Projekat podržali

Sponzori mreže
|
Miščević: Zajednički nastup regiona ne može da zameni nacionalne rezulate
|
|
|
|
|
Objavljeno : 15.11.2016. |
 |
 |
 |
|
|
|
 Zemlje Zapadnog Balkana treba da zajedno nastupaju u zagovaranju brže integracije regiona u EU, ali to ne može da zameni njihov pojedinačni napredak u ispunjavanju kriterijuma za članstvo, rečeno je 15. novembra na predstavljanju smernica za strategiju zagovaranja pristupanja Zapadnog Balkana EU. Smernice je pripremilo osam ekspertskih organizacija iz zemalja Zapadnog Balkana i Višegradske grupe, a polaze od toga da nacionalni pristup nije dovoljan, da region mora da zajedno iskoristi svoje prednosti u zagovaranju u EU i insistira na tome da je deo rešenja za krize sa kojima se Unija suočava.
Autorka predloga smernica Ana Marjanović Rudan je rekla na skupu u Skupštini Srbije da cilj zagovaranja jeste da proširenje ponovo bude u fokusu EU, da se poveća podrška proširenju u članicama EU plasiranjem dobrih vesti o regionu i predlozima politika, i osnaži zvanični diskurs o EU u regionu.
Šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević je rekla da podržava ideju regionalnog zagovarnja u smislu da sve zemlje imaju pristup EU i politici proširenja, ali je zamerila to što se polazi od toga da je Zapadni Balkan "crna rupa" i istakla da regionalni aspekt ne može imati primat nad nacionalnim.
"Poruka ne sme da bude da smo kao region crna rupa, da smo jedina preostala enklava već da se predstavimo onim što je do sada urađeno. A to što je urađeno vidi se iz izveštaja EK o napretku", rekla je ona novinarima.
Ona je u raspravi o smernicama rekla da će naredna godina biti puna izazova za Srbiju i EU u domenu integracija, pošto predstoje izbori u više članica EU i očekuje se pokretanje procedure istupanja Velike Britanije iz EU.
Tanja Miščević je rekla da će se istupanjem Britanije iz EU verovatno baviti Direktorat Evropske komisije za proširenje koji i ovako ima dosta posla i da će Srbiji imajući u vidu sve te izazove biti potrebna pomoć civilnog društva da "preživi 2017".
Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt i ambasador Nemačke u Beogradu Aksel Ditman rekli su na skupu da su regionalna saradnja i dobrosusedski odnosi ključni za napredak Zapadnog Balkana na putu ka EU i razvoju regiona.
"Najbolje zagovaranje regiona jeste rešavanje problema sa susedima, da se bude dobar sused i prijatelj i radi zajedno na razvoju regiona i zemalja regiona", rekao je Benedikt.
On je rekao da na Zapadnom Balkanu sada ima i da je bilo dosta kontakta na bilaterlanom i regionalnom nivou, poput saradnje u procesuiranju ratnih zločina, rešavanja sudbine nestalih osoba, povratka izbeglica, borbe protiv organizovanog kriminala i saradnje policija.
Benedikt je podsetio da je Evropska komisija u godišnjem izveštaju o naprektu navela da Srbija ima konstruktivan pristup regionalnoj saradnji i učešću u regionalnim incijativma "u duhu pomirenja i doborosusedskih odnosa, pokušavajući da stvori klimu koja će voditi rešavanju bilateralnih pitanja".
On je rekao da je zagovaranje regiona u EU i Unije u regionu od ključnog značaja i dodao da se posledice toga kada se to ne shvata ozbiljno mogu videti, poput odluke Velike Britanije da istupi iz EU.
Ditman se takođe osvrnuo na napredak Srbije koji je konstatovan u izveštaju i značaj regionalne saradnje i ulogu Srbije u tome, kao i organizacija civilnog društva u procesu pristupanja.
"Bliska saradanja organizacija na Zapadnom Balkanu ključna je za dalji zajednički napredak. Mi snažno podržavamo regionalnu saradnju", rekao je on.
On je podseito da Nemačka to podržava kroz Berlinski proces infrastrukturnog povezivanja regiona koji je inicirala nemačka kancelarka Angela Merkel.
Smernice je predstavilaGrupa za javno zastupanje zapadnobalkanske šestorke (ZB6) koja je formirana u septembru sa ciljm lakšeg i bržeg integrisanja regiona u EU. Reč je o inicijativi više organizacija iz regiona - Instituta za međunarodne stucije iz Albanije (AIIS), Vanjsko-političke inicijative BiH (VPI), Evropskog pokreta u Crnoj Gori (EMIM) i Evropskog pokreta u Srbiji (EPuS).
Autor: M.P.
Foto: Shutterstock.com
 Povezani sadržaj
|
|
|