Stampa
Ruski gas pokriva polovinu evropskog uvoza  

Objavljeno : 21.07.2014. Štampa El. pošta bookmark
 

Evropska unija je neto uvoznik energenata a najviše nafte i gasa uvozi iz Rusije čiji gas pokriva 49% ukupnog evropskog uvoza gasa a nafta 34%. Gotovo tri četvrtine uvoza energenata u EU, prema vrednosti, čini nafta dok gas ima udeo nešto manji od petine. Članice EU ne zavise u istoj meri od ruskih energenata i, sudeći prema podacima, više su zavisni manji od velikih uvoznika. Uvozom nafte iz Rusije sedam članica EU pokriva više od 75% uvoza dok kod 12 zemalja ruski gas zadovoljava više od 75% ukupnog uvoza. Najveći uvoznici gasa iz Rusije su Nemačka, Italija i Španija ali te zemlje nisu među onima koje su više od 75% zavisne od uvoza iz Rusije. Od ruskih energenata najmanje zavise Španija, Danska, Francuska, Velika Britanija.

 


Prema podacima Evropske statističke službe, u ukupnom uvozu energenata u EU dominiraju sirova nafta sa uvozom vrednim 295 milijardi evra u 2013. godini i prirodni gas u gasovitom stanju sa 73,4 milijarde. Pri tome nafta čini 73% ukupnog uvoza energenata a gas 18%.

 

Naftu i gas EU uvozi iz više zemalja ali je Rusija, pokazuju statistike, u 2013. bila najveći izvoznik u Uniju. Kod prirodnog gasa jedini veći trgovinski partneri uz Rusiju bili su Norveška i Alžir dok sve ostale zemlje izvoznice pokrivaju manje od 10% ukupnog uvoza tih proizvoda u EU, kako po količini, tako i po vrednosti.

Kod nafte međutim Rusija nije tako značajan partner EU kao kod gasa, gledano prema vrednosti uvoza iz te zemlje, jer u tom segmentu Rusija ima veliki broj konkurenata sa manjim udelima u ukupnom uvozu EU.

 

Posmatrano prema vrednosti, uvoz iz Rusije predstavljao je u 2013. godini 34% ukupnog uvoza sirove nafte u EU i 49% uvoza gasa. Rusija je pokrila i 28% evropskog uvoza uglja iz zemalja izvan bloka a ostali energenti iz te zemlje imaju udeo manji od 20% u ukupnom uvozu u EU pri čemu se tečni gas uopšte ne uvozi iz Rusije.

 

Kada je reč o količini, gotovo polovina uvoza gasa u EU dolazi iz Rusije dok uvoz sirove nafte i uglja iz te zemlje čini 34% odnosno 31% ukupnog uvoza iz zemalja van Evropske unije.

 

Više i manje zavisne članice

 

Članice EU nisu u istoj meri zavisne od uvoza energenata iako su u 2013. godini sve uvozile naftu i gas.

 

U prethodnoj godini sedam zemalja (Bugarska, Češka, Finska, Mađarska, Litvanija, Poljska i Slovačka) pokrilo je više od 75% svog uvoza nafte onom iz Rusije.

 

Istovremeno 12 članica (Austrija, Bugarska, Češka, Estonija, Finska, Mađarska, Letonija, Litvanija, Poljska, Rumunija, Slovačka i Slovenija) uvozom iz Rusije pokriva više od 75% nacionalnog uvoza prirodnog gasa.

 

Najmanje zavisne članice EU od ruskih energenata su Kipar, Danska, Francuska, Irska, Luksemburg, Malta, Portugalija, Španija i Velika Britanije. U tim zemljama, pokazuju statistike, uvoz iz Rusije pokriva manje od 25% ukupnog uvoza i nafte i gasa.

 

Kada je reč o najvećim uvoznicima (Francuska, Španija), gledano prema njihovom udelu u ukupnom uvozu energenata iz zemalja van EU, njihov nacionalni uvoz nafte manje od 25% zavisi od Rusije dok kod drugih velikih uvoznika (Nemačka, Italija, Holandija) zavisi manje od 50%, pokazuju podaci Eurostata.

 

Od ruskog uvoza više zavise manji uvoznici od velikih. Kod gasa, Nemačka je najveći uvoznik gasa iz Rusije, koji pokriva nešto manje od 20% ukupnog EU uvoza, a prate je Italija i Španija (između 10% i 20% ukupnog uvoza), Belgija, Holandija i Velika Britanija (5-10%). Međutim, te zemlje nisu u grupi onih članica EU koje su više od 75% zavisne od uvoza iz Rusije.

 

Delom nafte i gasa koji se uvezu iz Rusije trguje se na unutrašnjem tržištu EU i podaci pokazuju da se najznačajniji deo trgovine unutar EU obavi u centralnoj i zapadnoj Evropi. U 2013. godini je udeo uvoza unutar EU u ukupnom uvozu iz i van EU bio 12% za naftu i 38% za prirodni gas.

 

Izvor: EurActiv.rs

Foto: Sxc.hu

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar