Projekat podržali
Sponzori mreže
|
U Srbiji kraći život i veća potrošnja na hranu nego u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 25.02.2011. |
|
|
|
|
|
|
Stanovnici zemalja kandidata i potencijalnih kandidata za EU, osim Islanda, imaju kraći očekivani životni vek od evropskog proseka, manju zaposlenost i veći procenat prihoda troše na hranu i piće, proističe iz podataka koje je 25. februara objavio Eurostat. Kada je reč o osnovnim pokazateljima o društvu, Srbija se sa EU može meriti samo po broju mobilnih telefona po stanovniku, pokazuju podaci iz 2009. godine.
Za hranu najveći deo primanja odlazi u Albaniji - više od 50%, a najmanji na Islandu oko 15%. U Srbiji se u te svrhe troši malo više od četvrtine plate, u Hrvatskoj nešto manje od toga, u Crnoj Gori više od 35%, a u Bosni i Hercegovini više od 30%. Evropski prosek je niži od 15%.
Kada je reč o bruto domaćem proizvodu po stanovniku po paritetu kupovne moći, Srbija je na oko 35% evropskog proseka, na sličnom nivou kao Makedonija, dok je od njih za nijansu bolja Crna Gora - oko 40%. Po tom pokazatelju, koji se smatra pokazateljem blagostanja, od zemalja bivše Jugoslavije najbolja je Hrvatska sa više od 60% evropskog proseka.
Kosovo je u izveštaju dato odvojeno, kao teritorija u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN. Odlika Kosova je ubedljivo najmlađe stanovništvo, ali i nešto kraći životni vek nego u ostalim zemljama koje teže da se priključe EU.
Skoro svaki treći stanovnik Kosova je mlađi od 15 godina, 63% ima između 15 i 64 godina, dok samo 7% njih ima 65 ili više godina. Srbija ima upola manji udeo stanovništva mlađeg od 15 godina, i više nego dva puta veći udeo starijih od 65 - 17%, dok je 68% starosne dobi od 15 do 64. Srbija je po starosnoj strukturi stanovništva gotovo identična evropskom proseku, kao i Hrvatska. Natoprosečno veliki udeo dece do 15 godina, pored Kosova, imaju i Turska i Albanija - otprilike četvrtina stanovništva, i Island i Crna Gora - oko petine stanovništva.
Background Kandidati za članstvo u EU su Hrvatska, Turska, Makedonija, Island i Crna Gora. Srbija je među potencijalnim kandidatima i u oktobru očekuje mišljenje Evropske komisije o spremnosti za status kandidata. Taj status, nakon mišljenja Komisije, odobravaju ministri i lideri zemalja članica. Potencijalni kandidati su i Albanija, Bosna i Hercegovina i Kosovo.
Eurostat je evropski statistički zavod koji prikuplja podatke ne samo o zemljama članicama već i o drugim zemljama koje su značajne za EU. Sedište Eurostata je u Luksemburgu.
Na Kosovu je broj dece po ženi oko 3,2, prema podacima iz 2000. pošto za 2009. za Kosovo ti podaci nisu raspoloživi. Ta stopa plodnosti je u EU znatno manja i kreće se oko 1,5. U Srbiji je 2000. bila oko 1,5, pa je do 2009. malo opala, dok je u EU zabeležen rast stope plodnosti.
Prosecan očekivani životni vek u EU je veći od 75 godina za muškarce i veći od 80 godina za žene. Na Islandu se može očekivati nekoliko godina duži život, a u zemljama kandidatima nešto kraći, ali u rasponu od 70 do 80 godina. Samo na Kosovu je očekivani životni vek žena tek nešto veći od 70 godina, a muškaraca nešto manji.
Izveštaj je potvrdio i poznati podatak da je u EU stopa nezaposlenosti ispod 10%, što znači da je niža nego u zemljama koje teže da postanu članice, sa izuzetkom islanda. Prema podacima iz 2009. u Hrvatskoj je stopa nezaposlenosti otprilike na nivou EU, u Srbiji je viša od 15%, dok se najviša nezaposlenost od preko 45% beleži na Kosovu.
Kada je reč o broju automobila po stanovniku, u EU je u 2009. bilo više od 450 automobila na 1.000 stanovnika. Taj broj je od 2000. do 2009. povećan i u EU i u svim zemljama koje teže da postanu članice osim u Makedoniji, u kojoj je opao na ispod 150. Najveći broj automobila na 1.000 stanovnika je na Islandu - oko 650, a najmanji na Kosovu - oko 50. U Srbiji je oko 220, a u Hrvatskoj oko 340.
Broj mobilnih telefona po stanovniku jedini je pokazatelj po kojem su Srbija i Crna Gora iznad EU. Crna Gora je po tome rekorder sa više od 1.500 telefona na 1.000 stanovnika, a slede Srbija i Hrvatska sa oko 1.300, a evropski prosek je za nijansu niži. Zanimljiv podatak je da je u EU i najvećem broju kandidata i potencijalnih kandidata ima više žena nego muškaraca, ali to nije slučaj na Islandu, u Makedoniji, Turskoj i na Kosovu.
Izvor: EurActiv
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|