Remontovani hidroagregat A1 na hidroelektrani Đerdap 1 biće pušten u rad u drugoj nedelju oktobra jer je ruska firma završila remont, izjavio je v.d. direktora Elektroprivrede Srbije (EPS) Milorad Grčić. On je stakao i da EPS nastavlja reorganizaciju, ulaganja u modernizaciju i širenje proizvodnih kapaciteta dok je direktor Elektroprivrede za trgovinu strujom rekao da Srbije ima dovoljno kapaciteta da balansira 500 megavata elektične energije iz vetroparkova koji će biti izgrađeni u naredne tri godine.
Grčić je 4. oktobra na otvaranju sajmova energetike, zaštite životne sredine i visokih tehnologija na Beogradskom sajmu rekao da je ruska firma prekinula remont na hidroagregatu A1 na Djerdapu iz "određenih razloga", i da novac nije bio problem, ali nije iznosio detalje u vezi sa prekinutim radovima.
"Našom upornošću, da ne kažem dosađivanjem, uspeli smo da ubedimo ruske pratnere da se vrate i posle dve godine završe prekinuti remont", naveo je Grčić.
Dodao je da će uskoro započeti i gradnja novog termo bloka u Kostolcu.
Prema njegovim rečima, EPS nastavlja reorganizaciju, ulaganja u modernizaciju i proširenje proizvodnih kapaciteta, kao i u stabilnost transporta struje.
Grčić je istakao je da EPS "ima budućnost", što dokazuje i bolji plasman na listi najuspešnijih kompanija u jugoistočnoj Evropi, jer je sa 19. skočio na 7. mesto.
"EPS je najveća i najvažnija kompanija u Srbiji i jedan od stubova privrede", rekao je Grčić i dodao da u toj kompaniji egzistenciju obezbeđuje više od 30.000 radnika, ali i zaposleni u kooperantskim firmama, kao i preduzećima koja su "nepravedno izdvojena iz EPS-a", a među njima je i najopremljenija firma na Balkanu "Kolubara metal".
Državna sekretaraka u Ministarstvu rudarstva i energetike Mirjana Filipović je otvarajući sajmove rekla da je to ministarstvo, pored uglja kao konvencionalnog izvora za proizvodnju električne energije, prepoznalo da je potrebno ulagati i u obnovljive izvore i energetsku efikasnost.
U naredne tri godine 500 megavata struje iz vetroparkova
Elektroprivreda Srbije ima dovoljno kapaciteta da balansira 500 megavata elektične energije iz vetroparkova koji će biti izgrađeni u naredne tri godine, rekao je izvršni direktor EPS-a za poslove trgovine električnom energijom Dragan Vlaisavljević.
On je na konferenciji "Nova energija -pametni gradovi" na sajmu energetike u Beogradu rekao da Srbija ima veće mogućnosti za proizvodnju električne energije iz vetroparkova.
"Srbija bi mogla da investira u vetroparkove i proizvodnju 1.000 megavata električne energije posle 2021. godine, ali je pitanje da li bi imala kapacitet za balasiranje, odnosno da tu struju, kada je neophodno, nadoknadi iz drugih izvora", rekao je Vlaisavljević.
Dodao je da je problem što ni u Evropi nije razvijena balansna razmena energije.
Vlaisavljević je istakao da će distributivne mreže biti "pametne" toliko koliko regulator cena prizna te troškove koje će na kraju platiti potrošači.
"EPS još vodi borbu da li će na selu biti betonske ili drvene bandere pa će trebati vremena da se uvede pametno upravljanje elektromrežom", rekao je on.
Ekološki zahtevi su u 21. veku mnogo stroži, dodao je on i podsetio da se u Srbiji 70% električne energije proizvodi iz uglja zbog čega su veća ulaganja u zaštitu životne sredine, a što utiče i na troškove proizvodnje struje.