Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković i zaposleni u toj instituciji potpisali su 2. novembra inicijativu da se 18. maj proglasi Danom sećanja na ubijene žene žrtve nasilja. Ukazujući na nasilje kao na jedan od ključnih društvenih problema, ona je rekla da se mora sprečiti da se ubistvo neke žene desi zbog propusta u institucijama sistema. U Srbiji svake nedelje bude ubijena jedna žena a u prethodnih deset godina u slučajevima porodičnog ili partnerskog nasilja ubijeno je 326 žena.
Nakon potpisivanja peticije, Janković je novinarima rekla da je potrebno da postoji takav dan sećanja kako žene koje su stradale od svojih partnera ili članova porodice ne bi predstavljale samo statistiku.
"Nasilje je jedan od ključnih društvenih problema i mi ne smemo dozvoliti da se ubistvo neke žene desi zbog propusta u institucijama sistema. Kada budemo znali ko je od profesionalaca zaposlenih u institucijama napravio propust, zbog koga je neka žena stradala, situacija će se promeniti", rekla je ona.
Poverenica je pozdravila najavljene mere Vlade Srbije u oblasti zaštite od nasilja u porodici, posebno ukazujući na značaj novog zakona koji bi trebalo da doprinese utvrđivanju odgovornosti profesionalaca u institucijama sistema.
"Te mere su jako dobre ako zažive u praksi. Nadam se da ćemo uskoro imati priliku da damo sugestije i komentare na predlog Zakona o zaštiti od nasilja u porodici a još bitnije je da se taj akt primenuje kako treba", kazala je Janković, dodavši da je neophodno raditi i na utvrđivanju uzroka nasilja nad ženama ali i na prevenciji.
Predstavnica Mreže "Žene protiv nasilja" Aleksandra Nestorov kazala je da je 18. maj predložen kao dan sećanja jer je to poslednji u nizu od tri dana u 2015. godini tokom kojih je od partnera i članova porodice ubijeno sedam žena u Srbiji.
"Važno je da kažemo da žene nisu brojevi. Kada im kao društvo i institucije nismo pružili podršku dok su bile žive, važno je da ih se danas sećamo", rekla je Nestorov.
Ona je dodala da je neophodno utvrditi individualnu odgovornost profesionalaca u institucijama koji nisu postupili adekvatno u slučajevima prijave nasilja nad ženama.
"Ključno je verovati ženama. Generalno, na nedeljnom nivou jedna žena bude ubijena u Srbiji i ta situacija neće se promeniti dok se ne utvrdi odgovornost profesionalaca koji su zakazali da reaguju po prijavama nasilja", rekla je ona.
Mihajlović potpisala peticiju
Predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Vlade Srbije Zorana Mihajlović potpisala je peticiju za proglašenje 18. maja Danom sećanja na ubijene žene žrtve nasilja.
Nakon potpisivanja peticije na beogradskom Trgu republike 2. novembra, Mihajlović je novinarima kazala da je u prethodnih deset godina u Srbiji ubijeno 326 žena u slučajevima porodičnog ili partnerskog nasilja.
"I jedna žena kada strada, to je problem. Svaka druga žena u Srbiji trpi neku vrstu nasilja, zato pozivam sve da potpišu peticiju jer ona predstavlja jedan od načina da se pošalje poruka da nasilje nad ženama mora da se zaustavi", kazala je potpredsednica Vlade.
Kako je ocenila, potrebna je veća koordinacija institucija sistema u ovoj oblasti jer iskoraci koji su ostvareni u prethodne dve godine, nisu dovoljni.
Komentarišući nacrt Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, Mihajlović je kazala da Koordinaciono telo na čijem je čelu, nije bilo član radne grupe koje se bavila izradom tog akta, već da je zakon pripremilo Ministarstvo pravde.
"Mi smo dali neke sugestije i očekujem da ćemo preko Ženske parlamentarne mreže, koja je vrlo aktivna, učiniti ovaj zakon boljim", rekla je Mihajlović.
Predstavnica "Autonomnog ženskog centra" Bobana Macanović pozvala je institucije sistema da "adekvatnije" reaguju na nasilje nad ženama u Srbiji.
Ona je dodala da je ta nevladina organizacija izašla iz radne grupe koja je pripremala nacrt Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, zbog nezadovoljstva nekim od rešenja predloženih u tom aktu.