Privrednici iz savezne američke države Merilend potvrdili su 20. oktobra, na završetku posete Srbiji, da su zainteresovani za saradnju i ulaganje u oblast zaštite životne sredine, energetike i rudarstva sa domaćim privrednicima, ali i republičkim i lokalnim upravama. Američki privrednici su najviše zainteresovani za ulaganje u upravljanje i preradu otpada, kao i za javno-privatna partnerstva (JPP) u toj oblasti. Istovremeno je kompanija Frejteh poklonila Srbiji dva uređaja za dekontaminaciju zemljišta a srpski ministar ekologije najavio je davanje većih nadležnosti Agenicji za zaštitu životne sredine.
Predstavnik kompanije Metropolitan solušns (Metropolitan Solutians) Hauard Junger (Howard Unger) kazao je da je njegova kompanija, koja se bavi konsaltingom i inženjerskim rešenjima u oblasti zaštite životne sredine, zainteresovana za ulaganje i saradnju u izgradnju centara za upravljanje i preradu otpada, unapređenje kvaliteta vazduha i preradu otpadnih voda.
"U Srbiji postoji mnogo mogućnosti za saradnju. Moj primarni cilj je da u Srbiju dovedem druge investiture koji bi nakon analize konkretrnih projekata mogli da postanu partneri državi ili drugim kompanijama odavde", rekao je on.
Kako je istakao, lokalni zvaničnici sa kojima se sretao, pokazali su veliki interes za saradnju i primenu najnovijih tehnologija u zaštiti životne sredine, i istakli da im je pomoć firmi, kao što su one iz Merilenda neophodna.
Prema rečima predstavnika kompanije Envajrmental konsius tehnolodži (Environmental conscious technology) Hauarda Talbota (Howard Talbott), njegova firma, koja se pored ostalog bavi tehnologijama za prečišćavanje voda i sanacijama nakon izlivanja nafte i gasa, zainteresovana je za saradnju u oblastima energetike, poljoprivrede i zdravlja.
On je naveo da njegova kompanija može da ponudi nova rešenja u oblasti industrije goriva i rudarstva koja mogu da istovremeno pomognu smanjenu negativnih efekata proizvodnje, bez uticaja na profit.
"U planu je uspostavljanje saradnje i s Naftnom industrijom Srbije", kazao je Talbot.
On smatra i da bi Srbija, uz pomoć kompanija iz Merilenda, mogla da postane lider u Evropi u primeni novih tehnologija u oblasti upravljanja otpadnim vodama.
Prema oceni predstavnika kompanije Rigrin orgeniks (Regreen organics) Džefrija Kemera (Jeffry Camera), koja se bavi tehnologijama pretvaranja čvrstog otpada i organskih materijala u đubrivo, stočnu hranu i pelet, Srbija se pokazala kao zemlja velikih mogućnosti za saradnju.
"Prepoznali smo da su problemi slični onima sa kojima se suočavamo u Americi, zbog čega mislimo da možemo da ponudimo saradnju u njihovom rešavanju", kazao je on.
Kemera je istakao, da su dve ključne stvari u kojima bi njegova kompanija mogla da sarađuje sa lokalnim samoupravama i firmama iz Srbije, upravljanje čvrstim otpadom, kao i izgradnja sanitarnih deponija.
"Mi smo zainteresovani za javno-privatna partnerstva u Srbiji u oblasti zbrinjavanja otpada. Srbiji je potrebno da nađe alternativne metode i rešenja, suprotne dosadašnjoj praksi, kako otpad na deponije ne bi bio odlagan bez mogućnosti da bude maksimalno iskorišćen kao sirovina", kazao je on.
Političko-privredna delegacija iz Merilenda, sa 10 kompanija koje se bave konsaltingom i novim tehnologijama u zaštiti životne sredine, tokom višednevnog boravka u Srbiji posetila je Beograd, Novi Sad i Niš i razgovarala sa ministrima zaštite životne sredine i energetike Goranom Trivanom i Aleksandrom Antićem, kao i predstavnicima pokrajinske vlade i lokalnih samouprava o mogućnostima saradnje i ulaganja u ekološke projekte.
U planu je da delegacija Ministarstva rudarstva i energetike Srbije i predstavnici najvećih energetskih kompanija do kraja 2017. posete Merilend i razgovaraju sa predstavnicima univerziteta i stručnjacima o mogućnostima primene tehnoloških rešenja u toj industriji koja omogućavaju najbolju zaštitu okoline.
Američki Frejteh poklonio Srbiji dva uređaja za dekontaminaciju zemljišta
Američka kompanija Frejteh poklonila je Srbiji dva uređaja za dekontaminaciju zemljišta, od kojih je jedan namenjen Agenciji za zaštitu životne sredine, dok će drugi biti dodeljen nekom od instituta koji se bave ispitivanjem kvaliteta zemljišta.
"Uređaj za regulaciju kvalitet zemljišta eliminiše štetne materije, pa čak i arsenik, a koristi se u više od 20 zemalja", rekao je predstavnik kompanije Frejteh Dejvid Roberts, član privredno-političke delegacije savezne američke države Merilend.
Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović rekao je da je uspostavljanje saradnje sa SAD u oblasti zaštite životne sredine "istorijski korak za Srbiju".
"Uređaj je revolucionaran i na efikasan način dekontaminira zemljište", kazao je Radović posle uručenja donacije u Palati Srbija.
Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan rekao je da je Merilend vodeća država u SAD u primeni standarda za zaštitu životne sredine.
"Američke kompanije s kojima smo uspostavili kontakt od januara ove godine pokazale su veliko interesovanje za saradnju u oblasti očuvanja okoline - upravljanja otpadom, remedijaciji zemljišta i prečišćavanju voda", kazao je Trivan.
On je dodao da slede konkretni dogovori oko ulaganja američkih kompanija i zajedničkih investicija u Srbiji u oblasti ekologije.
Srbiji su narednih godina, prema njegovim rečima, potrebna ulaganja u zaštitu okoline od 15 milijardi evra.
"Agencija za zaštitu životne sredine dobiće veće nadležnosti i biće mozak u borbi za očuvanje prirode", rekao je Trivan.
Produkcija je deo projekta podrške javnom informisanju koji je sufinansiran iz budžeta Republike Srbije - Ministarstva kulture i informisanja. Izneti stavovi ne predstavljaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.