Stampa
EU izdala više od 4 milijarde evra obveznica  

Objavljeno : 18.03.2011. | Ažurirano : 21.03.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Irska i Rumunija će 24. marta dobiti 4,6 milijardi evra iz paketa pomoći EU tim zemljama. Novac se finansira obveznicama EU u vrednosti od 4,6 milijardi evra, koje je Evropska komisija prodala 17. marta.

 

Irska će dobiti 3,4 milijarde evra u okviru Evropskog mehanizma za finansijsku stabilizaciju, a Rumunija 1,2 milijarde u mehanizmu za podršku platnom bilansu.

 

Kako se navodi u saopštenju Komisije, obveznice su kupljene za manje od dva sata, a tražnja je bila više od tri puta veća od ponude.

 

Evropska unija može da izdaje obveznice za ta dva programa pomoći zemljama članicama. Evropski mehanizam finansijske stailnosti služi za pomoć svim zemljama članicama, a sada je usmerena na članice evro zone. U okviru tog programa EU se može zadužiti do 60 milijardi evra za pozajmice članicama.

 

U 2011. očekuje se da će EU za finansiranje tog mehanizma prodati 17,6 milijardi evra obveznica za pomoć Irskoj, uključujući i pet milijardi prikupljenih u januaru i najnovije 3,4 milijarde. Pored toga, očekuje se zajam oko 1,5 milijardi za program za platni bilans.

 

Program za platni bilans otvoren je samo za zemlje koje nisu usvojile evro. Tu pomoć koriste Mađarska, Letonija i Rumunija. Ona se odobrava u saradnji sa MMF-om, zemljama članicama, Svetskom bankom, Evropskom investicionom bankom, Evropskom bankom za obnovu i razvoj i drugim zajmodavcima.

 

EU može odobravati i makrofinansijsku podršku za zemlje koje nisu članice EU. Tu je obično reč o manjim paketima pomoći i za to je na rapsolaganju oko pola milijarde evra.

 

Od decembra 2008. EU je izdala 16,85 milijardi evra obveznica, čiji rok dospeća je do maja 2019. godine. EU ima najbolje ocene rejting agencija, budući da se zajmovi uzimaju samo pod jasno propisanim uslovima i da iza obaveza stoji svih 27 zemalja članica. Najbolju ocenu - aaa stabilan - dali su Standard i Purs (Standard and Poor's), Mudiz (Moody's) i Fič (Fitch).

 

Izvor: EurActiv

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar