Ministar zaštite životne sredine Srbije Goran Trivan izjavio je da je Ministarstvo na čijem je čelu u prvih 100 dana rada uradilo sve što je bilo moguće da se uradi. Trivan je kazao i da je za njega najvažnije što su završeni akti za zaštitu prirode. Takođe je ministar u razgovoru sa britanskim parlamentarcima rekao da u Srbiji u narednih 15 do 20 godina očekuje ulaganja oko 15 milijardi evra u zaštitu životne sredine, od čega pet milijardi samo za oblast otpadnih voda.
"Najteži je tehničko-administrativni deo - uspostavljanje organizacije... Ministarstvo je jako komplikovan posao, užasno mi je bilo teško ovih nedelja. Najvažniji doskok je bilo osnivanje Ministarstva", kazao je 4. oktobra Trivan novinarima u Beogradu.
Trivan je kazao da su urađene desetine stvari, ali da je za njega lično najvažnije što su završeni akti za zaštitu prirode.
"Imamo zaštitu planine Radan, Zlatibora... Površina koju ćemo tim aktom, koji će Vlada doneti ovih dana, skoro je 1% teritorije Srbije, sa sadašnjih 6,5% dižemo se na oko 7,5%", rekao je Trivan.
Dodao je da se ide u informatičko rešavanje nekih pitanja kada je reč o Agenciji za životnu sredinu, navodeći da je najvažnije bavljenje otpadnim vodama i komunalnim otpadom, što je, kako je ocenio, veoma skupo.
"To je ogroman posao, to košta strahovito", kazao je Trivan.
U narednih 15-20 godina ulaganja od oko 15 milijardi evra u životnu sredinu
Ministar zaštite životne sredine takođe je na sastanku s delegacijom parlamenta Velike Britanije rekao da u Srbiji u narednih 15 do 20 godina očekuje ulaganja oko 15 milijardi evra u oblast zaštite životne sredine, od čega pet milijardi samo za oblast otpadnih voda, saopštilo je Ministarstvo.
Britanski parlamentarci i ministar Trivan saglasili su se da je unapređenje saradnje u zaštiti životne sredine veoma značajno za obe zemlje i da će to predstavljati jedan od prioriteta razvoja bilateralne saradnje.
Trivan je rekao da je u Ministarstvu formiran poseban Sektor za upravljanje projektima i da će u narednom periodu sredstva biti tražena iz raspoloživih fondova EU, kroz bilateralnu saradnju sa svim zainteresovanim državama, ali i da će deo Srbija obezbediti iz sopstvenih sredstava.
On je dodao da je koncept javno-privatnog partnerstva, kakav je primenjen u rešavanju upravljanja otpadom za beogradsku deponiju Vinča, dobar primer koji može poslužiti kao model za buduće investicije.
Trivan je naglasio da je za Srbiju od ključne važnosti razmena iskustava, kao i preuzimanje novih i čistih tehnologija u oblasti zaštite životne sredine.
Izvor: Beta
Foto: Beta/Vlada Srbije
Povezani sadržaj
Produkcija je deo projekta podrške javnom informisanju koji je sufinansiran iz budžeta Republike Srbije - Ministarstva kulture i informisanja. Izneti stavovi ne predstavljaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva. |