Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropski parlament podržao ukidanje viza za BiH i Albaniju
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.10.2010. | Ažurirano : 13.10.2010. |
|
|
|
|
|
|
Evropski parlament podržao je danas predlog Evropske komisije da se građanima Bosne i Hercegovine (BiH) ii Albanije do kraja godine ukinu vize za putovanja u "šengenski prostor".
Izveštaj Evropske komisije u kojem se ocenjuje da su Albanija i BiH ispunile sve uslove za ukidanje šengenskih viza podržalo je 538 poslanika, 47 je bilo protiv a 41 uzdržan.
Background Albanija i BiH nisu se u decembru prošle godine našle u grupi zemalja Zapadnog Balkana prema kojima je EU ukinula vize, a to su Crna Gora, Srbija i Makedonija. Građani Albanije i BiH su ostali na čekanju, pošto krajem prošle godine tamnošnje državne institucije nisu uspele da ispune sve kriterijume za uključivanje na "belu šengensku listu".
Kada Savet ministara bude doneo odluku o ukidanju viza i kada ta odluka bude stupila na snagu, u "šengenski prostor" će bez viza moći da putuju samo građani Albanije i BiH koji imaju biometrijske pasoše. Putovanje bez viza će biti moguće u sve države članice EU izuzev Velike Britanije i Irske, koje nisu potpisnice "Šengenskog sporazuma". Građani će, međutim, moći da putuju bez viza u zemlje koje nisu članice Unije, a deo su "šengenskog prostora". Među tim zemljama su Norveška, Švajcarska i Island.
Tokom rasprave većina poslanika u Evropskom parlamentu ocenila je da su Bosna i Hercegovina i Albanija ispunile merila da se njihovim državljanima ukinu vize za putovanja u "šengenski prostor" EU. Protiv ukidanja viza za građane Albanije i BiH bili su poslanici evroskeptičnih stranaka desnice.
Evropski parlament sinoć je razmatrao predlog izvestiteljke o procesu vizne liberalizacije za BiH i Albaniju Tanje Fajon da se, na temelju zaključka Evropske komisije da su vlasti u Sarajevu i Tirani zadovoljile sve zahteve, krajem godine uvede režim bez viza za te dve zemlje.
Neki poslanici su se osvrnuli na primedbe Francuske i još nekih članica EU da će za odluku Saveta ministara EU za ukidanje viza tim dvema zemljama biti potrebne dodatne bezbednosne garancije i potpuni stalni uvid u to kako se sva tehnička merila poštuju.
Tanja Fajon je potvrdila da neke uticajne članice EU imaju ograda za usvajanje takve odluke, ali je izrazila uverenje da će nadležni ministri unutrašnjih poslova i pravosuđa evropske dvadesetsedmorice to ipak učiniti u novembru.
Naglašeno je da će očigledno neke članice EU tražiti dopunske dokaze da nema opasnosti od "uvoza" ilegalnih imigranata i organizovanog kriminala u Uniju kad državljani BiH i Albanije dobiju slobodu za putovanje u Evropu.
Konačnu odluku o ukidanju viza za državljane Albanije i BiH doneće Savet ministara EU najverovatnije u novembru.
Kosovo bez smernica za ukidanje viza
Tanja Fajon se u Evropskom parlamentu založila da se posle BiH i Albanije i Kosovu otvore izgledi za ukidanje "šengen viza" Evropske unije, ali je upozorila da zasad to nije slučaj, pa postoji opasnost da Kosovo ostane "crna rupa" na Balkanu.
Zamoljena da kaže da li ima naznaka da bi vlasti u Prištini od Evropske komisije mogle u dogledno vreme da dobiju neke jasnije smernice za pokretanje dijaloga o ukidanju viza EU za stanovnike Kosova, izvestiteljka EP je uzvratila da žali što Kosovo već nije dobilo smernice Evropske komisije za proces ukidanja viza EU.
Tanja Fajon je navela da će Kosovo sada ostati veoma izolovano i biti "crna rupa" na zapadnom Balkanu, "da će tamo ljudi biti razočarani i možda tražiti nezakonite načine da dođu u EU", što, po njenim rečima, "nije u interesu Unije". Ona je dodala da je poznato "da je to veoma zahtevan i dug put, koji znači da se mora ispuniti preko sto tehničkih zahteva, tako da je vreme da se Kosovu stavi do znanja šta treba da uradi".
Poslanica EP je rekla da ne zna kad bi to Evropska komisija mogla učiniti, a evropski zvaničnici su nezvanično preneli da to ne treba očekivati u neko dogledno vreme.
Postoje neki ključni problemi oko davanja "smernica" za ukidanje viza Kosovu, a kako su rekli izvori u EU, među njima je i kako vlasti u Prištini mogu garantovati da će se sprovoditi nužni sporazum o readmisiji, prihvatanju vraćanja na Kosovo osoba koje bi zloupotrebila režim slobodnog kratkoročnog ulaska u "šengenski prostor" EU.
Izvor: EurActiv i Beta
Linkovi
Povezani sadržaj
|
|
|