Stampa
U skladu sa EU je 66% prehrambrenih proizvoda u Srbiji  

Objavljeno : 10.09.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

U Srbiji je 66% ispitanih prehrambenih proizvoda u skladu s propisima Srbije i Evropske unije (EU), dok 21% proizvoda to nije, saopštio je IHIS Naučno-tehnološki park Zemun. Istraživanje te kuće pokazalo je i da je najviše neadekvatno deklarisanih proizvoda među tzv. specijalnim proizvodima, mlečnim proizvodima i napicima, ali i da proizvođače u Srbiji muče brojne nedoumice oko pravila o deklarisanju proizvoda. Srbija jedina u regionu nema usaglašen dnevni unos vitamina i minerala s vrednostima koje u EU važe od 2012.

 


Na 10% deklaracija se vidi da u Srbiji vrednost unosa vitamina i minerala nije u skladu s pravilima u EU, ali je u skladu sa srpskim propisima, dok preostalih 3% ukazuje da uvoznici hrane ne poštuju pravilnike o deklarisanju u Srbiji, ali su ti proizvodi u skladu sa EU propisima, saopštili su danas iz IHIS Naučno-tehnološkog parka Zemun.

 

Srbija jedina u regionu nema usaglašen dnevni unos vitamina i minerala s vrednostima koje u EU važe od oktobra 2012. godine, a Pravilnik o zdravstvenim izjavama tek treba da se donese u drugoj polovini ove godine.

 

U EU deklaracija ne služi kao nešto što je potrebno ispuniti zbog inspekcije, već isključivo kao prostor koji treba stručno i naučno napisati, kako bi se potrošač lakše odlučio za kupovinu baš tog proizvoda.

 

Istraživanje pokazuje da se domaći proizvođači prehrambenih proizvoda suočavaju s brojnim problemima i nedoumicama oko pravila o deklarisanju proizvoda, zbog čega ne mogu na pravi način da se pozicioniraju na tržištu Srbije, ali ni na stranim tržištima.

 

Koliko je neka namirnica zdrava i kakav je njen sastav, potrošač u Srbiji, ni po zakonu, još uvek ne mora da zna.

 

"Proizvođači hrane u našoj zemlji nemaju obavezu da na pakovanjima navode podatke o energetskoj vrednosti, količini proteina, ugljenih hidrata, vitamina i ostalih sastojaka, ako namirnica nema nutritivnu izjavu, dok je to u Evropskoj uniji obaveza", kazala je direktorka IHIS nutricionizma Danica Zarić.

 

Istraživanjem je utvrđeno da najviše neadekvatno deklarisanih proizvoda ima u kategorijama "specijalnih proizvoda", mlečnih proizvoda i bezalkoholnih pića.

 

Istraživanje je urađeno na uzorku od preko 2.500 prehrambenih proizvoda podeljenih u devet kategorija i to: ulja i margarini, hleb i peciva, žita za doručak, slatki i slani konditori, bezalkoholna pića, suplementi, mlečni proizvodi i specijalni proizvodi (proizvodi namenjeni potrošačima s posebnim načinom ishrane).

 

IHIS Nutricionizam deo je IHIS Naučno-tehnološkog parka Zemun koji radi na kreiranju obogaćenih prehrambenih i funkcionalnih proizvoda i proizvođačima pruža stručnu pomoć u deklarisanju proizvoda prema standardima EU u svrhu zaštite potrošača.

 

Izvor: Beta

Foto: Sxc.hu

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar