Stampa
Francuzi će uskoro znati odakle je meso iz lazanja  

Objavljeno : 26.12.2016. Štampa El. pošta bookmark
 

Potrošači u Francuskoj od 1. januara će biti informisani o tome odakle su namirnice iz jela koje kupuju. To se u EU u celini ne primenjuje, a Francuska je dobila zeleno svetlo Brisela da isproba ovaj sistem na dve godine. Francuski poljoprivrednici smatraju da će im ova mera koristiti.


Koje je poreklo mesa u mojim lazanjama, ili mleko od kojeg je napravljen sir koji jedem? Na ova pitanja francuski potrošači će zahvaljujući inicijativi svoje zemlje uskoro dobijati odgovor.

U Evropi je trenutno dozvoljeno samo označavanje porekla sirovih proizvoda, poput mleka, vina i ulja. Udruženja potrošača već odavno traže da se ovo promeni, posebno nakon skandala 2013. godine kada u u lazanjama umesto deklarisanog goveđeg mesa dobijali konjetinu.

Francuski poljoprivrednici, koji prolaze kroz krizu, najavljenu meru vide kao podršku svojoj proizvodnji i podsticaj promociji kupovine proizvoda koji su u potpunosti napravljeni u Francuskoj.

Ministar poljoprivrede Francuske Stefan le Fol (Stephane Le Foll) u martu je od Evropske komisije dobio "zeleno svetlo" za eksperimentalno isprobavanje ovakvog obeležavanja hrane u svojoj zemlji, zaključno sa 31. decembrom 2018.

Vladinim dekretom iz avgusta ove godine uvodi se obaveza isticanja oznake porekla mleka i mesa koji se koriste kao sastojci u industrijski pakovanoj hrani.

Samo proizvodi u kojima je isključivo francusko meso ili mleko moći će da nose onaku "proizvod francuskog porekla", objasnili su iz iministarstva.

Označavanje je propisano u slučajevima kada meso u sastavu proizvoda učestvuje sa najmanje 8%, a za mleko je prag 50%. Iznad tog praga, pripremljena jela će morati da nose oznaku za mleko i meso proizvedeno u inostranstvu. Za meso obavezni podaci su zemlja porekla, uzgoja i klanja životinje. Za mleko se traže podaci o zemlji prikupljanja, čuvanja i prerade.

"Poljoprivredno-prehrambena industrija moraće da se navikne na zamisao da potrošači žele transparentnost", izjavio je za AFP predsednik udruženja za zaštitu prava potrošača UFC-Šta izabrati (Que Choisir) Alen Bazo (Alain Bazot).

Izvor: AFP

Ilustracija: Free Images

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar