Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Novi korak u pristupanju Srbije STO
|
|
|
Objavljeno : 11.01.2011. |
|
|
|
|
|
|
Potpredsednik Vlade Srbije Mlađan Dinkić i komesar EU za trgovinu Karel de Guht (de Gucht) potpisali su u utorak (11. januara) dokument kojim su utvrđeni odnosi Srbije i EU prilikom pristupanja Srbije Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO). Protokol je zasnovan na Prelaznom trgovinskom sporazumu i Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju. Dinkić očekuje završetak pregovora sa članicama STO do kraja 2011.
De Guht je ocenio da protokol predstavlja "ključnu etapu u pristupanju Srbije STO" i da će pospešiti ekonomske odnose Srbije i Unije. "Srbija je ostvarila upečatljiv napredak u pripremama za ulazak u STO, a Evropska unija će i dalje snažno podržavati uključivanje Srbije u Svetsku trgovinsku organizaciju", stavio je do znanja evropski komesar za trgovinu.
Dinkić je izjavio da je potpisivanjem Bilateralnog protokola o liberalizaciji tržišta robe i usluga EU-Srbija "učinjen najvažniji korak ka pristupanju STO, jer Srbija sa EU razmenjuje 60% svih roba i usluga".
Svaka zemlja koja želi da postane članica EU mora prethodno biti i članica STO, budući da je i sama Unija u STO, ukazao je Dinkić, koji je naveo da članstvo u STO pruža bitnu sigurnost i zaštitu, jer u sklopu STO uspostavljena pravila jamče da nijedna zemlja neće doći pod udar bilo kakvih diskriminatornih mera.
Background Zahtev Srbije za članstvo stigao je u Svetsku trgovinsku organizaciju u decembru 2004, a pregovori su počeli u februaru 2005. godine.
STO ima 153 članica. Sve članice imaju pravo da zatraže pregovore sa zemljom koja je u procesu pristupanja, a to čine one koje imaju interes da dobiju privilegije u trgovini. Pregovori o članstvu u STO su veoma značajni i ponekad komplikovani jer zemlja koja pristupa STO sve privilegije koje da jednoj članici tokom pregovora automatski odobrava i drugima.
U okviru STO mogu funkcionisati i regionalni trgovinski sporazumi. Budući da su neke članice CEFTA sporazuma članice i STO, CEFTA je jedan od registrovanih sporazuma koji se primenjuje u okviru Svetske trgovinske organizacije.
Dinkić je ocenio da bi Srbija mogla do kraja godine okončati pregovore sa zemljama izvan EU "pod uslovom da se i kod tih partnera naiđe na konstruktivan duh".
Srbija je sklapanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i njegovog prelaznog trgovinskog dela sa Evropskom unijom već rešila sva bilateralna trgovinska pitanja s evropskom dvadesetsedmoricom oko ulaska u članstvo STO.
Trenutno Srbija, po Dinkićevim rečima, uspešno pregovara sa SAD, s Kanadom se očekuje sporazum do kraja ove godine, a već su potpisani protokoli o liberalizaciji tržišta roba i usluga s Japanom, Norveškom, Hondurasom i Južnom Korejom. Vlada u Beogradu sada pregovara i sa Brazilom, Švajcarskom, Salvadorom.
Najteži pregovori su sa Ukrajinom, kazao je Dinkić. On je dodao da će srpski premijer Mirko Cvetković na proleće posetiti Kijev i nastojati da se i sa Ukrajinom utanači bilateralni sporazum o liberalizaciji tržišta roba i usluga. Pregovori drugih zemalja kandidata za članstvo u STO s Ukrajinom takođe "ne teku baš glatko, a i mi ćemo videti šta će dogoditi", rekao je Dinkić.
Dinkić se u Briselu sastao i sa evropskim komesarom za regionalni razvoj Johanesom Hanom (Johannes Hahn). Prema njegovim rečima, Han je pružio podršku Srbiji u budućem sprovođenju Strategije za Dunav.
Prema Dinkićevim rečima, Han je Srbiji preporučio da u korišćenju sredstava Evropske unije koristi iskustvo Poljske jer je to zemlja koja je najbolje iskoristila sredstva iz pristupnih fondova i iz kohezionih fondova EU. "Novca ima, ali je bitno da i mi u Srbiji znamo kako da taj novac privučemo i delotvorno iskoristimo i pomognemo građanima", dodao je Dinkić.
Izvori: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|