Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropski parlament: Crna Gora je dobra vest na Balkanu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 09.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Crna Gora bi ove godine trebalo da počne pregovore o članstvu u EU ukoliko ostvari očekivani napredak u približavanju evropskim standardima, navodi se u Rezoluciji koju su evropski poslanici 9. marta usvojili velikom većinom glasova. Poslanici su ukazali da Crna Gora treba da ostvari napredak u domenu borbe protiv organizovanog kriminala i suzbijanja korupcije, ali i da stane na put nasilju u porodici, saopštio je Evropski parlament.
Potrebno je da politički i verski lideri Srbije i Crne Gore porave etničke i verske odnose i reše sporna pitanja u vezi sa verskim mestima. Među oblastima kojima je potrebno pokloniti posebnu pažnju su i diskriminacija i ograničenja medijskih sloboda. Izvestilac Čarls Tanok (Charles Tannock) kazao je da Crna Gora treba da sprovede još reformi, ali i ocenio da je Crna Gora "dobra vest" na Balkanu.
"Žao mi je što Komisija insistira na raskoraku između davanja statusa kandidata i otvaranja pregovora", rekao je Tanok. U Rezoluciji se navodi da bi pregovore trebalo početi najkasnije nakon objavljivanja Izveštaja o napretku na jesen 2011."O Crnoj Gori bi trebalo suditi isključivo po zaslugama, činjenicama i postignutom. Sada je na Crnoj Gori da ispuni očekivanja EU, posebno u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala", kazao je Tanok.
"Uzevši to u obzir, Crna Gora ostaje dobra vest na Zapadnom Balkanu", rekao je izvestilac Evropskog parlamenta.
U tekstu se navodi da je ostvaren napredak u donošenju zakona o borbi protiv korupcije, ali se ističe da je korupcija i dalje široko rasprostranjena u mnogim oblastima, posebno u izgradnji, privatizaciji, javnim nabavkama i da predstavlja ozbiljan problem.
Evropski poslanici pozvali su i na "energične korake" za iskorenjivanje sukoba interesa u javnoj administraciji i jačanje Komisije za sprečavanje konflikta interesa koja bi, kako se navodi, trebalo da dobije ovlašćenje da proveri imovinske karte i kazni nepravilnosti. Ističe se da je potrebno izmeniti zakon o prevenciji sukoba interesa, koji omogućava poslanicima i drugim izabranim predstavnicima da budu članovi upravnih ili nadzornih odbora.
Poslanici su ukazali i da žene nisu dovoljno zastupljene na čelnim pozicijama u državnoj administraciji i upravama državnih kompanija, pa su crnogorske vlasti pozvali da unaprede jednakost polova.
Evropski parlament je pozdravio i usvajanje zakona o zaštiti od nasilja u porodici, ali je pozvao vladu da taj zakon primeni, kao i da pruži finansijsku podršku organizacijama koje pomažu žrtvama i da porkrenu kampanju kako bi informisale žene o pravima i o tome da se nikakvo nasilje ne sme tolerisati.
Crnu Goru su pozvali i da uskladi zakon o državljanstvu i strancima sa evropsim standardima. Ističe se i da je neophodno poboljšati uslove života Roma.
Kada je reč o slobodi medija, ukazano je da je potrebno sprovesti "dalje korake kako bi se obezbedila nezavisnost i profesionalnost medija". Zabrinutost poslanika izazivaju i izuzetno visoke kazne koje se mogu naplatiti za klebvetu, čime se narušavaju novinarkse slobode i nezavisnost. Poslanici su pozvali da se istraže slučajevi vređanja novinara i aktivista civilnog društva i napada na njih.
Poslanici su ukazali da se bezvizni režim za Crnu Goru odvija bez problema i pozvali zemlje koje nisu deo šengenskog prostora da razmotre viznu liberalizaciju sa Crnom Gorom.
Background Crna Gora je status kandidata za članstvo u EU dobila 17. decembra 2010, dve godine nakon što je podnela prijavu za članstvo. Crna Gora tada, međutim, nije dobila datum otvaranja pregovora o članstvu.
Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta je rezoluciju o Crnoj Gori podržao 10. februara.
Evropski poslanici 9. marta su usvojili i rezoluciju o napretku Turske na putu ka EU. Poslanici su ukazali da je zastoj u pregovorima sa Kiprom i nedostatak saradnje političkih partija u Turskoj osnovni problemi koji usporavaju evropske integracije te zemlje.
Poslanici su ukazali i da je sloboda medija narupšena i da u nacionalnim medijima i na internet sajtovima postoji samocenzura.
Poližaj žena mora biti popravljen, a broj takozvanih ubistva zbog časti i prinudnih venčanja je u porastu u Turskoj, ističe se u Rezoluciji.
Socijalisti su tokom izrade rezolucije o Turskoj želeli da se unese formulacija "zajednički cilj članstva Turske u EU", ali to nije učinjeno. Poslanici Evropske narodne partije su, međutim, tokom razmatranja Rezolucije u spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta odlučili da povuku amandman kojim bi se evropske institucije pozvale da "istraže mogućnost" da sa Turskom sklope "privilegovano partnerstvo" umesto članstva.
U konačnoj verziji teksta ostala je ista formulacija kao i prošle godine, u kojoj se pokretanje pregovora sa Turskom 2005. godine označava kao "početak dugotrajnog i otvorenog procesa".
File: Ne treba postupati prenagljeno
Evropski komesar za proširenje Štefan File rekao je u Evropskom parlamentu dan uoči usvajanja Rezolucije da je napredak Crne Gore na ispunjenju kriterijuma za članstvo izuzetan, ali da Srbija mora da učini još da bi ostvarila dalje korake na putu ka EU.
"Zemlja je ostvarila važan napredak u dostizanju zakonskih i institucionalnih okvira. Crna Gora je, takođe, snažno posvećena regionalnoj saradnji. Zabeležila je i solidan napredak u sprovođenju strukturalnih ekonomskih reformi, kao i u većini drugih zahtevanih oblasti", ocenio je File.
On je rekao da je odluka Evropskog saveta da odobri status kanidata Crnoj Gori priznanje tih postignuća i snažan signal koji potvrđuje kredibilitet politike proširenja EU, dodavši da je "status kandidata velika odgovornost za Crnu Goru". "Nužni su opipljivi rezultati kako bi Crna Gora mogla da dostigne sledeću fazu evropskih integracija", poručio je File.
File je ukazao da je dosadašnje iskustvo proširenja EU pokazalo važnost bavljenja ključnim pitanjima u ranoj pristupnoj fazi. "Solidan napredak Crne Gore u ranoj fazi u oblastima depolitizacije javne administracije, jačanja nezavisnosti sudstva i efektne borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala kasnije će joj omogućiti glatke pregovore i integraciju u EU", ocenio je evropski komesar.
On je istakao da Podgorica mora da poboljša izborni okvir, u skladu sa preporukama OEBS-ovog Ureda za demokratiju i ljudska prava i Venecijanske komisije, ali mora i da ojača uloga crnogorskog parlamenta. File je dodao da je od suštinskog značaja usklađivanje segmenta poštovanja ljudskih prava sa evropskim standardima, posebno imajući u vidu slobodu izražavanja i odnose sa civilnim sektorom. Crna Gora treba da uloži dodatne napore da ojača politiku protiv diskriminacije, naročito kada se radi o rodnoj ravnopravnosti i zaštiti ugroženih društvenih grupa, ukazao je File i dodao da su neophodna i "održiva rešenja kada se radi o raseljenim licima".
File je rekao da će Crna Gora moći da dobije preporuku Komisije za početak pregovora samo ukoliko dostigne "neophodan stepen usklađenosti sa pristupnim kriterijumima".
"Budućnost Crne Gore je nesporno u EU. Međutim, ne treba da postupamo prenagljeno", zaključio je File u obraćanju evropskim poslanicima.
Izvor:EurActiv
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|