Stampa
EP: Još dosta posla za Srbiju  

Objavljeno : 21.01.2016. Štampa El. pošta bookmark
 

Evropski parlament je zabrinut zbog prekomernog pribegavanja hitnoj proceduri prilikom usvajanja propisa, kao i zbog toga što nije bilo pomaka u unapređenju slobode izražavanja u Srbiji, navodi se u Nacrtu rezolucije o Srbiji koja je 21. januara na dnevnom redu spoljnopolitičkog odbora. Vlasti su pozvane da pruže podršku zaštitniku građana i drugim nezavisnim telima i da depolitizuju javnu upravu.

 

Izvestilac EP za Srbiju Dejvid Mekalister ocenio je u raspravi u Evropskom parlamentu da jetvaranje poglavlja u pregovorima o članstvu Srbije s EU važan korak na evropskom putu Srbije i predstavlja "veoma zasluženo uvažavanje napretka koji je ostvaren", a sa ovom ocenom složili su se praktično svi poslanici u Spoljnopolitičkom odboru.

 

Rezolucija bi trebalo da bude usvojena 28. januara u ovom Odboru, a potom i na plenarnom zasedanju EP.

 

Rezolucije Evropskog parlamenta nisu obavezujuće, ali su snažna politička poruka, pogotovo s obzirom na to da odražavaju stavove političkih stranaka u zemljama članicama, a one mogu prioritetima da utiču rigoroznost u pogledu dela zahteva.

U rezoluciji su obrađeni ključni pomaci i zahtevi u pregovorima sa EU – pozdravljaju se pripreme za prva dva poglavlja, 32 o finansijskoj kontroli i 35 o normalizaciji odnosa s Prištinom, koja su otvorena u decembru, a izražava i očekivanje da se početkom godine otvore poglavlja 23 i 24, o vladavini prava i osnovnim slobodama.

U pogledu odnosa sa Kosovom, pored pozdravljanja postignutog napretka, pozivaju se i Srbija i Kosovo da se uzdrže od "negativne retorike" i da se posvete punoj primeni, bez zadnjih namera i bez odlaganja.

Zahteva se i  da se u dijalogu Beograd-Priština pronađu nove teme od značaja za unapređenje života ljudi, a Evropska služba za spoljno delovanje se poziva da napravi procenu dostignuća obe strane u ispunjavanju obaveza. Izveštaji su deo pregovaračkog poglavlja 35.

 

Pozdravlja se konstruktivan pristup Srbije u rešavanju migrantske krize.

 

Ukazuje se i na značaj konstruktivne opozicije za pravo demokratsko društvo.

 

U pogledu vladavine prava traži se veći napredak, poput primene strategije reforme pravosuđa, garancije za rad sudija bez političkog uticaja i novog zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, ali i konkretni rezultati kao što su okončanje istraga i pravosnažne presude u slučajevima korupcije, uključujući i u slučajeve visokog nivoa.

Član 234 krivičnog zakonika i dalje je na dnevnom redu. Reč je o odredbi o iskorišćavanju odnosno prekoračenju položaja, koja se smatra podložnom zloupotrebama.

Ne igrajte se s ombudsmanom i parlamentom

Evropski parlament ponovo ukazuje na značaj nezavisnih regulatornih tela, ukčjućujući zaštitnika građana, u punom nadzoru i uspostavljanju odgovornosti izvršne vlasti i "poziva vlasti da pruže Ombudsmanu punu političku i administrativnu podršku za rad i da obezbede njegovo pravo da zatraži zvanična dokumenta u skladu sa zakonom o informacijama od javnog značaja".

Iako se pozdravja uključenost parlamenta u evropske integracije, ocenjeno je da je potrebno jačati parlamentarni nadzor.

Pribegavanje hitnoj proceduri je prekomerno, i primenjuje se i prilikom usvajanja propisa za usklađivanje sa EU. To ne omogućava uvek dovoljnu konsultaciju aktera i šire javnosti.

U pogledu medija, Parlament izražava zabrinutost što nije bilo napretka u slobodi izražavanja, kao i zbog slučajeva pretnji i nasilja nad novinarima.

Ukazuje se i da je potrebna potpuna primena medijskih takona, kao i transparetnnost u vlasništv nad propisima i finansiranju medija.

Obrađene su i teme energetike, gde se od Srbije traži da se usklade sa propisima EU u pogledu pobnobljivih izvora energije i energetske efikasnosti u okvriu Energetske zajednice. Kao i unapređenje zaštite ljudskih prava, posebno ugroženih grupa.

Ukazuje se i na značaj prava manjina potrebu unapređenja zašteite Roma i očuvanja autonomije Vojvodine, pri čemu se traži usvajanje zakona o resursima Vojvodine .

 


Mekalister je naglasio da sporazumi Beograd - Priština o Zajednici srpskih opština i drugim temama jesu "ključna dostignuća koja moraju biti sprovedena".

"Pravi težak posao u tom cilju počinje sada", ukazao je izvestilac EP za Srbiju.

Mekalister je u završnoj reči rasprave podvukao da očekuje da što pre, u prvoj polovini ove godine, u pregovorima Srbija - EU, budu otvorena poglavlja 23. i 24. o vladavini prava i temeljnim slobodama, kao i druga poglavlja.

Svi poslanici su pozdravili i podržali suštinsku poruku nacrta rezolucije u kojoj se srpskim vlastima odaje priznanje za napredak u evropskim reformama, što je i otelotvoreno u otvaranju poglavlja u pregovorima s EU.

Mekalister, koji je pripremio nacrt rezolucije, istakao je da je njegov cilj bio da se upriliči uravnotežen i pošten tekst rezolucije koji bi prepoznao i pohvalio napredak koji je ostvarila Srbija.

Autor: S.V.

Ilustracija: Shutterstock

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar