Stampa
U Srbiji postoji 188 lokalnih tela za ravnopravnost polova  

Objavljeno : 16.12.2016. Štampa El. pošta bookmark
 

Savetnica potpredsednice Vlade Srbije za rodnu ravnopravnost Branka Drašković izjavila je 16. decembra da je u Srbiji konstituisano 188 tela u lokalnim samoupravama zaduženih za oblast rodne ravnopravnosti, čiji je cilj podsticanje i unapređenje ravnopravnosti, suzbijanje rodno zasnovanog nasilja, kao i ekonomsko osnaživanje žena.


"Statistika kaže da žena u Srbiji trpi nasilje 10 godina, a jedan od ključnih razloga je to što je ekonomski slaba", rekla je Drašković u Beogradu na konferenciji o sprovođenju Nacionalnog akcionog plana za rodnu ravnopravnost na lokalnom nivou.

Ona je dodala da tela za rodnu ravnopravnost rade i sa ranjivim grupama, među kojima su Romkinje, samohrane majke, žene invalidi i druge kategorije.

Drašković je ocenila da je u tim aktivnostima značajna pomoć međunarodnih organizacija i istakla da je Nemačka značajan partner koji je investirao 1,6 milijardi evra u različite projekte.

Ona je podsetila da je telo za rodnu ravnopravnost konstituisano 2014. godine.

Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman rekao je da Nemačka i Srbija sarađuju po pitanju rodne ravnopravnosti u oblasti Istanbulske konvencije.

On je rekao da je važno da se u području rodne ravnopravnosti ne pravi razlika između gradova i ruralnih područja.

"Kroz formiranje Saveta za rodnu ravnopravnost i strategiju koja je doneta, kao i akcioni plan, važan je i novi zakon donet u novembru o zaštiti žena od nasilja u porodici", rekao je Ditman.

Cilj konferencije „Sprovođenje Nacionalnog akcionog plana za rodnu ravnopravnost na lokalnom nivou" je predstavljanje Nacionalne strategije za rodnu ravnopravnost (2016-2020) i Akcionog plana za njeno sprovođenje predstavnicima jedinica lokalnih samouprava kako bi se olakšala implementacija NAP-a na lokalnom nivou i uspostavio efikasan mehanizam koordinacije i praćenja njegovog sprovođenja.

Skup organizuje Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost u saradnji sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju (GIZ).

 

Izvor: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar