POSLE HAPŠENJA
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc (Serge Brammertz) pozdravio je hapšenje generala Ratka Mladića, odajući priznanje vlastima Srbije. Haško tužilaštvo, prema Bramercovoj izjavi, "odaje priznanje srpskim vlastima na obavljenom poslu i hapšenju Ratka Mladića, a naročito Savetu za nacionalnu bezbednost i Akcionom timu". "Mi im se zahvaljujemo na tome što su ispunili svoje obaveze prema Tribunalu i prema pravdi. Mi, isto tako, cenimo napore međunarodne zajednice u pružanju podrške merama da se obezbedi hapšenje Ratka Mladića", naglasio je Bramerc.
Glavni tužilac je izjavio i da "sa vestima o hapšenju Mladića, najviše misli na žrtve zlocicna počinjenih tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji. "Te žrtve su preživele nezamislive užase - uključujući genocid u Srebrenici - a zadovoljenje za to je mnogo zakasnilo. Hapšenje Ratka Mladića je, takođe, značajno za sve narode u bivšoj Jugoslaviji. Verujemo da ono može imati pozitivan uticaj na pomirenje u regionu", podvukao je Bramerc.
On je kazao da u Hagu očekuju aranžman za njegovo prebacivanje u Hag, gde će mu biti suđeno pred Međunarodnim sudom za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji".
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku Ketrin Ešton (Catherine Ashton) pozdravila je danas hapšenje Ratka Mladića i zatražila da on bude "bez odlaganja" prebačen u Haški tribunal.
Evropski komesar za proširenje Štefan File (Fuele) pozdravio je danas hapšenje Ratka Mladića kao "istorijski potez Srbije koji pokazuje da je shvatila suštinski značaj regionalnog pomirenja".
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun pozdravio je hapšenje Ratka Mladića i ocenio je ovo "istorijski dan" za međunarodnu pravdu.
Bivša tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte (Carla) izjavila je danas da je Ratko Mladić uhapšen i da sada više nema prepreka za put Srbije u Evropsku Uniju. "Evropska vrata su vam otvorena. Ovo je odlična vest za građane Srbije", rekla Del Ponte beogradskom dnevniku "Blic".
Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen (Fogh Rasmussen) rekao je da "snažno pozdravlja" hapšenje Ratka Mladića i ocenio da će to omogućiti da pravda bude zadovoljena. "Skoro 16 godina od podizanja optužnice protiv njega za genocid i druge ratne zločine, njegovo hapšenje konačno nudi šansu da pravda bude zadovoljena", rekao je Rasmusen.
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da su hapšenjem haškog optuženika Ratka Mladića Srbiji "otvorena vrata" ka Evropskoj uniji.
Tadić je na vanrednoj konferenciji za novinare 26. maja, na kojoj je saopštio da je Mladić uhapšen, kazao da su Mladićevim hapšenjem "pale u vodu" kritičke tačke u izveštaju glavnog tužioca Tribunala Serža Bramerca, koje se odnose na saradnju Srbije sa Tribunalom. Tadić je rekao da je danas "okončan težak period istorije", da je skinuta ljaga sa Srbije i pripadnika njenog naroda.
Direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić ocenila je da nema važnijeg događaja od hapšenja Ratka Mladića. "Mislim da nema važnijeg političkog, istorijskog i pravnog događaja od hapšenja Ratka Mladića. Činilo nam se da je hapšenje Radovana Karadžića važno, što i jeste, ali je sa Mladićem drugačije, jer se uvek podrazumevalo da on uživa simpatije velikog broja ljudi", rekla je Kandić agenciji Beta.
"Činjenica da je predsednik objavio tu vest i da je rekao da je ponosan i da će to otvoriti polje za pomirenje, jeste poruka koja nedvosmisleno podržava pravdu i potrebu za pravdom, zbog žrtava i odgovornosti. To nije poruka koja može da ohrabri one kojima je Mladić heroj", rekla je direktorka FHP-a.
Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik ocenio je da hapšenje generala Ratka Mladića predstavlja ispunjenje međunarodnih obaveza iz Dejtonskog sporazuma, koje su preuzele sve države u regionu. "Institucije RS nikada nisu stajale niti će stajati u odbrani bilo koga ko je počinio ratne zločine, bez obzira na nacionalnu ili versku pripadnost", poručio je Dodik.
"Izražavam nadu da će Ratko Mladić imati pravično suđenje, koje garantuju sve konvencije o ljudskim pravima", istakao je Dodik. On je izrazio nadu da će se uskoro pred licem pravde naći i general Atif Dudaković, Naser Orić i ostali visoki politički funkcioneri i generali Armije BiH, jer bi to, kako je naveo, značilo da biH ima šanse da na istini izgradi neophodno poverenje.
Hrvatski član Predsedništva BiH Željko Komšić saopštio je da mu je izuzetno drago "što je napokon uhapšen Ratko Mladić i što će se on naći na optuženičkoj klupi i odgovarati za sva strašna zlodela počinjena na teritoriji BiH, a pogotovo za genocid počinjen u Srebrenici".
On je istakao da "ovo hapšenje dokazuje da su srpske vlasti u svakom trenutku znale gde se nalazi Ratko Mladić, kao što su znale gde se nalazi i Radovan Karadžić". Kako je dodao,haški optuženici su Srbiji služili "samo kao moneta za potkusurivanje u pregovorima sa EU".
Poslanik vladajuće holandske Hrišćansko-demokratske partije Han Ten Bruke (Haan Ten Broeke) ocenio je da je hapšenje generala Ratka Mladića "odlična vest za Evropu" i rodbinu žrtava u Srebrenici. Član uticajnog odbora za evropske poslove parlamenta u Hagu naglasio je da je "za mnoge holandske vojnike, koji su služili u holandskom bataljonu u Srebrenici, to dobra vest, budući da su i oni čekali na zadovoljenje pravde".
"Za Srbiju, hapšenje Mladića znači da bi trebalo da dalje reformiše svoje pravosuđe i, kao što je glavni tužilac Serž Bramerc (Serge Brammertz) naznačio, da uhapsi poslednjeg optuženog begunca, Gorana Hadžića", izjavio je Ten Bruke.
Francuski predsednik Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy) pozdravio je hapšenje Ratka Mladića i ocenio da je to korak bliže ka integraciji Srbije u Evropsku uniju. "To je veoma dobra vest, velika vest. To je veoma hrabra odluka srpskog predsednika (Borisa Tadića) i korak više ka integraciji, skoroj, Srbije u EU", rekao je Sarkozi novinarima na marginama samita G8 u Dovilu.
"Srbija je zemlja koja je mnogo propatila, ali činjenica da predaje onoga za koga se smatra da je ratni zločinac predstavlja veoma dobru vest", dodao je francuski predsednik.
Švedski ministar spoljnih poslova Karl Bilt izjavio je da nikada nije sumnjao u "odlučnost" srpskog predsednika Borisa Tadića. "Toplo sam čestitao predsedniku Tadiću hapšenje Mladića. Nikada nisam sumnjao u njegovu odlučnost i znam koliko je teško radio kako bi to bilo ostvareno", naveo je Bilt na svom nalogu na društvenoj mreži Tviter.
Srbija je hapšenjem Ratka Mladića uklonila "veliku hipoteku na putu ka Evropskoj uniji" (EU) i dokazala da "saradnju sa Haškim truibunalom shvata ozbiljno", saopštio je ministar inostranih poslova Austrije Mihael Špindeleger (Michael Spindelegger). "Napori Srbije da dobije status kandidata i da nastavi dalje korake ka EU sada su se približili na dohvat ruke" ocenio je Špindeleger.
Istovremeno je šef austrijske diplomatije ukazao na značaj hapšenja Mladića za "proces regionalnog pomirenja" i podsetio na "hiljade žrtava i članove njihovih porodica koji se mogu nadati da će pravda sada biti zadovoljena".
Hapšenjem bivšeg vojnog lidera Republike Srpske Ratka Mladića zatvara se najnesrećnije poglavlje u istoriji Srbije, ocenio je britanski ministar odbrane Lajam Foks.
Hapšenje haškog optuženika Ratka Mladića "dodatno približava Srbiju Evropi i Evropskoj uniji", izjavio je italijanski ministar spoljnih poslova Franko Fratini (Franco Frattini).
PRE HAPŠENJA
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc (Serge Brammertz) je u septembru izrazio nezadovoljstvo saradnjom Srbije s tim sudom u pogledu pronalaženja i hapšenja Ratka Mladića i Gorana Hadžića. Bramerc je u neformalnom razgovoru sa novinarima u Hagu rekao da Srbija mora učiniti više na pronalaženju preostale dvojice begunaca.
Uz podsećanje da je "ozbiljnu zabrinutost" zbog slabosti u potrazi izložio i u svom poslednjem izveštaju Savetu bezbednosti UN prošlog juna, glavni tužilac je kao probleme naveo "ritam i proširenje istrage, tehnike koje se primenjuju". "Mi nismo u potpunosti zadovoljni da su naše preporuke primenjene... Ali naši razgovori su u toku", kazao je Bramerc.
Negativna ocean Bramerca bila je “začuđujuća” za predsednika Saveta za saradnju s Hagom Rasima Ljajića. On je rekao da se za Mladićem i Hadžićem traga istim intenzitetom kao i pre nekoliko meseci, kada je Bramerc saradnju okarakterisao kao dobru.
"Nikad se nije dogodilo da između glavnih izveštaja (haškog tužioca) imamo ovako oštre ocene saradnje. Na kraju krajeva, postoji deo javnosti možda i u Tribunalu koji smatra da će Srbija izvršiti obaveze ako bude pod stalnim međunarodnim pritiskom. Možda se učinilo nekome da pritisak popušta… Možda je time motivisan", rekao je Ljajić.
Predsednik Srbije Boris Tadić zatražio je objašnjenje Bramercove izjave. On je poručio da če Srbija tragati za optuženima za ratne zločine čak i da Haški sud prestane sa radom.
"To je naša ustavna obaveza, kao i jedan od uslova za pomirenje naroda regiona", rekao je Tadić. On je dodao da poput Srbije, optužene za ratne zločine moraju privesti pravdi o ostale zemlje regiona.
Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić nije želeo da se upušta u Bramercovu ocenu već je, umesto toga, javno pozvao Mladića i Hadžića da se dobrovoljno predaju Haškom tribunalu.
"Pozivam ih da se dobrovoljno predaju kao što su to učinili mnogi pre njih, jer je Srbija dovedena u situaciju da bude talac dva čoveka, što ugrožava naše nacionalne i državne interese”, rekao je Dačić.