Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Cilj za regulatorno usklađivanje sa EU 2018.    

Objavljeno : 27.04.2016. Štampa El. pošta bookmark
 

Platforma civilnog društva za učešće u pristupnim pregovorima sa EU, Nacionalni konvent o EU, za dve godine rada je održao 93 sastanka i učestvovao u analizi izveštaja sa skrininga, tri pregovaračke pozicije i akcionih planova. Ovaj posao će se nastaviti, ali će morati da se pojača komunikacija sa javnošću o koristima od ulaska u EU, što je posebno potrebno nakon ulaska evroskeptičnih stranaka u EU, rečeno je na Trećem plenarnom zasedanju Konventa 27. aprila. Čelnica Kancelarije za evropske integracije Ksenija Milenković rekla je da je završen revidirani Nacionalni program za usvajanje pravne tekovine EU sa ciljem završetka regulatornog usklađivanja do kraja 2018. i da se očekuje da nova vlada po konstituisanju usvoji taj dokument.

 

"Naša ciljna godina je kraj 2018. za potpuno usklađivanje sa pravnom tekovinom EU", rekla je vršilac dužnosti direktora Kancelarije za evropske integracije Ksenija Milenković, napominjući da to ne treba mešati sa godinom ulaska u EU.

 

Konvent čine 700 organizacija civilnog društva koje, organizovane u radne grupe zadužene za pojedina poglavlja u pristupnim pregovorima sa EU, prate izradu dokumenata i daju predloge. Milenković je na sastanku iznela i predlog da se Konvent uključi u razmeni iskustava o primeni Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, čija primena se prati kroz Odbor za SSP, i koji će biti na snazi do ulaska Srbije u EU.

 

Šefica pregovaračkog tima Srbije u pristupnim pregovorima Tanja Miščević rekla je da je Konvent dobar model za učešće civilnog društva u pregovorima sa EU i da ga preuzimaju i druge zemlje u regionu Zapadnog Balkana.

"Mi smo spremni da tu praksu i iskustvo dosadašnjeg rada prenesemo, kako mi iz pregovaračkog tima, tako i sam Konvent”, rekla je ona. 

Kao ključne elemente saradnje sa civilnom društvom istakla je učešće Konventa u izradi dokumenata za pristupanje, obavezu pregovaračkog tima da pruži odgovor na sugestije Konventa, kao i analitičku podršku timu bez čega, kako je navela, nema uspešnog vođenja pregovora. 

"Nova stvar je inkluzivnost u implementaciji", rekla je ona, dodajući da se civilno društvo sve više uključuje ne samo kao kontrola, već ima ulogu i u primeni. Kao primer je navela poglavlje 24 o pravdi, slobodi i bezbednosti, gde je element rada u zajednici gotovo isključivo u rukama lokalnog civilnog društva. 

 

Nastaviti rad, pojačati komunikaciju

 

Koordinatorka Konventa Nataša Dragojlović ocenila je da je ova organizacije tokom dve godine dosadašnjeg rada iskoristila mehanizam koji je dobila kao saradnik institucija u pregovorima. Prema podacima koje je iznela održana su 93 sastanka radnih grupa koje prate pregovore sa EU i učestvuju u konsultacijama o dokumentima poput akcionih planova i pregovaračkih pozicija, bilo je više od 1.200 učesnika, a članstvo je poraslo na više od 700 organizacija. Članice su većinom standardne nevladine organizacija, mada ima i fakulteta, instituta, profesionalnih i poslovnih udruženja.


Dragojlović je navela da je Konvent učestvovao u analizi izveštaja sa skrininga, da je uticao na sadržaj akcionih planova za otvaranje poglavlja 23 i 24, i očekuje uskoro učešće u takvom procesu za poglavlje o poljoprivedi, kao i da je dao mišljenje na tri pregovaračke pozicije.

 

Komunikacija do sada nije bila u prvom planu, ali to će se sada promeniti, kako zbog toga što je to prirodno jedan od stubova rada Konventa, koji je do sada imao zadatak da se pozicionira u odnosima sa državnim organima, ali i zbog toga što je potreba za demonstriranjem koristi od približavanja EU porasla nakon ulaska evroskeptičnih stranaka u parlament.


"U ovom sazivu ima i evroskeptičnih stranaka pa ćemo morati da pojačamo argumentaciju, što će nam biti lako jer su argumenti na našoj strani", rekla je Dragojlović, dodajući da je reč o tome da se iznose argumenti o pravima i obavezama koji se dobijaju promenama u okviru približavanja EU i objašnjava zašto je to dobro.

 

Navela je da je Konvent već pripremio strategiju komunikacije i da je dogovoreno da se sarađuje i sa Kancelarijom za evropske integracije. 

Na skupu u Domu Narodne skupštine u Beogradu predstavljena je Knjiga preporuka Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji za 2015-2016, a predstavnici radnih grupa koje prate poglavlja u pristupnim pregovorima sa EU predstavili su ključne poruke.

 

Napisala: S.V.

Foto: Konvent (Twitter)

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike

News Letter

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA