 Predsednik Vrhovnog kasacionog suda Dragomir Milojević pozvao je 15. marta sudije koje u anonimnim anketama navode da trpe politički pritisak da to javno kažu, istakavši da će u suprotnom taj problem ostati da "visi svima nad glavom". Prema podacima Društva sudija Srbije, pritisak da donese određenu odluku doživelo je u svom radu 44% sudija, a pritisak su uglavnom trpeli od sudskih vlasti a nešto manje od političara i kolega.
On je na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen izveštaj Društva sudija Srbije, rekao i da mu se niko od sudija nije žalio da je bio izložen političkom pritisku prilikom donošenja odluka.
"Niko mi se nikada nije žalio na politički pritisak... i slobodno mogu da mi kažu da im je taj i taj predsednik opštine ili direktor tražio da uradi to i to", rekao je Milojević.
Predsednik najviše sudske instance rekao je i da bi voleo da sudija koji je osetio politički pritisak to i kaže "jasno i glasno": "Taj i taj mi je to i to rekao".
Prema njegovim rečima, u suprotnom, problem s političkim pritiskom na sudije "večito će nam statajati nad glavom".
"Moramo javno reći ko vrši pritisak i na koji način", rekao je Milojević, dodavaši da će time obezbediti i da javnost rada svih sudskih organa bude na zavidnom nivou.
On je rekao i da je svaki sudija u sistemu sudstva "sam za sebe" i da odluka o tome da li će javno reći da trpi politički pritisak zavisiti i od njegove hrabrosti.
Milojević je naveo i da je i sam učestovao u anonimnim anketama a pozvao je sudije da, osim na taj način, obaveste direktno medije o političkim pritiscima.
Naveo je primer sudije iz Hrvatske koji se posle niza neprijatnosti obratio medijima posle čega su pritisci i problemi prestali.
On je napomenuo i da je u tim anketama susretao i sa navodim da sudije "najviše pritisaka trpe od tašte..."
Milojević je prethodno predstavio Godišnji izveštaj o radu sudova u Srbiji za 2016. godinu.
Pritisak da donese određenu odluku doživelo je u svom radu 44% sudija, rečeno je krajem januara u Beogradu na predstavljanju projekta "Jačanje nezavisnosti i integriteta sudija u Srbiji".
Najviše pritisaka na sudije bilo je od strane sudskih vlasti, a nešto manje od politike i kolega, rečeno je na promociji istraživanja koje je sačinilo Društvo sudija Srbije.
Rečeno je i da podatak da je 44% sudija bilo izloženo pritisku, ne znači i da je 44 odsto sudija podleglo pritisku.
U 2016. rešeno gotovo tri miliona sudskih predmeta
Milojević je rekao i da su svi sudovi u Srbiji u 2016. godini rešilo skoro tri miliona predmeta, odnosno 866.589 predmeta više nego u 2015.
On je precizirao da je 2.569 sudija rešilo ukupno 2.953.921 predmeta, dodavši da su sudovi u tom periodu rešili 1.068.063 predmeta starijih od dve godine.
Milojević je rekao i da je u sudskom sistemu u 2016. bilo angažovano 10.563 osoba iz sudskog osoblja, dodavši da bi bez njihovog punog angažovanja efikasnot rada sudova bila manja.
Naveo je i da da je prosečna starost sudija u Srbije 52 godine, a sudskog osoblja 44 godine.
Milojević je rekao i da je značajno smanjen broj predmeta starih deset i više godina. Precizirao je da je u Višim sudovima ostalo 935 tih predmeta, uz ocenu da je to "za pohvalu". Prema njegovim rečima, od tog broja, 720 predmeta su iz oblasti drugostepene parnične materije, dok su njih 117 prekršaji u parnici.
"Nadam se da ćemo ovu godinu da završimo bez ijednog predmeta starijeg od deset godina, ako to bude moguće", rekao je Milojević. On je ocenio i da su sudije i sudsko osoblje dobro radili u prošloj godini i uložili "maksimalan napor" da se smanji broj zaostalih predmeta.
"Sudije treba da budu kardinali državne administracije, a često su neznani junaci", citirao je Milojević staru poslovicu o ulozi sudija u društvu.
On je izrazio očekivanje da će se s tom praksom nastaviti i u ovoj godini i da će efikasnim i zakonitim radom doprineti vraćanju poverenje građana u sudski sistem.
"Da bi ostvarili naš cilj da sudstvo bude nezavisno, neophodno je da tome doprinesemo i mi sami", rekao je Milojević.
Takođe je ukazao na neophodnost dodatne edukacije svih u sudskom sistemu, kao i njihovog dodatnog upoznavanja sa evropskim pravnim tekovinama.
Govoreći o radu Vrhovnog kasacionog suda, predsednik te najviše sudske instance u zemlji naglasio je da je u 2016. godini rešeno 12.457 predmeta, a primljeno njih 13.047.
On je ukazao i da je broj rešenih predmeta istovremeno pratio i povećani priliv predmeta podsetivši da je to posledica i izmene zakonskih propisa.
Milojević je ocenio i da je dobar rad sudskog sistema doprineo i otvaraju pregovaračkih poglavlja 23 i 24 na putu Srbije ka članstvu u EU.
Izvor: Beta
Foto: Shutterstock.com
 Povezani sadržaj
|