Stampa
Neustavne izmene propisa o tajnosti podataka  

Objavljeno : 11.08.2016. Štampa El. pošta bookmark
 

Savet za borbu protiv korupcije saopštio je 10. avgusta da je zatražio ocenu ustavnosti uredbe kojom je vlada unela novu oznaku tajnosti mimo Zakona o tajnosti podataka. Dodatni razlog je to što je propis donet u tehničkom mandatu vlade iako donošenje nije bilo neodložno. U Savetu ukazuju i na mogućnost zloupotrebe. Sporna oznaka "službeno" će se prema jednom zaključku vlade, takođe iz tehničkog mandata, koristiti za pregovaračke pozicije u pregovorima sa EU.

 

Inicijativa Ustavnom sudu podneta je zbog izmena Uredbe o kancelarijskom poslovanju organa državne uredbe od 27. aprila 2016. godine. Savet je uputio i izveštaj vladi Srbije i zatražio povlačenje spornog propisa.

 

"Vlada je izašla iz kruga svojih nadležnosti donošenjem propisa u tehničkom mandati čime je prekršen član 17 Zakona o vladi jer Vlada kojoj je prestao mandat može vršiti samo tekuće poslove i ne može donositi propise izuzev ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane ili prirodna, privredna ili tehnička nesreća", navodi se u Inicijativi na sajtu Saveta za borbu protiv korupcije. Napomenuto je da ovakvih razloga za donošenje nije bilo.

 

Savet  ukazuje i na suštinski problem, a to je uvođenje nove oznake mimo Zakona o tajnosti podataka iz 2009. koji predviđa četiri stepena tajnosti, a to su državna tajna, strogo poverljivo, poverljivo i interno.

 

Izmenama uredbe o kancelarijskom poslovanju previđeno je da se uvede oznaka "službeno". Kako se navodi, reč je o "aktima i predmetima koji sadrže podatke koji nisu određeni kao tajni podaci, ali koji su po svojoj prirodi osetljivi i zahtevaju ograničenu distribuciju".

 

Time je, kako se navodi u dopisu Ustavnom sudu, Vlada istupila iz jedinstvenog sistema određivanja i zaštite tajnih podataka predviđenog Zakonom o tajnosti podataka.

 

"Takva formulacija predstavlja grubo kršenje Zakona o tajnosti podataka i Ustava", ocenjujuju u Savetu.

 

Službeno - proizvoljna oznaka

 

Dodatni problem je što nije jasno utvrđeno u kojim slučajevima se tačno oznaka službeno može koristiti. Šta je to "osetljiv podatak", i šta je to "ograničena distribucija", odnosno kom krugu osoba će ovakvi dokumenti biti dostupni.

 

Propisano je da se oznaka "službeno" bliže definiše Uredbom o elektronskom kancelarijskom poslovanju državne uprave i Uputstvom o kancelarijskom poslovanju. U njima se međutim ova oznaka ne pominje, navodi Savet.

 

Drugim propisom, donetim takođe u tehničkom mandatu, tačnije 31. maja, Vlada je predvidela upotrebu oznake službeno za pregovaračke pozicije koje Srbija usvaja u pregovorima o pristupanju Srbije EU. Ističe se da Savet ne dovodi u pitanje mogućnost da se pregovaračke pozicije označe kao tajne u skladu sa zakonskim odredbama, što je mogućnost koja je u slučajevima kada je to potrebno i predviđena vladinim zaključkom.

 

Savet ukazuje na opasnost od zloupotrebe oznake službeno za skrivanje kršenja zakona.

 

"Savet za borbu protiv korupcije zaključuje da je nezakonito i zabrinjavajuće što na osnovu sporne odredbe Uredbe bilo koji akt ili predmet koji sadrži podatke o korupciji, ali i svakom drugom kršenju zakona, kao i podatke koji na korupciju ili drugo kršenje zakona upućuju, može dobiti oznaku 'Službeno' i ostati nedostupan van kruga lica koji se proizvoljno određuje", navodi se u Izveštaju Saveta od 2. avgusta.

 

U tom dokumentu, Savet je od Vlade zatražio da povuče spornu odredbu izmena Uredbe o kancelarijskom poslovanju.

 

Napisala: S.V.

Foto: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar