Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Spor Beograda i Prištine oko proizvodnje i distribucije električne energije - Struja kao kamen spoticanja    

Objavljeno : 25.04.2018. Štampa El. pošta bookmark
 

Energetika je i dalje jedna od tema sporenja Srbije i Kosova o čemu se pregovara u Briselu, a nedavno je postala i zanimljiva kad su u Evropi digitalni satovi počeli da pokazuju pogrešno vreme. Utvrđeno je da je tome razlog što Kosovo nekontrolisano povlači struju iz Srbije, a što ne bi smelo da se događa da postoji saradnja energetskih sistema koje kontrolišu Beograd i Priština.

 

Energetski sistemi Srbije i Kosova razvijali su se u okvirima jedinstvene države Jugoslavije, pa i danas postoji međuzavisnost, ali ti sistemi nisu u mogućnosti da obezbede sigurno snabdevanje kvalitetnom električnom energijom potrošača na Kosovu. Problem će biti znatno veći za nekoliko godina kada, kako se očekuje, ojača industrija i poveća se potrošnja struje. Zato je i za Beograd i za Prištinu od velike važnosti da se uspostavi sigurno snabdevanje kvalitetnom električnom energijom, što podrazumeva rast proizvodnje i tranzita električne energije za potrebe potrošača Srbije, a posebno Kosova.

 

Saradnja bi, smatraju autori strudije koju su uradili saradnici Foruma za međutničke odnose u saradnji sa Fondacijom Hajnrih Bel, i u uslovima loših političkih odnosa trebalo da se bazira na ekonomskim interesima ravnopravnih partnera elektroprivreda i prenosnih sistema, komercijalnim ugovorima o razmeni, kupovini i tranzitu električne energije jer je deficit električne energije na Kosovu među najvećim političkim i ekonomskim problemima. Ukazano je da je zajednički interes i jedino rešenje za obe strane i da se saradnja bazira na komercijalnim ugovorima o izgradnji energetske infrastrukture, proizvodnih i prenosnih kapaciteta.

 

Jedan od autora te studije, konsultant za energetiku Milan Radunović rekao za Betu da je, pored siromaštva, glavni problem Kosova nedostatak električne energije bez koje ne može da radi privreda, a stanovništvo da ima normalne uslove za život. "Srbija je povezana sa osam energetskih sistema i Kosovo je životno zavisno od visokonaponske električne mreže Srbije, kojom bi dopremala potrebnu energiju iz Srbije ili preko Srbije", istakao Radunović.

 

Srpska i albanska strana, međutim, imaju različita polazišta kada je reč o načinu rešavanja problema vezanih za tranzit električne energije. Radunović kaže da je visokonaponska mreža važna i zbog tranzita struje na sever Kosova i tamošnjeg srpskog stanovništva i da bi "Elektroprivreda Srbije trebalo da bude upornija i dovede u red sistem na severu Kosova, pa i u enklavama, tako da stanovništvu na severu Kosova uvede brojila i naplaćuje isporučenu struju". Priština polazi od stava da je reč o sistemu proizvodnje i snabdvanja strujom na Kosovu i da Kosovo treba i da ga kontroliše.

 

Sporazumi

 

U periodu od 2013. do 2016. godine postizani su izvesni dogovori o saradnji Beograda i Prištine u oblasti energetike, ali se teško ili nikako realizuju. U okviru političkog dijaloga iz septembra 2013. godine parafirani su aranžmani u oblasti energetike, kojim su uređeni odnosi Elektromreže Srbije (EMS) i Kosovskog elektro-prenosnog sistema i tržišnog operatera (KOSTT). Aranžmanom je predviđeno da EMS podrži nastojanje KOSTT da postane zaseban operater sistema i regulaciona oblast, a da Priština za uzvrat srpskoj strani omogući registraciju dva nova preduzeća koja bi se bavila trgovinom električne energije na veliko i snabdevanjem i distributivnim uslugama.

 

Posle višegodišnjeg sporenja Beograda i Prištine o tome ko snabdeva strujom sever Kosova, u okviru aražmana u oblasti energetike dogovoreno je da preduzeće Elektrokosmet, koje je u sastavu EPS-a, bude transformisano u novu firmu koja će biti distributer struje za četiri opštine na severu Kosova, a u skladu sa kosovskim pravnim okvirom.

 

EMS se obavezala da će međunarodno priznati KOSTT kao jedinog operatera prenosne mreže na Kosovu koji je odgovoran za prenos električne energije do glavnih elektromreža kroz i izvan Kosova. Dogovoreno je da KOSTT poveže dalekovod od 110 kilovata kod mesta Valač i preuzme kontrolu nad tom trafo-stanicom, odnosno konekcijom dve prenosne mreže. Regultorni organ obe strane će izdavati licence koje obuhvataju trgovinu (kupovinu, prodaju i tranzit) i snabdevanje električnom energijom Kosovskoj elektroenergetskoj korporaciji (KEK), Kosovskom preduzeću za distribuciju i snabdevanje električnom energijom (KEDS) i EPS-u.

 

Napredak u dugovorima u oblasti energetike bio je u tom trenutku dobar, ali su ostala i dalje sporna pitanja oko imovine kao i oko potraživanja i dugovanja. Priština od Beograda potražuje pet miliona evra po godini po osnovu neplaćenih poreza za struju potrošenu na severu Kosova, a optužuje energetskog operatera Srbije da je oštetio potrošače Kosova za deset miliona evra po godini jer je nezakonito nivelisao cene i povećavao cenu struje za 20 centi po kilovatu. Po tvrdnjama Prištine samo KEK je ovlašćen da naplaćuje struju na celom Kosovu, a Elektrokosmet ili EPS nemaju pravo da naplaćuju struju na Kosovu. EPS tvrdi da na Kosovu ima gubitak od 100 miliona evra jer potrošači više od deset godina ne plaćaju struju.

 

Proizvodnja

 

Jedan od problema je činjenica da su kosovske elektrane u lošem stanju i proizvodnjom ne mogu da namire potrebe, zbog čega je Elektroprivreda Kosova prinuđena da je uvozi, pa kada nemaju izbora struju kupuju i od srpskih trgovaca tim energentom. Električna energija na Kosovu se proizvodi u termoelektranama "Kosovo A" i "Kosovo B". "Kosovo A" se sastoji od pet blokova, A1, A2, A3, A4 i A5. Blok A1 ove termoelektrane je pušten u rad 1962. godine sa snagom od 65 MW, A2 1965. godine sa snagom od 125 MW, A3 1970. godine sa snagon od 200 MW, A4 je izgrađen 1971. godine sa snagom od 200 MW, a A5 je startovao 1975. godine sa snagom od 210 MW. Blokovi A3, A4 i A5 su funkcionalni, a blok A1 i A2 su van rada i prema aktuelnim planovima ostaće takvi do zatvaranja. Godišnja proizvodnja električne energije iz TE "Kosovo A" iznosi oko 1.500 GWh.

 

Termoelektrana "Kosovo B" se sastoji od dva bloka, B1 i B2. Prvi blok (B1) ove termoelektrane je pušten u rad 1983. godine sa snagom od 340 MW, dok je drugi blok (B2) startovao 1984. godine sa istom snagom, 339 MW. Tako stari kapaciteti elektrana, sa prljavim tehnologijama primoravaju Albance sa Kosova da traže rešenja za obezbeđenje energenata, pa su američki investitori, pre nekoliko godina, pokušali da iz uglja, koga ima u značajnim količinama, procenjuje se 11 do 14 milijardi tona, dobiju gas, ali su nus produkti te tehnologije, kao što je fenol, opasni i zagađuju vodu i zemljištu. Kosovski lignit je bogat sumporom i zbog pravaca vetrova elektrane koje ga koriste zagađivaće, ne samo vazduh na Kosovu, već i u Srbiji.

 

Vlast u Prištini planira gradnju nove termoelektrane "Kosovo C", ali nedostaju investicije. Da bi odgovorilo standardima EU, Kosovo takođe mora da poveća proizvodnju struje iz obnovljivih izvora i u istom procentu smanji emisiju ugljen-dioksida. Problem sa strujom komplikuje i divlja gradnja na nalazištima uglja i kašnjenje u eksproprijaciji u opštini Obilić, pa je prošlog leta pretila obustava proizvodnje struje zbog nedostatka uglja.

 

Radunović je ocenio da Srbija ne treba da se spori oko vlasništva nad postojećim termoelektranama jer su "nikakve", već treba da ponudi Albancima na Kosovu da zajednički realizuju termoelektrane na ugalj i koriste kapacitete jezera Gazivode koje je svojevremeno izgrađeno za potrebe hlađenja termoelektrana i vodosnabdevanje. "Gradnja proizvodnih kapaciteta bi otvorila i nova radna mesta i o tome treba razmišljati pod hitno i pre nego što to učini neko drugi. Naš zajednički interes je da gradimo nove kapacitete sa savremenijim tehnologijama za proizvodnju struje i na taj način obezbedimo mogućnosti podrške iskorišćenja uglja, a verovatno bi obezbedili i finansiranje i povoljnije uslove za nabavku opreme", rekao je on.

 

Hidroelektrana Gazivode, na istoimenom jezeru koje se prostire delom u Srbiji, a delom na Kosovu u opštini Zubin potok, instalisane je snage oko 35 megavata, a proizvodi svega 2% potrebne struje za Kosovo. Još nije rešen spor Beograda i Prištine oko tog veštačkog jezera i hidrocentrale na njemu kod Zubinog potoka, kao i trafostanice Valač jer onaj ko ih kontroliše ima pod kontrolom energetske resurse za sever Kosova, ali i vodne resurse za teritoriju celog Kosova. Prištinska vlast želi apsolutno samostalnu kontrolu i vlasništvo nad jezerom i hidroelektranom i čak tvrdi da je to prodala nekoj turskoj firmi. Beograd se tome žestoko protivi.

 

Stručnjaci predlažu da se u sklopu diversifikacije izvora snabdevanja strujom Kosovo obezbedi iz hidroenergetskih izvora na dva načina, kroz sistem malih hidroelektrana, što je posebno važno za sever Kosova, ali i za opštinu Tutin i Novi Pazar u Srbiji. Beograd i Priština bi trebalo, smatra Radunović, da postignu dogovor u oblasti energetike zbog korišćanja hidropotencijala Gazivode kao i zbog izgradnje velike brane u mestu Žur kod Prizrena koja bi iskoristila oko 43% ukupnog hidropotencijala Kosova.

 

Srbija i Kosovo u ovom trenutku nisu međusobno zavisni kada je reč o gasu i nafti jer Kosovo nema sopstvene izvore gasa, niti je povezano na gasovod, a gas koristi isključivo iz boca. Kosovo, takođe godišnje uvozi pola miliona tona naftnih derivata jer raspolaže samo jednom rafinerijom koja podmiruje svega 4% potreba.

 

Izvor: Beta

Foto: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA