Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EK: Srbija ojačala reforme i ispunjava politička merila
|
|
|
Objavljeno : 16.10.2013. |
|
|
|
|
|
|
Evropska komisija je ocenila u godišnjem izveštaju da je Srbija ojačala reforme i da "dovoljno ispunjava politička merila", a delom i ekonomske kriterijume Evropske unije, u očekivanju da najkasnije u januaru 2014. počne pregovore o članstvu s Briselom. U izveštaju se pozdravljaju napori preduzeti u cilju normalizacije odnosa s Prištinom i razvijanja regionalne saradnje. Komisija smatra da vlasti u Srbiji treba da posebnu pažnju posvete nezavisnosti ključnih institucija, posebno pravosuđa, i pruže podstrek medijskoj reformi. U izveštaju se posebno izražava žaljenje jer Parada ponosa nije održana treću godinu zaredom.
Evropski komesar za proširenje Štefan File ocenio je 16. oktobra da je Srbija učinila "izuzetan" napredak u normalizaciji odnosa sa Kosovom i da bi pregovori o pristupanju sa EU mogli da počnu najkasnije u januaru 2014.
Zahvaljujući naporima koje je u ispunjavanju uslova i približavanju EU učinila Srbija, prva međuvladina konferencija, koja bi označila formalni početak pregovora Srbije sa Unijom, mogla bi da bude održana "najkasnije" u januaru, istakao je File na predstavljanju godišnjeg izveštaja Evropske komisije o zemljama u procesu pristupanja.
File je ocenio je da će se "dubinska analiza" poglavlja sa Srbijom dovršiti do juna, a pregovori o prvim poglavljima početi iduće jeseni.
U godišnjem izveštaju o napretku EK podvlači da je "2013. bila istorijska godina za put Srbije ka EU" i ističe da je "Srbija aktivno i konstruktivno delala na vidljivom i održivom pospešenju odnosa s Kosovom", što je dovelo do sporazuma s Prištinom o normalizaciji odnosa i dogovora koje je nužno primeniti.
U "ključnim ocenama" izveštaja, objavljenog 16. oktobra, podvlači se da Srbija mora "održati zamajac reformi na bitnim područjima vladavine zakona, naročito u pravosuđu i politici suzbijanja korupcije, nezavisnosti ključnih institucija, slobodi štampe, nediskriminaciji, zaštiti manjina i uslova poslovanja".
"Srbija dovoljno ispunjava politička merila", ističe EK i dodaje da su vlasti u Beogradu "osnažile zamajac reformi i podigle ravan kontakata sa susednim zemljama u nastojanju da pruže pozitivan doprinos regionalnoj saradnji".
"Ključne i sveobuhvatne strategije su usvojene za pravosuđe, bitku protiv korupcije i suzbijanje diskriminacije, dok su usvojeni akcioni planovi za primenu nacionalne strategiju za poboljšanje položaja Roma", navodi se u izveštaju EK.
Kada je reč o slobodi izražavanja, ukinute su zakonske odredbe o kleveti, a Srbija potpuno sarađuje s Haškim sudom.
Vlada i parlament su primenili "pojačana pravila" za savetovanje s bitnim činiocima o zakonodavnim politikama.
Važna primena strategija
"Srbija i dalje mora posvetiti posebnu pažnju nezavisnosti ključnih ustanova, posebno pravosuđa", ukazuje Komisija EU i stavlja do znanja da će "valjana primena strategija i akcionih planova na poljima pravosuđa i suzbijanja korupcije biti ispit spremnosti i volje Srbije da ide napred".
Kako predočava EK, "rezultati Srbije u efikasnoj istrazi, suđenju i presudama krivcima za korupciju i organizovani kriminal i dalje moraju biti ozbiljno poboljšani".
U zaključcima izveštaja EK se navodi da je srpska vlada "delatno nastavila da sprovodi program ugrađivanja u EU", posebna pažnja je posvećena vladavini prava, a sveobuhvatne nove strategije su usvojene na ključnim područjima pravosuđa, bitke protiv korupcije i nediskriminacije.
"Vidljiv je aktivan pristup u istragama u suzbijanju korupcije, uključujući slučajeve u najvišoj ravni", ističe se u dokumentu EK.
Kosovo
U izveštaju se dodaje da će "od izuzetne važnosti biti da Srbija i dalje u potpunosti ispunjava obaveze u normalizaciji odnosa s Kosovom i primenjuje dogovore postignute u dijalogu, uključujući primerenu saradnju s Euleksom".
Istovremeno se ukazuje da je tu bitno da se primene i dogovori o policiji, pravosuđu i održavanju opštinskih izbora na Kosovu, kao i da na tim izborima "Srbija ohrabruje najšire učešće kosovskih Srba".
Medijska reforma
"Dalja pažnja", ističe EK, "mora se posvetiti slobodi medija i Srbija mora krenuti u primenu strategije za sredstva informisanja, počevši od usvajanja očekivanih zakona o javnom informisanju i medijima, javnoj radio i tv difuziji i elektronskim sredstvima komunikacija".
Komisija EU ponovo naglašava da je "ključno pozabaviti se pitanjima direktnog javnog finansiranja i nadzora nad medijima, kao i održanja javnih radio i tv sredstava informisanja".
Prava manjina
U zaštiti manjina i posebno Roma su srpske vlasti dalje napredovale, smatra EK, uz opasku da "mada su učinjeni dodatni napori u zaštiti ranjivih grupa, posebno lezbejske, gej, biseksualne, transeksualne i međuseksualne grupe, nedostaje dovoljna politčka podrška".
Ističe se da je "posebno bilo za žaljenje što je Parada ponosa zabranjena treću godinu iz bezbednosnih razloga, čime je propuštena prilika da se dokaže poštovanje osnovnih prava".
"Dalja briga mora biti posvećena delatnoj zaštiti medija, onih koji se bore za ljudska prava i drugih ranjivih grupa, uključujući LGBT populaciju, od zastrašivanja i napada ekstremnih grupa".
EK napominje i da se "mora potpuno obezbediti dosledna primena zakona o zaštiti manjina u Srbiji, naročito kad je reč o obrazovanju, korišćenju jezika, pristupa medijima i verskim službama na maternjem jeziku".
Siva ekonomija veliki izazov
Evropska komisija ukazuje na činjenicu da je "Srbija ostvarila određen napredak u uspostavljanju delatne tržišne privrede", čime je na putu ispunjavanja ekonomskih merila za ugrađivanje u redove evropske dvadesetosmorice.
Ali napominje da je nužno da Srbija učini bitne napore u preustrojstvu svoje privrede, tako da može da se sučeli sa srednjoročnim konkurentskim pritiscima i tržišnim snagama unutar Evropske unije.
EK ukazuje na to da je Srbija u prošloj godini imala ekonomski pad od 1,7%, ali je rast izvoza uspeo da popravi situaciju nastalu padom domaće potrošnje, tako da je došlo do manjeg i neuravnoteženog rasta u prvoj polovini ove godine.
"Niz mera budžetske konsolidacije je primenjeno mahom kad je reč o prihddima", dodaje se u izveštaju, uz opasku da su "nezaposlenost i budžetski deficit i dalje veoma visoki".
"Pokrenuto je ponovo restrukturiranje javnih preduzeća, izvestan napredak je ostvaren u bici protiv korupcije i poboljšanju vlasničkih prava", a ključna pažnja mora biti posvećena jačanju nezavisnosnosti institucija, posebno pravosuđa.
"Učešće države u privredi je veliko i državna preduzeća i dalje nagomilavaju gubitke", upozorava se u izveštaju i dodaje da "Srbija mora nastaviti da poboljšava uslove poslovanja i ulaže snažne napore da se razvije konkurentan privatni sektor".
"Delovanje tržišnih mehanizama je ozbiljno narušeno zakonskim nejasnoćama i korupcijom, a siva ekonomija je veliki izazov", stavila je do znanja Komisija EU.
Izvori u EK su objasnili da nema osvrta na novi ekonomski program srpske vlade, budući da je izveštaj sačinjen pre nego što je taj plan obelodanjen.
Srbija je nastavila da svoje zakone usaglašava s "pravnom tekovinom" EU, dobar napredak je ostvaren usvajanejm novog zakona o javnim nabavkama, a nezavisnost centralne banke je delimično ostvarena zakonskim dopunama, stoji u zaključcima i "ključnim nalazima" EK.
Autor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta iz Brisela
Foto: Evropska komsija
Stavovi
Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je 16. oktobra da je izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije jedan od najpovoljnijih do sada i da očekuje da pristupni pregovori sa EU počnu najkasnije u januaru.
Dačić je rekao da je zadovoljan ocenom koju je dobila Srbija, koja će nastaviti započete reforme, uključujući i dijalog sa Prištinom.
Ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije u Vladi Srbije Branko Ružić 16. oktobra je rekao da je izveštaj Evropske komisije o naprektu Srbije "veoma pozitivan".
"Mogu da konstatujem da je izveštaj globalno veoma pozitivan. U političkom smislu, možda je prvi put jasno izražena pozitivna ocena napretka", rekao je Ružić na brifingu za novinare u Vladi Srbije uoči objavljivanja izveštaja.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport rekao je 16. oktobra da je prethodna godina bila "veoma značajna godina dostignuća" za Srbiju, s naglaskom na postizanje proboja u dijalogu sa Prištinom.
"Prethodne godine je postignut značajan napredak i u mnogim drugim oblastima. Uspostavljen je okvir za reformu pravosuđa, borbu protiv korupcije, reformu javne uprave, ali ima još mnogo stvari koje treba učiniti i ubrzati posebno kad se radi o pravosuđu i borbi protiv korupcije", rekao je na konferenciji za novinare Devenport.
Izvor: Beta
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|