Velika Britanija je glavni zagovornik smanjenja fondova za poljoprivredu u korist novih izazova, poput klimatskih primena. "Nove reforme Zajedničke poljoprivredne politike su korak u dobrom pravcu, ali to se mora ubrzati, čime će se unaprediti konkurentnosti edikasnost korišćenja novca poreskih obveznika", kazao je zvaničnik britanske vlade. Veliku Britaniju podržavaju druge zemlje, poput Holandije i Švedske, koje smatraju da treba smanjiti izdvajanja za poljoprivredu i da budžet EU treba da bude štedljiviji.
Drugačiji stav imaju Francuska i Nemačka, koje su nedavno zajedno saopštile da žele da zadrže "snažnu poljoprivrednu politiku", ali nisu dale detalje o predlogu za budući poljoprivredni budžet.
Lobiatička organizacija evropskih poljoprivrednika Kopa-Kožeka (Copa-Cogeca) ocenila je da bi usmeravanje na "zelene" ciljeve moglo da poveća troškove poljoprivrednika i time naudi proizvodnji hrane. "Jedini konkrentan predlog dokumenta Evropske komisije je dodatni veliki finansijski teret za poljoprivrednike EU. Povećani troškovi smanjuju zaradu i imaće jako loše posledice na proizvodnju", kazao je predsednik Kope Padraig Valše (Walshe). On je kazao da su ekološki i bezbednosni standardi proizvodnje u EU već izuzetno visoki zbog čega proizvođači gube tržište.
Reakcija Evropskog parlamenta, koji će zajedno sa zemljama članicama odlučivati o novoj poljoprivrednoj politici, reagovao je uglavnom pozitivno, a kritike su se odnosile pre svega na nedostatak konkretnih detalja.
Izvor: EurActiv.com