Stampa
Pojednostavljivanje trgovine sa EU  

Objavljeno : 20.04.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Savet EU odobrio je potpisivanje konvencije kojom će se pojednostaviti pravila trgovine EU i 22 zemlje i teritorije, među kojima je i Srbija. Zeleno svetlo ministara poljoprivrede i trgovine omogućiće da se poreklo robe, na osnovu kojeg se trguje pod povlašćenim uslovima, reguliše jedinstvenim tekstom, umesto dosadašnjih 60 bilateralnih protokola, i da se lakše menjaju pravila, saopštila je 19. aprila Evropska komisija, koja će konvenciju i potpisati u ime EU.


Konvencijom su obuhvaćeni EU i 22 zemlje i teritorije - Zapadni Balkan, Turska, mediteranske zemlje obuhvaćene Procesom iz Barselone - Alžir, Egipat, Izrael, Jordan, Liban, Maroko, Sirija, Tunis, Turska i Palestina, članice EFTA sporazuma o slobodnoj trgovini - Island, Norveška, Švajcarska i Lihtenštajn, kao i Farska ostrva.

 

Evropski komesar za proširenje i politiku susedstva Štefan File (Fuele) ocenio je da je to značajan korak za pospešivanje privrednog rasta i ekonomskog napretka celog regiona.

 

"To možda izgleda kao veoma tehnička stvar, ali u stvari otvara vrata pojednostavljivanju načina trgovine EU sa zemljama Južnog Mediterana i Zapadnog Balkana", kazao je on. "To će pomoći privrednom rastu i ekonomskom napretku regiona i olakšati regionalnu integraciju, doprinoseći time stabilnosti celog regiona", naveo je File.

Background

Evropska komisija je 2007. godine predložila zaključenje sveobuhvatne konvencije o trgovini između EU i 22 zemlje. Pregovori su trajali dve i po godine.

 

EU ima sporazume o povlašćenim trgovinskim uslovima sa zemljama Južnog Mediterana i Zapadnog Balkana. Pravilima porekla robe propisani su uslovi za ostvarivanje prava na povlašćenu trgovinu - ukoliko proizvod nije u potpunosti proizveden u zemljama obuhvaćenim sporazumom, on mora preradom steći izvestan nivo dodate vrednosti na toj teritoriji da bi se moglo smatrati da je poreklom sa te teritorije. Propisi su za sada obuhvaćeni u 60 bilateralnih protokola, koji su složeni za menjanje i primenu.

 

Zemlje obuhvaćene konvencijom čine 21,1% spoljne trgovine EU, odnosno trećinu ukoliko se izuzmu tri najveća trgovinska partnera evropskih 27 zemalja - SAD, Kina i Rusija. Trgovina EU i tih zemalja u 2010. dostigla je, prema podacima evropskog statističkog zavora, 599 milijardi evra.

 

Od toga najveći deo imaju zemlje EFTA - Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska - 316,77 milijardi. Gledano po zemljama pojedinačno, najveći partner među tim zemljama je Švajcarska - četvrti trgovinski partner EU, sa udelom od 6,7% i obimom trgovine od 189,6 milijardi evra.

 

Srbija je na 39. mestu, sa 11,5 milijardi i 0,4%.

 

Konvencija će, kako se navodi u saopštenju Komisije, pomoći da se prevaziđu problemi koji nastaju zbog toga što je za promenu pravila o poreklu sada potrebno izmeniti 60 bilateralnih sporazuma, što je veoma komplikovano, a ponekad gotovo nemoguće.

 

Pravilima o poreklu definisano je za koji proizvod se može smatrati da je proizveden u određenoj zemlji ili zoni, što omogućava izvoz pod preferencijalnim uslovima. Za izvoz pod povlašćenim uslovima, naime, proizvod ne mora biti u potpunosti proizveden na teritoriji obuhvaćenoj sporazumima o slobodnoj trgovini. On može biti proizveden od materijala iz trećih zemalja, ali proći dovoljan nivo obrade i steći dovoljnu dodatu vrednost u zoni preferencijalne trgovine.

 

Pravila porekla je često potrebno menjati radi prilagođavanja tehnološkom razvoju, što je do sada ponekad bilo i nemoguće.

 

Zemlje preferencijalne trgovinske zone mogu da primenjuju i sistem dijagonalne kumulacije porekla, što omogućava da se poreklo ne gubi već "sabira" unutar zone. Taj deo će takođe biti pojednostavljen konvencijom koju će potpisati EU i 22 trgovinske zone.

 

Pre odobravanja na sastanku ministara 14. aprila, potpisivanje konvencije odobrili su i lideri EU.

 

Izvor: EurActiv.rs

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar