Stampa
Studija o parafiskalnim opterećenjima na privredu  
Objavljeno : 12.04.2012. | Ažurirano : 20.04.2012. Štampa El. pošta bookmark
 
Organizator: USAID Projekat za bolje uslove poslovanja
Mesto: Beograd
Datum: 19.04.2012

Nova studija koju je sproveo USAID Projekat za bolje uslove poslovanja (BEP) o parafiskalnim optrećenjima na privredu biće predstavljena u četvrtak 19. aprila u 10.00 u Medija centru (Terazije 3, I sprat). Tim povodom će biti održana panel diskusija u kojoj će učestvovati predstavnici USAID-a, Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), Fiskalnog saveta, Američke privredne komore (AmCham) u Srbiji i Balkanskog centra za regulatornu reformu.

 

U okviru istraživanja prepoznato je preko 250 državnih taksi, naknada i drugih nameta koje preduzeća moraju da plate, a da pritom zauzvrat dobiju malo ili čak ne dobiju ništa.

 

U panel diskusiji će učestvovati:

  • Džo Lauter, direktor USAID Projekta za bolje uslove poslovanja
  • Milan Simić, NALED, prezentacija Studije o parafiskalnim opterećenjima na privredu
  • Nikola Altiparmakov, Fiskalni savet
  • Amalija Pavić, AmCham Srbija
  • Branko Radulović, Balkanski centar za regulatornu reformu
  • Dušan Vasiljević, USAID Projekat za bolje uslove poslovanja
  • Darko Vukobratović, Contango d.o.o.

 

Moderator u diskusiji će biti Vesna Damjanić.

 

Parafiskalni nameti predstavljaju veliko opterećenje za firme, i privredu ukupno koštaju preko 2% bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije, odnosno najmanje 640 miliona evra svake godine. Oko 96% privrednika obuhvaćenih Anketom preduzeća koju je USAID BEP sproveo 2011. godine navelo je da parafiskalna opterećenja negativno utiču na njihove firme.

 

Projekat za bolje uslove poslovanja je u prethodnom periodu izradio popis parafiskalnih nameta u Srbiji u cilju njihovog pojednostavljenja ili ukidanja.

 

Od 2002. godine, USAID je investirao više od 662,7 miliona dolara kako bi stimulisao ekonomski razvoj, ojačao pravosudni sistem i promovisao dobro upravljanje u Srbiji.

 

Za više informacija kontaktirati savetnika za komunikacije u USAID Projekatu za bolje uslove poslovanja Strahinju Mitrovskog na email smitrovski@bep.rs ili telefon 060 13 00 577.

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar