Mešovita slika
Postoje veliki dispariteti između evropskih gradova u pogledu održivosti životne sredine. London se, na primer, izdvaja svojim ambicioznim programom o klimatskim promenama, koji je nezavisan od napora vlade Ujedinjenog Kraljevstva po tom pitanju. Ostale evropske prestonice i urbani gradovi, međutim, mnogo zaostaju.
Osim toga, održivost se ne meri samo pokazateljima životne sredine, nego i socijalnim i ekonomskim merilima.
U drugoj polovini septembra 2008. godine, Evropska komisija je objavila rezultate "analize urbanosti" evropskih gradova. U obzir je uzeto sve – od stambene izgradnje, zdravlja, stope kriminala do pitanja koja se tiču životne sredine i klime. Analiza je pokazala velike razlike u kvalitetu urbanog života u Evropi (EurActiv 24/09/08).
Snabdevanje gradova strujom
Sa izuzetkom Varšave i drugih gradova u najmlađim članicama EU, koji se snabdevaju električnom energijom iz lokalnih stanica, većina urbanih područja u Evropi dobija struju od velikih elektroprivreda koja se distribuira na "jedan način" – putem velikih elektro-mreža sa udaljenih mesta do domova potrošača.
Takav sistem je sve više na udaru kritike jer se smatra rasipničkim zbog značajnog gubitka efikasnosti u transportu električne energije, kao i činjenice da je velikom broju građevinskih objekata i domaćinstava hitno potrebno efikasnije snabdevanje.
Pored potrebe za boljom izolacijom i drugim merama za smanjenje gubitka energije u građevinskim objektima (pogledati EurActiv LinksDossier o zelenim zgradama), sve više se traži novi način proizvodnje i distribucije električne energije, koji bi omogućio da objekti budu kako potrošači tako i proizvođači električne energije.
Ta vizija "mikro proizvodnje" ili decentralizovane proizvodnje pojavila se u prvom izveštaju Evropskog parlamenta kojim je parlament odgovorio na predlog Evropske komisije o usvajanju ambicioznog zakonodavstva za obnovljive izvore energije, podnetom 23. januara (pogledati EurActiv LinksDossier).
Ako se ne rasipa, neće biti nestašica
Upotreba otpada, koji proizvedu stanovnici gradova za proizvodnju električne energije i grejanje, jedan je od načina da se jednim potezom reši potražnja za električnom energijom i problem upravljanja otpadom, kazao je bivši zamenik gradonačelnika Londona Niki Gavron. (EurActiv 10/07/07).
Ta ideja je još daleko od realnosti u Londonu, ali i u drugim gradovima. Nivoi reciklaže se dosta razlikuju od grada do grada. Gradovi poput Drezdena i Frankfurta na Majni prerađuju skoro 80% svog otpada, dok Brisel spali više od 90%, a oko trećina gradova u EU koristi otvorene deponije za odlaganje više od 80% svog otpada, kaže se u analizi o urbanosti Evropske komisije.
Po mišljenju poslaničkih grupa Zelenih, problem su i različiti nacionalni zakonski okviri za upravljanje otpadom. Napori da se za zemlje članice EU uvedu obavezujući ciljevi u vezi sa prevencijom otpada nisu dobili podršku većine poslanika u Evropskom parlamentu, koji je glasao o predlogu u junu 2008. godine (EurActiv 18/06/08).
Štednja ili suša?
Nedostatak jasne i čvrste zakonske odredbe o potrošnji vode je takođe sve veća briga mnogih gradova, prvenstveno onih u evropskom delu Mediterana, gde stanovnici gradova moraju da se utrkuju sa poljoprivrednicima za pristup slatkoj vodi.
Kao i po pitanju upravljanja otpadom, EU nema usaglašen stav o politici za (potrošnju) vode. Pojedine zemlje članice, poput Nemačke, uvele su striktna pravila o ceni i merenju potrošnje vode, dok druge zemlje članice uopšte ne koriste nikakva pravila o cenama (pogledati EurActiv LinksDossier o pravilima za slatku vodu EU).
Evropska komisija je predložila širu primenu pravila o cenama vode kako bi se smanjilo rasipanje. Zeleni, međutim, smatraju da čak i ako bi se stanovnici gradova ohrabrili da štede vodu, malo je podsticaja koji bi naterali poljoprivrednike da efikasnije troše vodu (EurActiv 18/07/07).
Prevoz
Mnogi evropski gradovi su opterećeni saobraćajnim gužvama i drugim neprijatnostima, kao što su visoki stepen zagađenosti vazduha, buka i saobraćajne nezgode, što je prvenstveno posledica prekomerne upotrebe privatnih vozila.
Prema podacima Evropske komisije, automobili se koriste u 75% odlazaka u centar grada. Očekuje se da će se ukupna pređena kilometraža u urbanim područjima EU povećati za 40% od 1995. do 2030. godine, što će imati značajne posledice na zdravlje, kvalitet života stanovnika gradova, kao i na ekonomsku efikasnost samih gradova.
U septembru 2007. godine, Evropska komisija je izradila novu strategiju koja nudi razna moguća rešenja i navodi oblasti u kojima bi EU mogla da preduzme mere za smanjenje sve većih gužvi u saobraćaju, zagađenosti vazduha i problema bezbednosti u evropskim gradovima (pogledati EurActiv LinksDossier o prevozu u urbanim područjima).