Stampa
Preporučen početak pristupnih pregovora sa Crnom Gorom  

Objavljeno : 12.10.2011. Štampa El. pošta bookmark
 

Evropska komisija je 12. oktobra predložila Savetu ministara EU da počne pregovore o članstvu s Crnom Gorom, uz ocenu da je "Crna Gora ostvarila zadovoljavajući napredak, posebno u sprovođenju ključnih prioriteta i sveukupne zadovoljavajuće rezultate". Crna Gora je "sada spremna da otvori pregovore za članstvo" u Uniji, kaže se u godišnjem Izveštaju o napretku Crne Gore u evropskim reformama, koji je Evropska komisija objavila 12. oktobra u Briselu.

 

U analizi se navodi da je Crna Gora napredovala na planu političkih i institucionalnih reformi, "čime je ojačan značaj parlamenta, sprovođenje izbornog zakona i depolitizacija javne uprave". To, dodaje se, ima za posledicu jačanje nezavisnosti sudstva, pospešenje borbe protiv korupcije i veću slobodu medija.

 

Ali se podvlači da je nužno da Crna Gora nastavi reforme i da sprovođenje političkih odluka i zakona još uvek predstavljaju izazov.

 

Vlasti u Podgorici takođe treba da nastave suzbijanje korupcije i dovrše reformu pravosuđa ko bi pravosuđe bilo objektivnije i delotvornije. Potrebno je i da osnažei antidiskriminacione mere jer su "nepovlašćene grupe" i dalje izložene diskriminaciji.

 

Evropska komisija ističe konstruktivnu ulogu Crne Gore u regionu, kao i to da je Crna Gora napredovala u uspostavljanju pune tržišne ekonomije, a da crnogorska privreda nastavlja da se oporavlja i stabilizuje, zahvaljujući konsolidaciji bankarskog sektora, kao i opreznoj fiskalnoj politici.

 

Takođe se navodi kako je Crna Gora sprovela značajne strukturne reforme "na području strateških privrednih sektora, kao i da nastavlja sa otvaranjem prema zemljama Evropske unije, članicama EFTA i zemljama zapadnog Balkana".

 

Teškoće predstavljaju neki strukturni problemi, uz lošu svetsku finansijsku situaciju, tako da se "opasnosti za biznis kriju u nepovoljnim uslovima kreditiranja i otežanoj privatizaciji", upozorava Evropska komisija. Dopdaje se da je nužno poboljšati energetsku i saobraćajnu infrastrukturu, a zbog visoke nezaposlenosti povećati mobilnost radne snage i omogućiti dodatno obrazovanje.

 

Budžetka disciplina je od velike važnosti, kao i mere za efikasniju naplatu poreza, a mere jačanja privrede ne mogu funkcionisati bez stalnog jačanja pravne države.

 

U zaključku Izveštaja navodi se da Crna Gora uspešno nastavlja da sprovodi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Poštovanje tog segmenta "pravne tekovine EU" znači za Evropsku uniju veoma važnu stavku i na sprovođenje SSP-a obraća se posebna pažnja.

 

Vlasti u Podgorici nastavljaju s usklađivanjem crnogorskog sa evropskim zakonodavstvom, a napredak je, navodi Evropska komisija, ostvaren i na polju nauke i istraživanja, elektronskih medija te javnih nabavki i zakona o preduzećima.

 

I dalje postoje problemi sa usvajanjem i primenom zakona o socijalnom staranju i zapošljavanju, zaštiti okoline, slobodne konkurencije i kretanja roba, finansijske kontrole, zaštiti intelektualne svojine, poljoprivrede i ribarstva, bezbednosti hrane, kao i na poljima pravde, slobode i bezbednosti, zaključuje Evropska komisija u Izveštaju o napretku za Crnu Goru.

 

Izvor: Beta

Foto: Evropska komisija

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar