Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropski poslanici za pregovore o članstvu sa Crnom Gorom u 2011.
|
|
|
|
|
Objavljeno : 10.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Crna Gora bi krajem ove godine trebalo da počne pregovore o prijemu u EU, s tim da vlasti u Podgorici do tada ulože više napora za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala i otklone prepreke slobodi medija. To se ukazuje u predlogu rezolucije o integraciji Crne Gore u EU koji je 10. februara usvojio Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta u Briselu. U tom tekstu su pozdravljene ekonomske reforme, a istaknuto je da je potrebno rešiti i pitanje sukoba interesa u obavljanju javnih funkcija i garantovati nezavisnost sudstva.
Evropski poslanici ukazuju na ključnu važnost vladavine prava za razvoj zemlje i poverenja građana u javne ustanove. Oni podvlače da vlada u Podgorici mora ostvariti bitne pomake u merilima koje je utvrdila Evropska komisija da bi pregovori mogli da počnu,nakon što Evropska komisija na jesen objavi izveštaj o sprovođenju reformi u Crnoj Gori.
U rezoluciji se "izražava zadovoljstvo što će izrada ustavno-zakonskog okvira uskoro biti okončana", mada je upozoreno da je već četvrti put odloženo usaglašanje zakonskog poretka sa novim ustavom Crne Gore. S tim u vezi je posebno zatraženo da se brzo donesu izmene izbornog zakona i mehanizma za žalbe izbornoj komisiji ili sudovima.
Spoljnopolitički odbor EP ocenjuje da je postignut vidan napredak u usvajanju zakonskih odredbi za bitku protiv korupcije, ali predočava da je korupcija i dalje veoma rasprostranjena u Crnoj Gori. Zato je nužno, kako je podvučeno, da se, uz jasan zakonski okvir za suzbijanje korupcije, osetno poboljša saradnja policijskih službi i da se ustanovi jedan organ vlasti koji će nadzirati i sprovoditi obaveze državne uprave i rešavati žalbe građana" na korupciju.Poslanici EU traže i čvrste mere da se odstrane slučajevi sukoba interesa u vršenju javnih funkcija.
Oni su pozdravili napredak u pravosudnoj reformi u Crnoj Gori, ali su rekli da je "nužno jamčiti za odgovornost i delotvornost pravosuđa i tužilaštva, i za njihovu nezavisnost u odnosu na bilo kakav politički uticaj".
"Organizovani kriminal, a naročito 'pranje novca' i krijumčarenje su i dalje problemi, uprkos poboljšanju i primeni zakonskog okvira", piše u predlogu rezolucije.
Vlasti Crne Gore su pozvane i da "nastave reformu državne uprave koja i dalje ima nedovoljna sredstva i otvoreno je politizovana".
Background Crna Gora je status kandidata za članstvo u EU dobila 17. decembra 2010, dve godine nakon što je podnela prijavu za članstvo.
Predlog rezolucije nakon usvajanja u Spoljnopolitičkom odboru treba da bude usvojen na sednici Evropskog parlamenta. Rezolucije Evropskog parlamenta nisu obavezujuće, ali su neka vrsta političkog pritiska.
Poslanici EP ocenili su da su u Crnoj Gori međuetnički odnosi uglavnom dobri, a zaštita prava manjina u celini delotvorna, a od Podgorice očekuju stupanje na snagu zakona o državljanstvu i strancima, saglasno evropskim standardima.
U predlogu rezolucije se "podseća na važnost delatnog i nezavisnog civilnog društva za demokratiju i pozdravlja jačanje saradnje Vlade i nevladinih organizacija posebno u borbi protiv korupcije".
Evro-poslanici traže od vlasti Crne Gore da preduzmu nove mere za obezbeđenje nezavisnosti i profesionalizma sredstava informisanja i ojačaju ulogu i nezavisnost javne radiodifuzije. Oni "upozoravaju da preterane kazne za klevetu i dalje koče rad novinara" i pozivaju vlasti u Podgorici da "usvoje zakone i deluju u odnosu na pitanja klevete u punoj saglasnosti sa zakonskim pravilima Evropskog suda za ljudska prava". Spoljnopolitički odbor EP stavlja do znanja da se "zastrašivanje i fizičko nasilje nad novinarima moraju istinski istražiti i, kad je potrebno, sudski goniti", a podseća i na to da je važno da se novinari drže visokih profesionalnih pravila i poštuju etički kodeks.
U dokumentu odbora Evropskog parlamenta pozdravljaju se dobri rezultati u ekonomskoj reformi, mada se primećuje da je finansijska kriza otkrila moguće slabosti ekonomskog modela koji primenjuje vlada Crne Gore, tako da je potrebno što pre sprovesti strukturne promene.
Poslanici parlamenta EU su izrazili zadovoljstvo zbog dobrih odnosa Crne Gore sa susedima i njene uloge u stabilizaciji regiona. Posebno su ukazali na sklapanje sporazuma o readmisiji s Hrvatskom i Srbijom i pozvali Podgoricu da brzo reši pitanje granice s Hrvatskom uz posredovanje Međunarodnog suda pravde.
Izvor: Beta
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|