Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija tri puta siromašnija od proseka EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 14.12.2011. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je skoro tri puta siromašnija od proseka EU, pokazuju podaci evropskog statističkog zavoda o bruto domaćem proizvodu po stanovniku. Kada je reč o realnoj potrošnji po pojedincu, koja se smatra pokazateljem kvaliteta života, ona je dva i po puta niža od proseka EU. Srbija je manje privredno razvijena i od Bugarske, koja ima najniži BDP po stanovniku u EU, a ima neznatno viši nivo potrošnje nego ta zemlja koja je EU pristupila 2007. U EU razlike idu skoro do šest puta.
Zemlje kandidati i potencijalni kandidati imaju manju privredu i lošiji životni standard od članica EU, proističe iz podataka za 2010. Kada je reč o Hrvatskoj, ona se kreće oko nivoa centralnoevropskih i baltičkih zemalja.
Srbija je tako po bruto domaćem proizvodu po stanovniku na 35% evropskog proseka, Makedonija na 36%, Crna Gora 41%, a Hrvatska 61%. Najlošije po tom pokazatelju su Bosna i Hercegovina sa 31%, a Albanija sa 28%. Kako se ističe u izveštaju, odnos tih zemalja nije se bitnije menjao između 2008. i 2010. godine. Međutim, iz podataka proističe da je Srbija pre dve godine bila ispred Makedonije, dok su se 2009. izjednačile, a u 2010. zamenile mesta.
U EU najveći BDP po stanovniku ima Luksemburg - 2,7 puta veći od proseka EU. Međutim, kako se ističe, to nisu u potpunosti realni podaci budući da veliki broj stranaca radi u Luksemburgu, pa iako dolaze na dnevnoj bazi, i ne žive tamo, oni doprinose bruto domaćem proizvodu.
Za Luksemburgom slede Holandija - oko 33 odsto više od proseka EU, pa Irska, Danska, Austrija i Švedska. Oko proseka su Italija, Španija i Kipar, dok su najsiromašnije Bugarska sa 44% proseka EU i Rumunija - 46% proseka.
Od zemalja bivše Jugoslavije, najbolja je Slovenija, sa 85% evropskog proseka. Njen BDP po stanovniku je ujedno viši i od svih zemalja centralne evrope i baltičkih zemalja.
Background Podaci Eurostata usklađeni su sa paritetom kupovne moći, što znači da su cenovne razlike izbrisane. To omogućava da se prikaže realno rangiranje zemalja po bruto domaćem proizvodu i potrošnji po stanovniku.Podaci su objavljeni za 27 zemalja članica EU, kandidate i potencijalne kandidate, uključujući i Hrvatsku koja će 2013. pristupiti EU, kao i za članice EFTA, koje imaju tesne ekonomske veze sa EU - Švajcarsku, Island i Norvešku. BDP po stanovniku smatra se jednim od pokazatelja blagostanja države.
Kada je reč o drugom pokazatelju, realnoj potrošnji po pojedincu, razlika u poređenju sa članicama EU nešto je manja. U taj pokazatelj ulazi ne samo potrošnja građana na osnovu plata i drugih primanja, već sva roba i usluge koju troše pojedinci, nezavisno od toga da li ih direktnoplaćaju, ili im omogućava vlada ili neprofitne organizacije.
Srbija je na 43% evropskog proseka, znači nešto manje od dva i po puta manja od tog proseka. Po tome je iznad Makedonije (41%),, ali i Bugarske (42%), i nešto ispod Rumunije (45%). Crna Gora je na 51% evropskog proseka, a Hrvatska na 56%. Prema tom pokazatelju lošije se živi u Bosni i Hercegovini (37%) i Albaniji (31%).
Po ovom pokazatelju se i zemlje EU manje razlikuju međusobno. Po potrošnji je 13 zemalja EU bilo između 95 i 121% evropskog proseka, dok su iste te zemlje po BDP po stanovniku bile između 90 i 133%.
Najbolje se živi u Luksemburgu, pokazuje i ovaj podatak, po kome je potrošnja po stanovniku u toj zemlji oko 50% veća od proseka EU. Međutim, za razliku od bruto domaćeg proizvoda po stanovniku, ovaj pokazatelj odražava realnu situaciju u Luksemburgu jer se strani radnici koji ne prebivaju u toj zemlji ne računaju u potrošnju.
Raspon cena u EU ide do tri puta - od 47% iznad proseka EU u Danskoj, do 45% proseka kolike su u Bugarskoj. Srbija je sa 47% proseka nešto skupkja od Bugarske, kao i od Makedonije (39%) i Albanije (43%), dok je indeks nivoa cena viši u Crnoj Gori (52% proseka EU) i Bosni i Hercegovini (51%), dok u Hrvatskoj iznosi 71%, slično kao u Češkoj.
Izvor: EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|