Stampa
Italija i Nemačka glavni ekonomski partneri Srbije  

Objavljeno : 13.10.2010. Štampa El. pošta bookmark
 

Italija je, pored Nemačke, glavni ekonomski partner Srbije, izjavio je danas potpredsednik Vlade za evropske integracije Božidar Đelić. Na Medijsko-ekonomskom forumu "Ka Evropskoj uniji: Italija i Srbija, strateško partnerstvo", Đelić je kazao da poslednja tri meseca postoji značajno interesovanje stranih investitora za ulaganja u Srbiju, i to uglavnom sa severa Italije, juga Nemačke, Austrije i Slovenije.

 

"Srbija u ovom trenutku može biti jedan deo odgovora na krizu koja postoji u Italiji", ocenio je Đelić. Dodao je da će se o još većim italijanskim investicijama moći govoriti kada naredne godine FIAT počne da proizvodi novi model automobila i kada u Srbiju dođu i dobavljači.

 

Đelić je kazao da ekonomski odnosi Srbije i Italije idu uzlaznim putem i da je izvoz Italije u Srbiju za osam meseci ove godine veći za 50% u odnosu na celu 2009. godinu.

 

"Iako je deficit na strani Srbije, izvoz u Italiju je jedan od bitnijih i prošle godine je bio oko pola milijarde evra", kazao je on. Đelić je naveo da u Srbiji radi 250 kompanija iz Italije i da one imaju godišnji obrt od oko 2,5 milijarde evra.

 

De Filipis: Vlada Srbije odličan partner

 

Za uspeh Fijatove investicije u kragujevačku "Zastavu" ključnu ulogu odigrala je Vlada Srbije koja se "pokazala kao odličan partner", izjavio je na skupu u Hajatu direktor fabrike Fijat automobili Srbija Đovani de Filipis (Giovanni de Filippis).

 

"Vlada je imala sluha da brzo donosi odluke čime su otklonjene mnoge birokratske prepreke - za početak proizvodnje Fijatovih vozila u Srbiji", rekao je De Filipis. Podsetio je da su razgovori sa Vladom Srbije o zajedničkom ulaganju u fabriku automobila u Kragujevcu počeli u aprilu 2008. i da je memorandum potpisan samo nekoliko nedelja kasnije što je, kako je ocenio, "veoma važno sa stanovišta investitora".

 

Direktor Fijata je ocenio da je uloga te kompanije u investicijama u Srbiji od ključnog značaja jer je ta firma uložila oko 940 miliona evra u fabriku u Kragujevcu zbog čega je Italija došla na drugo mesto po vrednosti investicija u Srbiji. De Filipis je istakao da su za razvoj fabrike u Kragujevcu, i za privlačenje ostalih investitora, naročito bitni rad Vlade na reformi javne administracije, zalaganje za ostvarenje infrastrukturnih i svih drugih projekata, neophodnih za prijem Srbije u EU.

 

Ukazao je, međutim, da je za poboljšanje italijansko-srpske ekonomske saradnje i dalje potrebno otkloniti neke prepreke, naročito carinske.

 

Milosavljević: Spoljnotrgovinska razmena će biti udvostručena

 

Ministar trgovine Slobodan Milosavljević, koji je zatvorio današnji skup, izrazio je nadu da će Italija i Srbija u narednih tri do pet godina udvostručiti međusobno spoljnotrgovinsku razmenu i da će ona ubrzo dostići pet do šet milijardi evra godišnje. Milosavljević je kao veliku prednost, i za italijanske i za ostale investitore, istakao to što je Srbija jedina evropska zemlja koja ima ugovore o slobodnoj trgovini sa Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom.

 

"Ističem da Italija može mnogo više kada se radi o ulaganju u Srbiju, dok Srbija ima mnogo veće proizvodne mogućnosti", poručio je ministar.

 

Milosavljević je, kao oblasti srpske privrede koje posebno imaju veliki investicioni potencijal, naveo poljoprivredu, tekstil, kožu i obuću, energetiku, proizvodnju i preradu drveta.

 

"Srbija je nedavno objavila model postkrizne strategije do 2020. u kojem se ističe važnost pet 'I': industrija, investicije, inovacije, izvoz i infrastruktura. U svim tim 'I' vidim potencijale za investitore", istakao je Milosavljević.

 

Fabrika Fijat automobili Srbija proizvela je prvi "punto klasik" u aprilu 2009. godine, a u proteklih 18 meseci 30.000 vozila što je, po rečima De Filipisa, ogroman uspeh imajući u vidu da je Zastava u poslednjih 10 godina proizvodila 600-700 vozila mesečno.

 

De Filipis je naveo da je kragujevačka fabrika preuzela 1.000 zaposlenih iz Zastave i da namerava da zaposli još oko 1.300 ljudi, kao i da je izvršena "resanacija ogromne fabrike koja je podrazumevala maltene podizanje fabrika iz početka". On je najavio da je u planu i postavljanje novih montažnih linija da bi u proleće 2012. mogla da počne proizvodnja novog modela automobila. U planu je i otvaranje Fijatove akademije za obuku kadrova.

 

Planira se i da na četiri-pet kilometara od fabrike u Kragujevcu bude izgrađen "park dobavljača" na 70 hektara, što će po rečima De Filipisa, stvoriti nova radna mesta i u "graditeljskom, ugostiteljskom i svim drugim sektorima koji se otvaraju oko jedne velike fabrike".

 

Izvor: Beta i EurActiv

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar