Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Podgorica krupnim koracima ka EU      

Objavljeno : 17.09.2010. | Ažurirano : 18.09.2010. Štampa El. pošta bookmark
 

Crnogorska vlast nema nikakve sumnje da će Evropska komisija ove jeseni objaviti mišljenje o pripremljenosti Crne Gore za početak procesa njenog pristupanja Evropskoj uniji (EU). Zvanična Podgorica više puta je pomenula novembar kao termin kada bi Brisel formalizovao svoju ocenu o Crnoj Gori, koja će, kako se u Podgorici čvrsto nadaju, biti pozitivna. Na osnovu toga, dobijanje statusa zemlje kandidata za članstvo u EU moglo bi da usledi početkom 2011. godine, a do narednog juna, prema očekivanju, biće doneta i preporuka za otvaranje pregovora sa Crnom Gorom.

 

Background

Savet EU je na sastanku u Luksemburgu u oktobru 2004. godine usvojio pristup dvostrukog koloseka u pregovorima između EU i tadašnje državne zajednice Srbije i Crne Gore (SCG) o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju. Dvostruki kolosek je podrazumevao jedinstvenu pregovaračku poziciju državne zajednice u oblasti političkih pitanja i odvojene pregovore o ekonomskim pitanjima sa EU.

 

U junu 2006. godine Crna Gora je, posle referenduma, proglasila nezavisnost. Pregovori sa EU o SSP su nesmetano nastavili da teku. Sporazum između Crne Gore i EU je potpisan 15. oktobra 2007. godine, zajedno sa Prelaznim trgovinskim sporazumom koji je stupio na snagu 1. januara 2008. Crna Gora je u toj godini formirala Nacionalni savet za evropske integracije i usvojila Nacionalni program za integraciju u EU, a zatim je 15. decembra podnela zahtev za kandidaturu za članstvo u EU.

"Pristupni pregovori bi mogli početi u drugoj polovini 2011. godine", kazala je za EurActiv Srbija  crnogorska ministarka za evropske integracije Gordana Đurović. Prema njenim rečima, mišljenje Komisije o kandidaturi Crne Gore će biti izneseno u okviru takozvanog "Paketa proširenja" ili godišnjeg izveštaja o napretku Crne Gore u procesu evropskih integracija.

 

U pomenutom mišljenju Komisija ocenjuje pre svega stepen ispunjenosti političkih kriterijuma za pristupanje, zatim da li je Crna Gora funkcionalna tržišna ekonomija, kao i da li je i u kojoj meri, spremna za otvaranje pregovora u 33 pregovaračka poglavlja.

 

Đurović optimizam za kandidaturu i pregovore zasniva na ocenama briselskih zvaničnika da u Crnoj Gori postoji jasna politička volja za proces evropskih integracija i da su na tom planu ostvareni dobri rezultati.

 

Najnovija pohvala, pred kraj avgusta, stigla je od šefa Delegacije Evropske komisije u Podgorici Leopolda Maurera. On je u razgovoru sa Đurovićkom izrazio očekivanje da će dosadašnja dinamika aktivnosti u briselskom smeru biti nastavljena.

 

Đurović se ipak mnogo više uzda u ono što je uradila sama Crna Gora. Ona, štaviše, govori o "odličnom integracionom rezultatu" koji bi trebalo da Evropskoj komisiji pomogne da se relativno lako odluči o sopstvenoj oceni za Crnu Goru. Prema njenom objašnjenju, Evropa čak ne iskazuje uvek u punoj meri sopstveno zadovoljstvo dostignutim stepenom integracionih procesa u Crnoj Gori ali je, kako je kazala, od toga važnije da se u zemlji uporno radi na putu ka Evropskoj uniji.

 

"Evropskim poslovima" na ruku ide to što za proces integracija odavno postoji stabilna podrška građana, čak do 80%, a o tome postoji i saglasnost parlamentarnih političkih partija.

 

Podgorica se već sprema za predpristupne pregovore sa EU


Đurović ne očekuje smetnje ni u oblasti nezavisnosti pravosuđa, ni one u vezi sa borbom protiv korupcije i organizovanog kriminala. Pravosuđe je, prema njenoj oceni, adekvatno reformisano, a zadovoljavajući je i broj pravosnažnih sudskih presuda za krivična dela iz domena korupcije i organizovanog kriminala.

 

Upravo ovih dana, Ministarstvo za evropske integracije će Komisiji dostaviti izvještaj o svim realizovanim aktivnostima. Evropskoj komisiji se dostavljaju svi novi propisi, usvojeni strateški dokumenti, kao i statistički podaci.

 

Podgorica strahuje da bi po odobrenju kandidature i otvaranju predpristupnih pregovora sa EU sam tok tih pregovora mogao biti "ranjiv". Đurović je kao primer navela Hrvatsku, koja je zemlja kandidat za članstvo u EU još od juna 2004. godine. Pristupni pregovori, čiji je pocetak nekoliko puta odlagan, poceli su tek krajem 2005. godine. I još traju.

 

"Mi se sistematski i ozbiljno pripremamo za pristupne pregovore", uverava ministarka Đurović. Dosledan nastavak ekonomskih i demokratskih reformi u zemlji, po njenim recima, garancija je naklonosti država članica EU prema Crnoj Gori. Potrebno je, svakako, u tom smislu održati i makroekonomsku i političku stabilnost u zemlji, ocena je Đurovićke.

 

Međutim, spor izlazak iz ekonomske krize, a nisu isključeni ni njeni novi udari na krhku crnogorsku privredu, kao i opstajanje političkih sporenja o nekim važnim pitanjima, poput statusa jezika u zemlji, znatno krnje uveravanja vlasti da će Brisel  možda već za koji mesec "nagraditi" Crnu Goru statusom zemlje kandidata za prijem u punopravno članstvo EU.

 

Stavovi

Šta može da uspori crnogorski hod ka Briselu? Na to mogu da utiču političke i ekonomske prilike u samoj EU, posebno u njenim ključnim zemljama, ali i stanje u regionu. "To su faktori van našeg dometa", kazala je Đurović.

 

Deo opozicije misli da i sama Crna Gora može biti smetnja svom približavanju EU. Tačnije, njena vlast koja, kako se ocenjuje, ne samo što ne vodi doslednu politiku u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, nego je i sama "i korumpirana i bliska organizovanom kriminalu".

 

Opozicione stranke, ali i neke nevladine organizacije, često u tom smislu podsećaju na oko 30 nerešenih ubistava, na sumnjivu privatizaciju preduzeća iz komunističkog perioda, kao i na navodne pokušaje blokade Centralne banke Crne Gore da igra ulogu stvarnog, nezavisnog čuvara kredibilnog finansijskog sistema u zemlji.

 

Nekim opozicionim strankama, poput Pokreta za promene i NVO posebno je trn u oku poslovanje Prve banke, čiji je većinski suvlasnik brat premijera Mila Đukanovića, ali i zbog činjenice da i predsednik Vlade Crne Gore ima svoje akcije u toj banci. Crnogorskoj vlasti se takođe "nabija na nos" to što je državljanstvo Crne Gore dala kontroverznom bivšem premijeru Tajlanda Taksinu Šinavatri, kao i navodna povezanost sa "narko bosom" Darkom Šarićem.

 

Ideja  o davanju takozvanog ekonomskog državljanstva, odnosno da se državljanstvo Crne Gore može dati stranom biznismenu koji bi u zemlji u neki razvojni projekat uložio najmanje pola miliona eura, osokolila je deo opozicije da još pojača galamu o tome da je Crna Gora, kako navode, "meka" za mafiju i kriminalce.

 

Opozicione stranke su sa nekim NVO, među kojima se ističe Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), faktički u svojevrsnoj koaliciji protiv vlasti. Predstavnici tog "saveza" su više puta osporili kredibilitet izveštaja o procesu evropskih integracija, koje zvanična Podgorica šalje u Brisel i na koji se Evropska komisija delom oslanja kada pravi izveštaj o napretku u procesu evropskih integracija.

autor: Ilija Despotović

 

Sledeći koraci

Novembar 2010: Evropska komisija bi trebalo da objavi mišljenje o zahtevu Crne Gore za status kandidata za članstvo u EU

 

Linkovi

Institucije

Ministarstvo za evropske integracije Crne Gore: U susret mišljenju Evropske komisije o kandidaturi Crne Gore za članstvo u EU

Kancelarija za evropske integracije Vlade Srbije: Dvostruki kolosek u pregovorima EU i SCG

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore: Razvoj odnosa Crne Gore i EU – ključni datumi

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA