Skupština Srbije počeće u sredu, 20. jula raspravu o Predlogu zakona o energetici kojim se postepeno otvara tržište električne energije i gasa i stimuliše proizvodnja energije iz obnovljivih izvora. Kako se navodi u Predlogu zakona objavljenom na sajtu Skupštine Srbije (www.parlament.gov.rs), domaćinstva i mali kupci će pravo da biraju snabdevača gasom i strujom dobiti od 1. januara 2015. godine, ali će i dalje imati pravo na javno snabevanje.
Pojam malog kupca definisan je u skladu sa evropskim direktivama, kao preduzeće do 50 zaposlenih i sa ukupnim godišnjim prihodom do 10 miliona evra.
Novim zakonom uvodi se i pojam energetski ugrožen kupac, koji će imati posebnu zaštitu, odnosno pravo na isporuku određene količine struje i gasa i drugačije kriterijume za isključenje, imajući u vidu njegov socijalni i zdravstveni status.
U obrazloženju Predloga zakona se ističe da je donošenje zakona o energetici koji je usklađen sa evropskim propisima jedan od uslova da Srbija dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji (EU). Novi zakon o energetici, koji će nakon usvajanja zameniti zakon iz 2004. godine, jača ulogu Agencije za energetiku Srbije (AERS), kao nezavisnog regulatornog tela u toj oblasti u skladu sa propisima EU.
Dodaje se da nije ispunjen zahtev EU da AERS izriče kazne za nepoštovanje zakona, jer to nije u skladu sa srpskim zakondavstvom.
Prema odredbama zakona, Agencija će određivati cene struje i gasa umesto Vlade Srbije. Kako je agenciji Beta rečeno u Ministarstvu za infrastrukturu i energetiku, AERS će te cene određivati od 1. januara 2013. godine.
Predlogom zakona je predviđeno razdvajanje delatnosti proizvodnje, prenosa i distribucije električne energije i gasa. Zakonom je predviđeno da prenos i distribucija ostanu regulisane delatnosti i tu neće biti uvođenja konkurencije, a cene će određivati AERS. Novi zakon će urediti i pravo pristupa zainteresovanim operaterima infrastukturi u energetici, kao i izuzetke.
Prema Predlogu novog zakona o energetici, u Srbiji će biti uvedeno i otvoreno tržiste električne energije, odnosno berza, koje će se odnositi samo na dnevnu trgovinu ili dan unapred. Pored berze, postojaće i bilateralno tržište i balansno tržište energije. Na balansnom tržištu operater kupuje struju radi balansiranja i obezbeđenja sigurnog rada sistema.
Prema navodima stručnjaka, balansna energija je energija potrebna za pokrivanje odstupanja planirane i realizovane proizvođe ili potrošnje struje kojom se obezbeđuje stabilnost i sigurnost elektroenergetskog sistema. Bitna je kod manje predvidljivih izvora energije, kao što je na primer vetar.
Background
Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o enegetici 14. jula i uputila ga Skupštini na usvajanje po hitnom postupku. Kao obrazloženje za hitan postupak navodi se da je usvajanje zakona o energetici jedan od uslova da Srbija dobije pozitivno mišljenje za status kandidata za članstvo u EU, a presek stanja za mišljenje se radi do 1. septembra.
Trenutno se primenjuje zakon iz 2004. godine.
Kako se navodi u obrazloženju, novi zakon o energetici pojednostaviće procedure za realizaciju investicija, omogućiti povećanje energetske efikasnosti i povećanje investicija u obnovljive izvore energije. Podsticajne mere za korišćenje energije iz obnovljivih izvora doprineće ostvarenju ciljeva da se do 2020. ukupno 20% utrošene energije u EU proizvede iz obnovljivih izvora, ocenjuje se u obrazloženju Predloga zakona. Javni snabdevač strujom u Srbiji imaće obavezu da u okviru tih podsticajnih mera otkupi struju od povlašćenih proizvođača i preuzme balansnu odgovornost na osnovu ugovora o otkupu struje. Cene otkupa određuje Vlada Srbije, navodi se u Predlogu zakona. Balansna odgovornost je obaveza učesnika na tržištu, da uravnoteže proizvodnju, potrosznju i ugovorenu prodaju i kupovinu struje.
Sredstva za otkup električne energije od povlašćenog proizvođača obezbeđuju krajnji kupci plaćanjem posebne naknade za podsticaj, koja se plaća uz račun za korišćenje prenosnog, odnosno distributivnog sistema i posebno se iskazuje u računu, ističe se u tom zakonskom predlogu. Kako se navodi, da bi investitori lakše obezbedili sredstva za izgradnju objekta uvedena je mogućnost sticanja privremenog statusa povlašćenog proizvođača u trajanju od tri godine, uz mogućnost produženja za godinu dana. Taj privremeni status dobijaće se na osnovu energetske i građevinske dozvole i bankarske garancije u iznosu od 2% vrednosti projekta, a važiće za investitore u korišćenje vetra i solarne energije, piše u Predlogu zakona o energetici.
Novi zakon o energetici uvodi garancije porekla za električnu i toplotnu energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora energije, koje će proizvođačima omogućiti da izvoze "zelenu energiju". Garancije će se izdavati po jedinicama za jediničnu količnu od jedan megavat čas (MWh) i trajaće godinu dana.
Predviđeno je da se energetske dozvole izdaju sa rokom važenja od tri godine umesto sadašnje dve godine. Energetske licence važiće 10 godina, osim za proizvođače struje i toplotne energije kojima će licence važiti 30 godina, navodi se u Predlogu zakona o energetici.
Zakonom se uvode elektroenergetski inspektori i inspektori opreme pod pritiskom za nadzor objekata za proizvodnju struje i proizvodnju, transport i skladištenje nafte i gasa. Inspekcija će biti pod nadzorom ministarstva koje bude zaduženo za resor energetike.
Za nepoštovanje odredbi zakona, privredne prestupe i prekršaje predviđene su kazne od 500.000 do tri miliona dinara za energetske kompanije i druga preduzeća. Kazne za odgovore u preduzećima za privredne prestupe biće od 100.000 do 200.000 dinara. Prekršajne kazne za preduzetnike biće od 5.000 do 500.000 dinara, a za građane od 500 do 50.000 dinara, a među prekršajima su i onemogućavanje pristupa mernim uređajima i neodržavanje instalacija.