Stampa
Vlada Kosova prodala Poštu i Telekom Kosova  

Objavljeno : 17.04.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Vlada Kosova prodala je 16. aprila 75% akcija Pošte i Telekoma Kosova (PTK) za 277 miliona evra konzorcijumu koji čine nemački Aksos kapital (Axos Capital) i britanski Najafi kompani (Najafi Company). O kupcu iz Nemačke nema puno dostupnih informacija, osim da je reč o investicionom fondu koji ulaže u tehnologije i telekomunikacije u Evropi i Aziji. Drugi član konzorcijuma, Najafi, sa sedištem u američkom gradu Finiks, posluje znatno transparentnije. Ovaj investicioni fond ulaže u nekretnine, medije i obnovljive izvore energije, a generalni direktor Jahm Najafi je jedan od čelnih ljudi u košarkaškom klubu Finiks sans. Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je da je reč o nezakonitoj prodaji kompanija u vlasništvu srpskih majki firmi.

 

PTK je 2011. imao neuspešnu privatizaciju, a domaću javnost je prošle godine uzburkala vest da je kompanija bivša američke sekretarke Medlin Olbrajt takođe zainteresovana za kosovski Telekom. Međutim, u januaru 2013. je ta kompanija povukla ponudu za kupovinu kosovskih kompanija.

 

Ministar ekonomskog razvoja i rukovodilac međuministarske komisije za privatizaciju Besim Bećaj rekao je da je privatizacija obavljena na osnovu odluke Vlade Kosova i skupštine i da su procesu maksimalno poštovane zakonske odredbe i međunarodni standardi uz obezbeđivanje najvećeg mogućeg stepena transparentnosti. Bećaj je naveo i da je dokumentima privatizacije obezbeđena trogodišnja garancija za zaposlene u PTK-u.

 

Vlada je takođe obećala da će novac biti iskorišćen za izgradnju autoputa prema Makedoniji. Opozicine partije, sindikat PTK i nevladine organizacije i dalje se protive toj privatizaciji, dok su ambasade Nemačke, Velike Britanije, i SAD na Kosovu pozdravile u zajedničkom saopštenju privatizaciju PTK.

 

"Kosovo je danas načinilo važan korak na jačanju svog ekonomskog razvoja time što je Vlada prihvatila ponudu Aksos konzorcijuma za privatizaciju PTK", navodi se u zajedničkoj izjavi tri ambasade, koja je prosleđena iz Ambasade SAD u Prištini.

 

Dodaje se da je privatizacija PTK značajna prilika za revitalizaciju sektora informacionih tehnologija i telekomunikacija, što je suštinski važno za ekonomski rast Kosova.

 

Ambasade Nemačke, Velike Britanije i SAD očekuju da će Vlada nastaviti napredak kako bi obezbedila da sve buduće privatizacije na Kosovu budu transparentne i u skladu sa međunarodnim standardima i najboljom praksom, navodi se u saopštenju.

 

Reakcija Srbije

 

Kancelarija za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije saopštila je da prodaja 75% Telekoma i PTT-a na Kosovu nije legalna, jer su ti objekti u celosti u vlasništvu Telekoma Srbije i PTT Srbije.

 

U saopštenju Kancelarije Vlade Srbije za KiM se navodi da je prodaju tih firmi "izvršio nevlasnik bez saglasnosti, ovlašćenja i učešća u postupku prodaje stvarnih vlasnika i time obmanuo kupce o stvarnoj vlasničkoj strukturi Telekoma i PTT, kao i o vlasništvu na objektima koje koriste ove firme".

 

Dodaje se da je Telekom AD akcionarsko društvo sa većinskim udelom državnog kapitala Srbije, koji su imovina Srbije i drugih malih akcionara, pa je prodajom povređeno pravo državne i privatne svojine ostalih akcionara.

 

"Kancelarija za KiM će o toj nelegalnoj uzurpaciji državne i privatne imovine obavestiti međunarodnu javnost i sve relevantne faktore međunarodne zajednice", navodi se u saopštenju. Kancelarija za KiM je upozorila nelegalne kosovske organe da ne prodaju tuđu imovinu, jer će odgovorna lica snositi ozbiljne pravne posledice.

 

Informacije o kupcima

 

Prema dostupnim informacija sa sajta Aksos kapitala, reč je o inevsticionoj kompaniji sa sedištem u NEmačkoj koja ulaže u telekomunikacije u tehnologije sa portfeljom od četiri milijarde evra. Kompanija je usredsređena na evropsko i azijsko tržište. Aksos je, prema pisanju bosanskih medija, 2008. bio zainteresovan za kupovinu BH Telekoma.

 

O Najafiju se malo više zna. Ovaj investicioni fond sa sedištem u Finiksu, Arizona, ima kancelarije u Njujorku, Parizu, Torontu i holdinge u sektoru medija, tehnologija, energetike i nekretnina u sedam zemalja.

 

Najafi je vlasnik Sinrama (Cinram) jednog od najvećih svetskih provajdera multimedijalnih proizvoda, kao i Skajmola (SkyMall), portala i kataloga za direktnu prodaju.

 

Izvor: EurActiv.rs, Beta

Foto:info-ks.net

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar