Stampa
Udaljenije zemlje bolje misle o EU od suseda  

Objavljeno : 03.08.2017. Štampa El. pošta bookmark
 

Tri najmnogoljudnje zemlje na planeti - Kina, Indija i SAD, imaju mnogo pozitivniji stav o Evropskoj uniji od suseda bloka Rusije, Norveške i Švajcarske. Novo evropsko istraživanje pokazalo je i da su građani Unije veći optimisti oko budućnosti Unije i da u velikom broju misle da je terorizam najveći izazov EU.

 

U Kini, SAD i Indiji, zemljama u kojima živi 49% svetske populacije i koje daju 61% globalnog bruto domaćeg proizvoda (BDP), većina ispitanika ima pozitivno mišljenje o EU, pokazalo je specijalizovano istraživanje Evropske komisije Eurobarometar.

 

Pozitivan stav o EU ima 94% ispitanih građana Brazila, 84% Kine, 83% Indije, 76% Japana, 79%  Kanade, 75% SAD, 67% Australije i 54% Turske.

 

Istovremeno takav pogled na EU ne dele "bliski susedi".

 

Tako u Rusiji, Norveškoj i Švajcarskoj pozitivno mišljenje o Uniji ima između 43 i 46% anketiranih.

 

Jedno od pitanja u istraživanju bilo je i da li ljudi doživljavaju EU kao "mesto stabilnosti u svetu opterećenom problemima".

 

EU se uglavnom doživljava kao takvo mesto ali su razlike velike od zemlje do zemlje i idu od 82% u Indiji do 49% u Turskoj.

 

Međutim, u Rusiji samo 33% ispitanika misli da je EU "mesto stabilnosti" dok 61% smatra suprotno.

 

Inače, ovo je prvi put da je Eurobarometar uključio u istraživanje i poglede građana 11 zemalja izvan bloka o EU.

 

Evropljani veći optimisti

 

Istraživanje je pokazalo i da su građani EU sve veći optimisti kada je reč o budućnosti Unije i sada je takvih 56% prema 50% u istraživanju obavljenom jesenas.

 

Raste i vera u EU koja sada uživa poverenje 42% građana u odnosu na 36% u jesen 2016. i 32% u jesen 2015.

 

Najveći rast poverenja zabeležen je u Francuskoj, za 15 procentnih poena, na 41%, i Danskoj,  takođe za 15 procentnih poena, na 56%.

 

Novi Eurobarometar pokazao je i da je terorizam prvi put postao najveći izazov EU - to smatra 44% ispitanika ili 12 procentnih poena više nego jesenas.

 

Na listi izazova slede imigracija, koju kao problem vidi 38% građana, ekonomska situacija (18%), stanje javnih finansija zemlje (17%) i nezaposlenost (15%).

 

Izvor: EurActiv.com

Foto: Pixabay.com

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar