Predsednik Srbije Tomislav Nikolić je 14. januara povodom objavljivanja hapšenja osumnjičenih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 1999, čestitao "malobrojnima koje je predvodio (prvi potpredsednik Vlade Srbije) Aleksandar Vučić", jer su sačuvali tajnost te operacije. Nikolić je, kako se navodi u saopštenju "povodom rezultata rada Komisije za istraživanje ubistava novinara", izjavio da je "do sada nerazjašnjeno ubistvo Slavka Ćuruvije predugo opterećivalo srpsko društvo i predstavljalo je osnov za sukob... različitih političkih opcija".
"Svojevremeno sam, sprovodeći politiku stranke kojoj sam pripadao, izneo negativno mišljenje o tada već pokojnom Ćuruviji što je poslužilo i dugo će da služi za politički obračun sa mnom. Niko ne pominje da sam tada poručio njegovom bratu da ću jednog dana otkriti ubice", izneo je Nikolić.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport pozdravio je 15. januara napredak u istrazi o ubistvu novinara Slavka Ćuruvije kao znak da "u Srbiji postoji vidljiv napor da se reše užasni zločini (nekadašnjeg) nedemokratskog režima protiv političkih protivnika".
Devenport je izrazio nadu da će "odgovorni za taj strašan zločin biti privedeni pravdi" i dodao da EU "ohrabruje srpske vlasti kao i Komisiju za istragu ubistava novinara da sa istom odlučnošću nastave rad na privođenju pravdi odgovornih za ubistva Dade Vujasinović i Milana Pantića".
"EU neprekidno izražava zabrinutost da bi nerešena ubistva novinara u Srbiji mogla pružiti plodno tlo za kontinuirano nasilje i zastrašivanja novinara, što ugrožava slobodu govora i novinarski profesionalizam", dodaje se u Devenportovom saopštenju.
Istoričarka Branka Prpa, udovica novinara Slavka Ćuruvije, izjavila je 14. januara da njegovo ubistvo nije rešeno, već je rešeno "samo ono što je očigledno". "Ovo je rešavanje samo onog očiglednog, najočiglednijeg", kazala je Prpa za Radio-televiziju Vojvodine i ocenila da su podaci koji su objavljeni 14. januara, bili dostupni još od novembra 2000. godine.
Ona je ocenila da je - i politički i etički - taj slučaj "bizaran i konfuzan" i dodala da ovih dana nije čula ništa novo u vezi sa ubistvom svog supruga.
"Notorna činjenica je da je (sadašnji prvi potpredsednik Vlade Srbije) Aleksandar Vučić u vreme ubistva Slavka Ćuruvije bio ministar informisanja, da je (sadašnji predsednik Srbije) Tomislav Nikolić bio potpredsednik Vlade Srbije, da je koalicija JUL-radikali bila ključna u kreiranju Zakona o informisanju od oktobra 1998. godine, kada počinju intenzivni progoni nezavisnih novinara, a pre svega Slavka Ćuruvije", navela je Prpa.
Po njenim rečima, nije moguće da niko od njih ništa nije znao o ubistvu. Ona je ocenila da, ukoliko istraga stane na tome da je bivši načelnik Službe državne bezbednosti (SDB) Rade Marković glavni nalogodavac ubistva, onda ništa nije urađeno.
Ukazala je da bi u svakom slučaju trebalo uzeti u obzir i tadašnje izjave Mirjane Marković, supruge pokojnog predsednika Slobodana Miloševića, i ispitati i taj aspekt.
Profesorka prava Vesna Rakić Vodinelić izjavila je 15. januara da je moguće da i u slučaju Slavka Ćuruvije, slično kao i u procesu za ubistvo premijera Zorana Djinđića, pravi nalogodavci ostanu van domašaja pravde.
"Te teške reči da je ubistvo učinila država obavezuju ovu državu, a tu mislim na njene pravosudne organe, a ne na organe vlasti, ne na premijera, ne na prvog potpredsednika, nego na nadležne organe, dakle: Tužilaštvo i sud da utvrde kakvu će optužnicu podneti", rekla je Vesna Rakić Vodinelić za Radio Slobodna Evropa.
Vesna Rakić Vodinelić je istakla da treba reći da je ubistvo Ćuruvije izvršio režim kojim je rukovodio Slobodan Milošević, a u kojem su "neki današnji vrlo visoko pozicionirani funkcioneri, kao što je premijer, kao što je prvi potpredsednik Vlade, pa i predsednik države, imali veoma istaknuta mesta".
Udruženje novinara Srbije (UNS) pozdravilo je hapšenje Ratka Romića i Milana Radonjića, osumnjičenih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije i ocenilo da je danas veliki dan za srpsko novinarstvo. "Ovo je veliki dan za srpsko novinarstvo, ali jedino ukoliko iza hapšenja osumnjičenih stoji spremnost policije i tužilaštva da se hrabro suoče sa činjenicama za koje snose odgovornost", naveo je UNS.
U saopštenju UNS je izrazio očekivanje da će konačno pred lice pravde biti izvedeni svi izvršioci i nalogodavci ubistava Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, i da će biti rasvetljene okolnosti smrti Dade Vujasinović.
U saopštenju se podseća da su UNS i medijska zajednica godinama ukazivali da su izvršioci ubistva Slavka Ćuruvije ljudi iz aparata Državne bezbednosti, ali da te institucije do sada nisu bile spremne da reše najteže zločine iz bliske prošlosti.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) pozdravilo je hapšenje bivših pripadnika Državne bezbednosti Ratka Romića i Milana Radonjića, osumnjičenih za učešće u ubistvu novinara Slavka Ćuruvije i ocenilo da se njihovim hapšenjem otvara mogućnost da u sudskom procesu bude utvrđeno ko su izvršioci tog gnusnog zločina.
NUNS smatra da je još važnije otkriti nalogodavce, naročito imajući u vidu činjenicu da je Državna bezbednost bila služba za čije funkcionisanje je direktno odgovorna država."Uvereni smo da je za budućnost demokratije u Srbiji od presudnog značaja da se trajno onemoguće ovakva nelegalna i zločinačka povezivanja političkih struktura i službi bezbednosti", naveo je NUNS i ocenio da ubistva novinara predstavljaju veliki teret demokratskom razvoju srpskog društva.
Potpredsednik Demokratske stranke Srbije (DSS) Slobodan Samardžić upitao je 13. januara potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića da li i on snosi odgovornost za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 1999. godine, podsetivši da je lider naprednjaka tada učestvovao u vlasti.
"Da li on snosi odgovornost za to što se dogodilo i zašto sada posle 14 godina optužuje celu državu, a ne sebe", upitao je Samardžić na konferenciji za novinare.
Samardžić je upitao zašto Vučić to tek sada otkriva i o tome govori, a godinu i po dana je na vlasti.
Potpredsednik Demokratske stranke Miodrag Rakić izjavio je da hapšenje dvojice osumnjičenih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije pokazuje da srpsko društvo postaje spremno da se suoči sa tamnim stranama svoje prošlosti.
Povodom hapšenja bivših pripadnika Državne bezbednosti Ratka Romića i Milana Radonjića, Rakić, nekadašnji sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost, rekao je da sada predstoji složen i odgovoran proces utvrđivanja konkretne odgovornosti, a to znači utemeljivanje pravde na činjenicama i dokazima. "Ako je neko radio prljave poslove štiteći se paravanom države, uvek je pravi trenutak da se to i pokaže građanima", rekao je Rakić agenciji Beta.
Rakić je odao priznanje Birou za koordinaciju službi bezbednosti i Komisiju za istragu ubistava novinara.
Izvor: Beta
Foto: Beta/AP