Elektroprivreda Srbije (EPS) će sigurno postati akcionarsko društvo u prvom kvartalu 2014, što će omogućiti da građani dobiju besplatne akcije tog preduzeća, izjavila je ministarka energetike, razvoja i životne sredine Srbije Zorana Mihajlović. Ona je agenciji Beta kazala da će se prelaskom EPS-a u akcionarsko društvo u državnom vlasništvu steći uslovi da se odredi kolika će biti vrednost akcije i po koliko će besplatnih akcija dobiti građani i sadašnji i bivši radnici preduzeća. Ministarka je takođe najavila da će u januaru 2014. predstaviti tim koji će u ime države pregovarati sa Evropskom unijom o oblasti zaštite životne sredine. Taj tim će se truditi da Srbija u pregovorima sa EU dobije dovoljno vremena za realizaciju svih standarda. Troškovi Srbija za usklađivanje u oblasti zaštite životne sredine procenjuju se na više od 10 milijardi evra.
Kada je reč o Elektroprivredi, ministarka je ocenila da je EPS kompanija koja može da ima odličnu vrednost akcija.
"To je jedna zaokružena celina i preduzeće koje ima izbalansiran odnos hidro i termo kapaciteta za prodizvodnju i regionalno je dobro postavljeno", istakla je ministarka.
Ona je ocenila i da je u poređenju s drugim javnim preduzećima EPS odmakao u reformama, ali da, po njenom mišljenju, mora da bude efikasniji.
Prema njenim rečima, formirano je preduzeće EPS snabdevanje, što je prvi korak u organizacionom reformisanju i urađeno je dosta na finansijskom reformisanju tako da više ne može da se govori o EPS-u kao o preduzeću u "neverovatnom minusu".
"Vrlo je moguće da će EPS 2013. godinu završiti pozitivno i to ne samo knjigovodstveno, već zato što je uradio finansijsko reformisanje", istakla je Mihajlovićeva.
Ona je navela da ono što nedostaje EPS-u jeste ulaganje u proizvodnju, pre svega u distributivnu mrežu, jer skoro da postoje različiti naponski nivoi u zemlji zato što nije izgrađena distributivna mreža.
"Potreba su ulaganja, ali EPS je jedan od sistema koji u budućnosti može da donese korist Srbiji, odnosno akcionarima", kazala je Mihajlovićeva.
Uskoro pregovarački tim za ekologiju
Ministarka zaštite životne sredine izjavila je da će u januaru 2014. predstaviti tim koji će u ime države pregovarati sa Evropskom unijom o oblasti zaštite životne sredine.
"Tim će imati zadatak da platformu za pregovore uradi za najamanje 30 dana", kazala je Mihajlovićeva.
Ona je rekla da će u timu biti najmanje desetak ljudi i da će ga činiti ne samo predstavnici Ministarstva zaštite životne sredine već i stručnjaci koji su već vodili pregovore u oblasti zaštite životne sredine.
Ministarka je podsetila da paket propisi koji se odnose na životnu sredinu čini trećinu svih propisa koje Srbija mora da uskladi u procesu priključivanja sa EU.
Prema njenim rečima, veći problem od novca koji je potreban za prilagođavanje privrede i građana na propise EU, a koji se pored ostalog odnose na zagađenje vazduha i vode, hemikalije, upravljanje otpadom, biotehnologiju, zaštitu od radioaktivnog zračenja i očuvanje prirodnih resursa, klimatske promene, predstavljati podizanje svesti građana o neophodnosti ekološke zaštite.
"Problem će biti i realizacija, odnosno istinska primena tih zakona u praksi", kazala je Mihajlovićeva i navela da kritične tačke u Srbiji predstavljaju upravljanje otpadom, hemikalije i prilagođavanje na klimatske promene, jer u tim oblastima nije bilo dovoljno očekivanog napretka.
Mihajlovićeva je dodala i da će se pregovarački tim truditi da Srbija u pregovorima sa EU za prilagođavanje u oblasti zaštite životne sredine dobije dovoljno vremena za realizaciju svih standarda i direktiva.
Procenjeni troškovi koje će Srbija morati da uloži za usklađivanje, pre svega privrede, u oblasti zaštite životne sredine iznose više od 10 milijardi evra.