Stampa
TS: 700.000 u javnoj upravi teg o vratu privredi  

Objavljeno : 17.10.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Ogroman broj od 700.000 zaposlenih u javnom sektoru je olovni teg o vratu privrede Srbije i profesionalizacija javne uprave, bez koje nema vladavine prava, trajaće decenijama, izjavio je 17. oktobra predsednik Transparentnosti Srbija Vladimir Goati. On je dodao da je u izveštaju Evropske komisije naglašena potreba za pojačanim nadzorom nad javnim preduzećima u Srbiji. Na konferenciji za novinare Transaprentnosti o izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije ukazano je na primedbe koje je Komisija iznela kada je reč o medijskoj reformi i nerešenim pitanjima u oblasti medija.


"Sve vlade, od vremena partijske uprave Slobodana Miloševića, obavljale su desant na javnu upravu i dovodile svoje partijske kadrove, pa danas u Srbiji nije poznat ni tačan broj zaposlenih u javnom sektoru", rekao je Goati na konferenciji za novinare.

 

Goati je dodao da je u izveštaju naglašena potreba za pojačanim nadzorom nad javnim preduzećima u Srbiji.

 

Saradnik Transparentnosti Zlatko Minić rekao je da bi bilo dobro kada bi vlasti u Srbiji u uređenju sistema javnog informisanja i medija reagovala jednako brzo kao po pitanju kvota za cigarete, koje je u interesu Unije i promptno je rešeno.

 

"Izgleda da se tom brzinom ne rešava i ono što je samo u našem interesu. U izveštaju je ponovo postavljeno pitanje Medijske strategije, kontrole države nad medijima, posebno na lokalnom nivou, kao i pitanja finansiranja medija, napada na novinare i njihove bezbednosti, rada tabloida i vlasništva nad medijima", rekao je Minić.

 

Minić je, povodom primedbe Evropske komisije u vezi sa tabloidima, rekao da bi to pitanje trebalo tretirati u kontekstu propusta rada istražnih organa i ugroženosti krivičnih istraga i ljudskih prava, a ne kao nešto što je uočeno kao problem u širem korpusu borbe protiv korupcije.

 

Minić je naveo da tužilaštva u borbi protiv korupcije veoma retko deluju proaktivno, odnosno na osnovu izveštaja nezavisnih tela poput Državne revizorske institucije, nego čekaju krivične i prekršajne prijave da bi po njima postupala.

 

Programski direktor Transparentnosti Nemanja Nenadić rekao je da je Evropska komisija u izveštaju konstatovala promene u borbi protiv visoke korupcije i podršci Vlade toj borbi i pohvalila donošenje strategije i akcionog plana u toj oblasti.

 

Nenadić je naveo da EU daje veoma veliki značaj primeni zakona za čije je nadzor zadužena Agencija za borbu protiv korupcije i da očekuje veći učinak, posebno u kontroli finansiranja političkih stranaka i proveri imovine funkcionera.

 

Dodao je da se u javnom sektoru krše pravila o raspisivanju konkursa za zapošljavanje i da vlada sistem zapošljavanja na osnovu poznanstva i partijske pripadnosti.

 

Nenadić je rekao da se u izveštaju navodi da nezavisnost sudske vlasti nije potpuno obezbeđena i da sistem odgovornosti u pravosuđu ne funkcioniše u potpunosti.

 

Istakao je da izveštaj Evropske komisije ne bi trebalo posmatrati kao ocene u školi, nego kao podsticaj da se loše stvari poprave.

 

Izvor: Beta

Foto: Medija centar Beograd

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar