Stampa
Diskriminacija široko rasprostranjena u Srbiji  

Objavljeno : 05.07.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Diskriminacija je i dalje široko rasprostranjena u Srbiji, na nju nisu imuni ni predstavnici javne vlasti, a najugroženije grupe su pripadnici LGBT populacije, Romi i osobe sa invaliditetom, zaključak je godišnjeg izveštaja Koalicije za borbu protiv diskriminacije. Predstavnici nevladinog sektora izrazili su nadu da će početak pregovora o pristupanju Srbije Evropskoj uniji popraviti situaciju kada je reč o borbi protiv diskriminacije i ljudskim pravima. Izvestilac Evropskog parlamenta za Zapadni Balkan Jelko Kacin poručio je da Srbija mora da nastavi sa usvajanjem i primenom antidiskriminacionih zakona. Uručene su i nagrade za borbu protiv diskriminacije.



Predstavljajući 5. jula izveštaj, predstavnik Kaoalicije Dragan Đorđević ukazao je na porast broja slučajeva diskriminacije u odnosu na prethodno istraživanje iz 2011. godine.

 

Kada je reč o Romima ističu se primeri segregacije u školama, problema sa dobijanjem ličnih dokumenata, dok je za osobe sa invaliditetom najveći proble nepristupačnost javnih objekata i institucija.

 

Govor mržnje je takođe često prisutan oblik diskriminacije. Kada je reč o LGBT populaciji kao primer navodi se i onemogućavanje prava na okupljanje i zabrana parade ponosa drugi put za redom.

 

"Reči kao što su demokratija i ljudska prava nisu česti deo vokabulara sadašnje Vlade, to će morati da se promeni", ocenio je predstavnik koalicije za borbu protiv diskriminacije Saša Gajin i ocenio da je diskriminacija suštinsko obeležje društvenog života u Srbiji.

 

Izvestilac Evropskog parlamenta za Zapadni Balkan Jelko Kacin poručio je da Srbija mora da nastavi sa usvajanjem antidiskriminatorskih zakona i što je još važnije, uspešno ih primenjuje u praksi.

 

"Početak pregovora o pristupanju Srbije EU pomoći će da se brže pronađu adekvatna zakonska rešenja i olakša primena", kazao je Kacin.

 

Nagrade borcima protiv diskriminacije

 

U Beogradskom medija centru uručene su i godišnje nagrade za borbu protiv diskriminacije.

 

U kategoriji javna vlast dobitnik nagrade je Osnovna škola "Dragojlo Dudić" iz Beograda koja uspešno uključuje romske đake u obrazovni sistem i podstiče ih.

 

Inicijativa mladih za ljudska prava dobitnik je nagrade u kategoriji civilno društvo. Ta organizacija postoji već deset godina i zalaže se za pomirenje u regionu.

 

Među medijskim predstavnicima nagrađen je novinar lista Danas Boban Karović koji gotovo svakodnevno iznosi i izveštava o pojedinačnim primerima diskriminacije.

 

U poslovnom sektoru nagrađena je agencija za istraživanje javnog mnjienja Ipsos stratedžik marketing koja svojim analizama i istarživanjima ukazuje na problem diskriminacije.

 

Među javnim ličnostima nagrađen je šef misije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer, koji, kako je navedeno, redovno ukazuje na primere diskriminacije i sarađuje sa civilnim sektorom.

 

Izvor: Beta

Foto: Sxc.hu

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar