Projekat podržali
Sponzori mreže
|
UNICEF i EU štite decu na Balkanu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 30.06.2011. |
|
|
|
|
|
|
UNICEF Evropska unija i Dečji fond Ujedinjenih nacija UNICEF su 30. juna objavili početak nove zajedničke inicijative u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Turskoj, vredne 1,65 miliona evra, čiji je cilj jačanje servisa koji treba da prepoznaju i prate nasilje nad decom, kao i da se bore protiv njega kroz osnaženo partnerstvo civilnog društva i donosilaca odluka na državnom nivou. Regionalne aktivnosti planirane u okviru nove dvogodišnje inicijative unaprediće znanja i razmenu iskustava između najvažnijih međudržavnih organizacija, mreža organizacija za nezavisni monitoring i platformi civilnog društva.
"Ovo je značajan projekat u kome se uočava potreba da se našoj deci pruži veća zaštita od nasilja u porodici, školi i društvenoj zajednici, nasilja koje tako često ostaje neprimećeno. To je dobar primer saradnje međunarodnih organizacija i civilnog društva, kao i široke uloge Evropske unije u regionu", izjavio je Štefan File, evropski komesar za proširenje i politiku dobrosusedstva.
"Javne službe moraju imati jasnu ulogu u pružanju podrške deci i u zaštiti dece od nasilja", rekao je Stiven Alen, regionalni direktor UNICEF-a za Centralnu i Istočnu Evropu i Zajednicu nezavisnih država. "UNICEF nastavlja da gradi čvrste veze između civilnog društva, kreatora politike i zajednica u pružanju podrške porodicama i u stvaranju podsticajnog i bezbednog okruženja za decu".
Tokom realizacije programa, u periodu od 2011. do 2013. godine, ove četiri zemlje će analizirati eventualne propuste u domenu odgovornosti i spremnosti sistema javnih servisa da reaguju prema potrebama. Baveći se ovim pitanjem, pružaoci usluga koji su u kontaktu sa decom postaće spremniji da prepoznaju slučajeve nasilja nad decom i da zatim unaprede profesionalnu obradu slučajeva.
Nacionalne mreže civilnog društva i zvanična nezavisna tela za monitoring, kao što su zaštitnici građana ili zaštitnici dečijih prava, takođe će biti angažovani i obučeni za podizanje svesti, bolje prikupljanje, praćenje i analizu podataka, što će istovremeno doprineti razvoju dijaloga o politici vezanoj za nasilje nad decom.
Finansijska podrška je obezbeđena u okviru Instrumenta za civilno društvo (CSF) – programa za više korisnika u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) iz 2010. godine. Kao što je navedeno u „Strategija proširenja i glavni izazovi 2010–2011“, Instrument za civilno društvo, uspostavljen 2008. godine, pomaže organizacijama civilnog društva da ojačaju svoje kapacitete i poboljšaju profesionalizam, što će im omogućiti da se efikasno angažuju u dijalogu sa javnim i privatnim sektorom i da prate razvoj u oblastima kao što su vladavina prava i poštovanje osnovnih prava. Ovaj instrument finansira inicijative na lokalnom nivou, uspostavljanje regionalnih mreža i kratke posete zemljama EU.
Kontekst
Nasilje nad decom je globalni problem. U kontekstu boljeg razumevanja položaja dece na Zapadnom Balkanu i u Turskoj, Evropska komisija je odgovorila na poziv UNICEF-a da sprovede dodatno istraživanje kako bi se ova tema bolja osvetlila. I EU i UNICEF žele pažljivo da procene šta još treba uraditi kako bi se osiguralo da ova deca dobiju istu zaštitu, osnovna prava i drugo kao deca u EU. U tom smislu EU je uputila poziv zemljama Zapadnog Balkana i Turskoj da se pridruže programima Unije, kao što su "Dafne" i "Progres", i da istovremeno pokrenu slične sopstvene inicijative, sa podrškom IPA ili bez nje.
Prema podacima Saveta za prava deteta Vlade Republike Srbije, oko 65% školske dece u Srbiji izloženo je kažnjavanju i fizičkom nasilju. Savet je predložio amandmane na Zakon o porodici kako bi se zabranilo telesno kažnjavanje u porodici. Angažovanje Saveta u ministarstvima zdravlja, prosvete i socijalne zaštite i u sredstvima javnog informisanja ocenjuje se kao korak u dobrom pravcu.
Prema nedavno sprovedenom nacionalnom istraživanju, deca u Turskoj trpe nasilje, uglavnom kod kuće. U Albaniji su uspostavljene dežurne telefonske linije, a u Bosni i Hercegovini pruža se tehnička podrška policiji, pravosuđu i zdravstvenim radnicima, posebno u jačanju sistema izdavanja naloga. Međutim, mnogo toga još treba uraditi kako bi se deca bolje zaštitila od nasilja.
Osobe za kontakt:
Evropska unija
Anca Paduraru, Tel: +32 229 66430, e-mail: Anca.Paduraru@ec.europa.eu
Regionalna kancelarija UNICEF-a u Ženevi
John Budd, Tel: +41 22 909 5429; e-mail: mediaceecis@unicef.org
Leli Djuhari, Tel: +41 909 5433; e-mail: mediaceecis@unicef.org
UNICEF Srbija
Siniša Đurić, Tel. +381 11 3602-100; e-mail: sđuric@unicef.org
Povezani sadržaj
|
|
|