Stampa
Mijatović: Ko kaže da nema cenzure u medijima, nije u pravu  

Objavljeno : 03.09.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

Stanje u medijima na Zapadnom Balkanu je zabrinjavajuće, rekla je 3. septembra predstavnica OEBS-a zadužena za slobodu medija Dunja Mijatović i ocenila da je u medijskoj sferi u regionu prisutna cenzura. Kako je upozorila, novinari su izloženi pretnjama a suočavaju se i sa ekonomskim problemima, dok solidarnosti nema dovoljno. Na skupu o slobodi medija u Beogradu ocenjeno je i da zbog loše ekonomske situacije neki vlasnici medija u Srbiji sami pristaju na to da budu pod nečijim uticajem, kako bi zaštitili ili unapredili svoj posao.

 

"Država treba da omogući institucije koje će štititi građanje, novinare i medije", poručila je Mijatović koja se putem internet veze uključila i učestvovala na skupu "Sloboda medija" koji je u Beogradu organizovao magazin Njuzvik (Newsweek).

 

Ona je istakla da države Zapadnog Balkana rade na medijskom zakonodavstvu, ali da se izbegava realno sagledavanje i priznavanje stvarne situacije. "Novinari se suočavaju sa ekonomskim problemima, a svedoci smo i nedostatka solidarnosti", ocenila je Mijatović.

 

Prema njenim rečima, novinari i njihove porodice izloženi su pretnjama, a vlade još nisu spremne da novinare puste da rade svoj posao.

 

Kada je reč o odgovornosti samih medija, ona smatra da se odgovorno izveštavanje neretko definiše kao odsustvo kritike prema onima koji su moćni i koji su na vlasti.

 

Predsednik Upravnog obora Asocijacije medija Zoran Sekulić ocenio je da zbog loše ekonomske situacije neki vlasnici medija u Srbiji sami pristaju na to da budu pod nečijim uticajem, kako bi zaštitili ili unapredili svoj posao.

 

Sekulić je kao problem istakao i pad tiraža dnevnih novina koje redovno kupuje svega 10% stanovništva.

 

On je upozorio da se zarad povećanja tiraža kao problem javlja tabloizacija medija i senzacionalističko novinarstvo.

 

Pored različitih vrsta uticaja, on je kao problem u srpskim medijim istakao i netransparentnu vlasničku strukturu.

 

Na skupu se govorilo i o istraživačkom novinarstvu, koje je, kako je ocenjeno, u Srbiji daleko od onoga što bi trebalo da bude i još uvek je u povoju.

 

Izvor: Beta

Foto: Shutterstock.com

 

Ovaj tekst izrađen je u partnerstvu s Osservatorio Balcani e Caucaso za projekt European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF) i sufinansiran sredstvima Evropske komisije. Sadržaj ove publikacije isključiva je odgovornost Udruženja za nezavisnu medijsku kulturu i ni na koji se način ne može smatrati da odražava gledišta Evropske komisije.


rong>

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar