Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Bez merila za otvaranje poglavlja 28    

Objavljeno : 07.12.2016. Štampa El. pošta bookmark
 

Srbija može da otvori poglavlje 28 o zaštiti potrošača i zaštiti javnog zadravlja bez ispunjavanja merila, potvrđeno je 7. decembra EurAktivu u Kancelariji za evropske integracije. Srbiji je krajem novembra iz EU stiglo obaveštenje da je dovoljno pripremljena za pregovore o tom poglavlju. Prema godišnjem izveštaju Evropske komisije o napretku, Srbija je "umereno pripremljena" u oblasti zaštite potrošača i zdravlja, mora da ojača administrativne kapacitete organa za zaštitu potrošača i finansijsku održivost zdravstvenog sistema.

 

Srbija je 25. novembra primila pismo Slovačke, kao predsedavajuće zemlje EU, u kome se konstatuje da je dovoljno pripremljena za pregovore o tom poglavlju i poziva se da podnese pregovaračku poziciju kako bi se to poglavlje otvorilo.

 

"Ovo ujedno znači da nema postavljenih merila za otvaranje ovog poglavlja", navodi se u odgovoru koji je Kancelarija za evropske integracije dostavila portalu EurAktiv Srbija.

 

Dodaje se da ni Hrvatska ni Crna Gora nisu imale postavljena merila za otvaranje poglavlja 28.

 

Kako se navodi, sledeći korak predstavlja izrada pregovaračke pozicije, već su počele pripreme za to i u tom procesu će biti konsultovane zainteresovane strane kroz Nacionalni konvent o EU i Privrednu komoru Srbije.

 

Pošto predlog pregovaračke pozicije razmotri i Odbor za evropske integracije Skupštine Srbije, Vlada Srbije usvaja taj dokument i dostavlja ga Evropskoj komisiji.

 

Eksplanatorni skrining za poglavlje 28 je održan u decembru 2014. godine, a bilateralni u februaru 2015. godine, a izveštaj sa skrininga za to poglavlje je usvojen 23. novembra 2016. godine.

 

Srbija je umereno pripremljena u oblasti zaštite potrošača i zdravlja, navodi se u izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije na putu ka EU, objavljenom8. novembra.

 

Izvestan napredak je ostvare pre svega usvajanjem Zakona o oglašavanju i Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

 

Evropska komisija je ocenila da Srbija u narednom periodu Srbija naročito treba da ojača administrativne kapacitete organa nadležnih za zaštitu potrošača i da radi na jačanju ukupne finansijske održivosti sistema javnog zdravlja, a naročito javnog fonda za zdravstveno osiguranje.

 

Mali broj rešenih prigovora potrošača

 

U oblasti zaštite potrošača konstatuje se da se Savet potrošača sastaje tek sporadično, dok Nacionalni registar potrošačkih prigovora i dalje nije dostupan javnosti.

 

Broj prigovora potrošača se povećao, ali je rešen samo ograničen broj njih.

 

Saradnja između resornih ministarstava i organizacija potrošača treba da se poboljša, kao i saradnja između samih organizacija za zaštitu potrošača. Trebalo bi dodatno ojačati administrativni kapacitet organa za zaštitu potrošača i tržišni nadzor, navodi se u izveštaju EK.

 

Kada je reč o bezbednosti proizvoda treba izmeniti zakon o sigurnosnim predmetima za opštu upotrebu, navela je Komisija i dodal da je  ponovo osnovan Savet za bezbednost proizvoda i da se prvi put sastao u februaru 2016. godine.

 

Konstatuje se da je Strategija unapređenja infrastrukture kvaliteta za period 2015-2020, koja posebno pokriva tržišni nadzor, usvojena je u oktobru 2015. godine.

 

U oblasti pitanja koja nisu povezana sa bezbednošću, novi Zakon o oglašavanju, koji ima za cilj dalje usklađivanje sa pravnim tekovinama EU u vezi sa obmanjujućim i uporednim oglašavanjem, usvojen je u januaru 2016. godine, a stupio je na snagu u maju iste godine.

 

Zdravstvo ugrožava nedosastak para

 

Održivost sektora zdravstva ugrožena je zbog loše finansijske situacije fonda javnog zdravlja, a koju je još pogoršalo smanjivanje doprinosa za zdravstveno osiguranje 2014. godine, dok je nedostatak medicinskog
osoblja u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i dalje problem, navodi se u godišnjem izveštaju o napretku Srbije.

 

Potrebni su bolji organizacioni kapaciteti i treba sprovesti nacionalni plan za ljudske resurse u sektoru zdravstva, navela je EK i dodala da treba razviti nove programe specijalizacije i stručnog usavršavanja.

 

U oblasti javnog zdravlja jedinica e-Zdravlje u Ministarstvu zdravlja nije operativna, a centralizovani sistem elektronskih zdravstvenih kartona koji je finansirala EU nije integrisan.

 

Dodaje se da nije ostvaren nikakav napredak u pripremi nove strategije za kontrolu duvana.

 

Kad je reč o prenosivim bolestima, nadzor i kapacitet za reagovanje su i dalje ograničeni i zahtevaju modernizaciju.

 

Novi Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti usvojen je u martu 2016. godine, što obezbeđuje dalje usklađivanje sa pravnim tekovinama EU.

 

Centralizovani informacioni i komunikacioni sistem u zdravstvu tek treba da se razvije, ocenila je Evropska komisija.

 

U izveštaju se navodi da treba posvetiti više pažnje delotvornom, održivom finansiranju strategija za pojedinačne bolesti, uključujući nacionalne strategije za HIV/sidu i podizanje nivoa svesti, prvenstveno o značaju vakcinacije dece. Potrebno je dalje raditi na nadzoru nad antimikrobnom rezistencijom i na međusektorskoj saradnji.

 

U oblasti krvi, tkiva, ćelija i organa nije zabeležen napredak u usklađivanju sa pravnim tekovinama EU.

 

Ocenjuje se da je potrebno završiti proces formalnog jačanja administrativnog i tehničkog kapaciteta Uprave za biomedicinu kako bi obavljala nadzorom nad sektorom.

 

Načelno bi trebalo razviti standarde kvaliteta i bezbednosti zasnovane na zakonodavstvu EU i odgovarajuće i nspekcijske službe u ovom sektoru, dodaje se u delu izveštaja o poglavlju 28.

 

Izvor: EurActiv.rs

Foto: Freeimages.org

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike

News Letter

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA