Dvadesetak organizacija civilnog društva održalo je osnivačku sednicu Radne grupe za pregovaračko poglavlje 35, o Kosovu, koja će pratiti normalizaciju odnosa Beograda i Prištine i primenu Briselskog sporazuma. Radna grupa za poglavlje 35 formirana je u okviru Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji koji okuplja više stotina organizacija koje će pratiti proces pregovora Srbije i EU, davati komentare i zastupati ideje i predloge civilnog društva u ovom procesu.
Odlukom Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije Konvent je formalno priznat kao telo koje će Odbor konsultovati prilikom razmatranja pregovaračkih pozicija Vlade Srbije.
Kako je saopšteno 9. jula iz Centra za praktičnu politiku, cilj Radne grupa za pregovaračko poglavlje 35 jeste da pomogne proces normalizacije odnosa i unapredi život građana Srbije i Kosova kroz zastupanje predloga praktičnih politika, konkrentih rešenja za implementaciju Briselskog sporazuma i kroz promociju vrednosti Evropske unije, navodi se u saopštenju.
Radna grupa je otvorena za sve organizacije civilnog društva, profesionalna i akademska udruženja i pojedince-eksperte koji se bave ovom temom.
Do sada je Radnoj grupi pristupilo više od 20 organizacija, među kojima su i Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM, Beogradski centar za bezbednosnu politiku, Fond za humanitarno pravo, Biro za društvena istraživanja – BIRODI, Hartefakt fond, Fondacija za otvoreno društvo, Helsinški odbor za ljudska prava, NUNS, Građanske inicijative, Grupa 484, CRTA, Centar za nove komunikacije Dokukino, Centar za evro-atlantske studije i drugi.
Koordinator Radne grupe za poglavlje 35 je Dragan Popović, direktor Centra za praktičnu politiku.
Prva plenarna sednica Nacionalnog konventa održana je 20. juna u Narodnoj skupštini Srbije, uz prisustvo šefa Delegacije EU u Srbiji Majkla Devenporta, šefa pregovaračkog tima Tanje Miščević i ministarke bez portfelja za evropske integracije Jadranke Joksimović.
Nacionalni konvent o EU okuplja više od 250 organizacija i koalicija civilnog društva iz cele Srbije. Organizovan je u 21 radnu grupu kako bi se pratio tok pregovora i sprovođenja reformi u oblastima iz 35 pregovaračkih poglavlja. Konvent i radne grupe će raditi na formulisanju mišljenja i preporuka za pregovaračke pozicije Vlade Srbije i pružaće ekspertizu državnim organima i telima uključenim u proces pregovora.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|