Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Hrvati podržali ulazak u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 23.01.2012. |
|
|
|
|
|
|
Građani Hrvatske podržali su ulazak Hrvatske u Evropsku uniju, objavila je hrvatska Državna izborna komisija (DIP) u večeri nakon zatvaranja birališta 22. januara. Na birališta je izašlo nepunih 44% građana, pri čemu je izlaznost u inostranstvu bila 3,47%, a u Srbiji niža i od toga. Od toga je više od 66% građana podržalo ulazak u EU, što će omogućiti Hrvatskoj da u julu sledeće godine postane punopravna članica.
Na osnovu obrađenih 98,4% biračkih mesta, predsednik DIP-a Branko Hrvatin rekao je da je 66,24% (oko 1,3 miliona) birača glasalo je za ulazak u EU, a protiv je bilo 33,16% (oko 650.000) birača. Nevažećih listića bilo je 0,56%. Pravo glasa imalo je 4,5 miliona hrvatskih državljana od kojih oko 412.000 u inostranstvu. Izlaznost je bila mala, te je na 6.750 biračkih mesta glasalo ukupno 43,58% (oko 1,9 miliona) birača.
Hrvatin je precizirao da je izlaznost u Hrvatskoj bila 47,50%, a u inostranstvu svega 3,47% birača. U Srbiji je pravo glasa imalo 34.568 glasača, ali je to iskoristilo samo 2,7% njih, odnosno 727. Od toga je 95,6% odnosno 695 podržalo ulazak Hrvatske u EU.
Za uspeh referendum bilo je potrebno da pristupanje EU podrži više od 50 odsto građana izašlih na birališta, a sva predviđanja su i pokazivala da će se to dogoditi. Time su stvoreni uslovi da Hrvatska postane 28. članica Evropske unije 1. jula 2013. nakon što prethodno to potvrde i sve zemlje članice EU. Hrvatska će time postati druga zemlja bivše Jugoslavije koja će pristupiti EU, nakon Slovenije.
Od EU očekuju bolji život
Background Hrvatska je 9. decembra 2011. potpisala Ugovor o pristupanju Evropskoj uniji, na osnovu koga će u julu 2013. postati 28. članica Evropske unije. Pored izjašnjavanja građana Hrvatske na referendumu, ugovor, takođe, moraju ratifikovati 27 članica EU.
Hrvatska je 30. juna završila pristupne pregovore s Evropskom unijom koji su pokrenuti 2005. godine. Hrvatska je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU potpisala 29. oktobra 2001. godine, a on je stupio na snagu više od tri godine kasnije. Zahtev za članstvo podnela je 21. februara 2003. godine, a Evropski savet je taj status odobrio u junu 2004. godine.
Od ukupno 21 zemlje, koliko ih se do sada pridružilo šest zemalja osnivača EU, referendumi o pristupanju su organizovani u 14 zemalja.
Prema reportaži dopisnice agencije Beta, među razlozima zbog kojih su građani Zagreba većinski podržali ulazak Hrvatske u EU su bolji život za decu, sigurnost i životni standard.
"Glasala sam jer ćemo na neki način biti sigurniji, možemo da očekujemo da i dalje dobijamo novac iz evropskih fondova, a i lakše ćemo putovati", rekla je agenciji Beta Zagrepčanka Ljiljana H. (33).
Tomislav H. (37) je istakao da je glas "Za Evropsku uniju" glas za budućnost njegove dece, a s njim se slaže i 45-godišnji Hrvoje C.
Ne misle, međutim, svi tako. Splićanka koja već godinama živi u Zagrebu Ivana J. (42) glasala je na refendumu protiv ulaska u Uniju. "Smatram da EU ne treba da nam rešava probleme, već mi to moramo da radimo sami. Zašto bi nam oni određivali koliko ćemo maslina saditi", rekla je Ivana izveštaču Bete. Ona je dodala da mladi iz Hrvatske ionako mogu da se školuju u zemljama EU.
Njena sugrađanka Tanja A. (45) misli da nije vreme za ulazak Hrvatske u Uniju. "Svi samo pričaju o tome koliko ćemo novaca dobiti iz evropskih fondova, a niko ne kaže koliko novaca moramo da damo", kaže ona.
Protivnici se žale na brutalnost policije
Protivnici ulaska u EU iz redova desničarskih organizacija dan uoči referenduma su organizovali i protest u centru Zagreba, a nakon privođenja žalili su se da je policija s njima postupala "brutalno" i da ih je, ruku vezanih na leđima, držala više od tri sata.
Na skupu protiv EU okupilo se oko 200 ljudi, a privedeno je šestoro organizatora i demonstranata koji su pokušali da sa stuba Trgu bana Jelačića skinu zastavu EU. Uz to je došlo do koškanja nekoliko demonstranata i policije.
Taj skup je organizovao "Pokret za Hrvatsku, Ne u EU", koji okuplja stranke vanparlamentrane desnice i analogna udruženja.
U policiji su novinarima potvrdili da su privedeni tražili lekarsku pomoć, da im je ona omogućena, i rekli da se za sada ne može zaključiti da su policajci prekoračili ovlašćenja, te se čeka izveštaj lekara.
Ima dosta i onih koji nisu izašli na birališta, pa je tako Tomislav S. (33) rekao da mu je mnogo toga oko EU ostalo nejasno i da nije bio motivisan da glasa.
Stavovi
Šef Delegacije Evropske unije u Hrvatskoj Paul Vandoren izjavio je da je pozitivan rezultat hrvatskog referenduma dobra vest za Hrvatsku, Brisel i region i da pruža evropsku perspektivu celoj jugoistočnoj Evropi.
"EU dočekuje hrvatski narod raširenih ruku", poručio je Vandoren i dodao da je normalno da nisu svi glasali za ulazak u EU i da treba razumeti da građani imaju dileme.
Premijer Hrvatske Zoran Milanović izjavio je nakon zatvaranja birališta da ga je iznenadio mali odziv birača na referendum o ulasku u EU. "Kad ste na vlasti, makar i mesec dana, a održava se referendum, gledate to kao svoje dete. Ne osećam gorčinu, ali očekivao sam veći odziv", rekao je Milanović za Novu TV po zatvaranju birališta.
On je rekao da su ljudi "očito zamoreni" i da bi za sve bilo bolje da je odziv bio veći.
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Vesna Pusić izrazila je zadovoljstvo nezvaničnim rezultatima referenduma po kojima je većina građana podržala ulazak u Evropsku uniju.
"Ovo je fantastičan rezultat, ozbiljan i jako obavezujući", izjavila je Vesna Pusić novinarima u zgradi parlamenta gde je dočekala prve nezvanične rezultate današnjeg izjašnjavanja građana.
U štabu "Pokreta za Hrvatsku - NE u EU" izrazili su razočaranje. Predsednik Akcije za bolju Hrvatsku Željko Sačić izjavio je da je posebno nezadovoljan malim odzivom birača, te smatra da je referendum prošao u nedemokratkoj atmosferi.
Predsednik Srbije Boris Tadić čestitao je večeras građanima Hrvatske koji su na referendumu podržali članstvo svoje zemlje u Evropskoj uniji i ocenio da su doneli dobru odluku za budućnost svojih pokolenja.
"Ovo je odluka od ogromne važnosti za budućnost Hrvatske, ali i pozitivan signal za čitav naš region", naveo je Tadić u čestitki upućenoj predsedniku i premijeru Hrvatske, Ivi Josipoviću i Zoranu Milanoviću. Tadić je rekao da ulazak Hrvatske u EU otvara veće šanse za integraciju Srbije i drugih zemalja zapadnog Balkana u zajednicu ravnopravnih evropskih naroda.
Izvor: Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|