Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Izbori u Bosni i Dodik kao uzor      

Objavljeno : 08.10.2010. | Ažurirano : 11.11.2010. Štampa El. pošta bookmark
 

Analiza agencije za strateška istraživanja STRATFOR

 

Bošnjački i Hrvatski lideri bi mogli da iskoriste RS kao primer za rešavanje problema Federacije. Taj primer je decentralizacija. Savezna vlada bi i dalje postojala i imala neka ovlašćenja, ali bi se politička i ekonomska moć nalazila u entitetima, kao što je RS. Hrvati takođe glasno zahtevaju svoj entitet i mogli bi da idu rame uz rame sa Dodikovim Srbima na saveznom nivou da taj cilj postignu.

 

Opšti izbori u Bosni i Hercegovini (BiH) 3. oktobra doneli su tri značajne promene na nivou Predsedništva BiH. Bošnjački član tročlanog predsedništva Haris Silajdžić izgubio je bitku za reizbor od Bakira Izetbegovića, sina bosanskog ratnog lidera Alije Izetbegovića. Većina zapadnih medija pozivalo je na promene i pozdravilo promenu "čvrstorukaša" jednim "umerenim" političarem. Ali ti epiteti su pogrešni, jer prikrivaju kompleksnije kretanje Bosne i Hercegovine, a to je udaljavanje od federalne vizije i prihvatanje decentralizovane strukture.

 

BiH je uspostavljena na političkom sporazumu čija namera nije bila da kreira funkcionalnu državu, već da okonča brutalni trogodišnji etnički rat (1992-1995). Sporazum potpisan u Dejtonu 1995. godine ustanovio je sistem u okviru kojeg su tri etničke grupe raspoređene u dva entiteta koji čine jednu državu - BiH. Prvi entitet je centralizovan i visoko homogenizovan. Reč je o srpskom entitetu koji se zove Republika Srpska (RS). Drugi entitet je Federacija BiH, koju često nazivaju samo "Federacija", a u njoj su integrisani Bošnjaci, odnosno muslimani, i Hrvati. Multietnički karakter entiteta nastavlja da unosi zbrku u političku koherentnost. Savezna vlada u Sarajevu je zadužena da nadgleda kako dva entiteta funkcionišu.

 

Posle 15 godina, obe federalne vlade žele da nametnu svoj autoritet. Bosanski i hrvatski lideri okreću se modelu koji je uspostavio dosadašnji premijer Republike Srpske Milorad Dodik, koji crpi svoju političku i ekonomsku moć iz svog beskompromisnog autoriteta u RS. To baca drugačije svetlo na pohvale zbog izbora "umerenog" Izetbegovića, umesto "čvrstorukaša" Siljadžića.

 

Silajdžić nije bio toliki čvrstorukaš koliko čvrsti zastupnik federalizma koji se zalaže za jaku i jedinstvenu centralnu vladu u kojoj bi, prirodno, dominirali Bošnjaci. Kao takav, bio je stalno u sukobu sa Dodikom, koji je Silajdžićeve namere da ojača moć savezne vlade doživeo kao pretnju Republici Srpskoj. Izetbegović nije toliko strog u zahtevima da se učvrsti federalizam, ali nije ni umeren. Prema Stratforovim izvorima iz Bosne i Evropske unije, Izetbegović vodi nacionalističko i mnogo više islamski orijentisano krilo u Stranci demokratse akcije (SDA). Aktuelni lider SDA Sulejman Tihić zato pokušava da udalji Izetbegovića od liderstva u partiji, gde leži stvarna moć. Ovi izvori su takođe rekli da se Izetbegović zamerio Sjedinjenim Američkim Državama proteklih godina, zbog namere da prodaje oružje terorističkim grupama u Iraku. Izetbegović je spasao svoju karijeru jer navodno nije bio svestan ko su bili kupci, ali i zbog dobrih odnosa koje je njegov otac imao sa SAD.

 

Izbor Izetbegovića mogao bi da bude signal da je vizija federalne BiH završena odlaskom Silajdžića. Hrvatski i bosanski lideri polako uviđaju da je Dodikov oblik beskompromisnog nacionalizma održiv primer koji se može slediti.

 

Mnogi bosanski i hrvatski politički lideri se u stvari potajno dive Dodiku koji se suprotstavio brojnim zapadnim ambasadorima i Visokom predstavniku UN, de fakto međunarodnim administratorima BiH. Uprkos upozorenjima SAD-a i evropskih zvaničnika da će Dodikova nacionalistička retorika voditi njegovoj smeni, Dodik je samo povećao svoju moć i postao bogatiji zahvaljujući poslovima koje njegova porodica kontroliše u RS, a počeo je čak da vodi sopstvenu spoljnu polituku prema Srbiji i Rusiji. Dok se susedna Federacija BiH bori sa međuetničkim nesuglasicama i ekonomijom koja je u recesiji, Dodikova RS mu daje čistu i bespogovornu moć, kako u političkom tako i u monetarnom smislu. Ukratko, Dodik je najmoćniji političar u BiH, a da ne zauzima nikakvu saveznu funkciju.

 

Bošnjački i Hrvatski lideri bi mogli da iskoriste RS kao primer za rešavanje problema Federacije. Taj primer je decentralizacija. Savezna vlada bi i dalje postojala i imala neka ovlašćenja, ali bi se politička i ekonomska moć nalazila u entitetima, kao što je RS. Hrvati takođe glasno zahtevaju svoj entitet i mogli bi da idu rame uz rame sa Dodikovim Srbima na saveznom nivou da taj cilj postignu.

 

Bošnjačka SDA ima pragmatičniji pristup prema eventualnom ustavnom ustrojstvu za BiH – za razliku od beskompromisnog Silajdzića – i pokušava da konsoliduje svoja ovlašćenja nad bošnjačkim područjem političkog delovanja. Neki od funkcionera SDA su potajno nagovestili da je dogovor sa Dodikom moguć. Postoji nekoliko pravaca za saradnju – čak i mogućnost razmene delova teritorija, u okviru koje bi se Dodik odrekao određenih delova Istočne Bosne gde je opao broj žitelja srpskog porekla u odnosu na Bošnjake, u zamenu za priznanje potpune dominacije Dodika u RS. Dok je  Silajdžić video Dodikovu RS kao politički entitet izgrađen na genocidu i etničkom čišćenju Bošnjaka, drugi Bošnjaci i Hrvati spremni su na kompromis da bi stvorili svoje verzije Dodikovog jakog političkog feuda. Bosna bi u tom smislu bila manje koherentna kao ujedinjena država, ali bi bila stabilna.

 

Još postoje dve velike prepreke ka decentralizaciji BiH. Prva je što je za Bošnjake, posebno za Silajdžića, jaka savezna vlada dugo bila pitanje nacionalne bezbednosti. Bošnjaci uzimaju u obzir to da susedne Srbija i Hrvatska omogućuju bosanskim Srbima i Hrvatima pristup pasošima, a samim tim alternativnom zavičaju. Bosna i Hercegovina, prema njihovom shvatanju, treba da ima jaku saveznu vladu koja će to isto obezbediti Bošnjacima. Stanovište je da bi Bošnjaci ponovo mogli da budu žrtvovani ponovo kao što su buili tokom građanskog rata devedesetih godina prošlog veka, ako ne postoji snažan entitet koji će da ih štiti. Svaki pokušaj odvajanja hrvatskog entiteta od Federacije, po modelu RS, mogao bi da bude praćen komfliktom, posebno ako Bošnjaci ne budu videli da je rekonfiguracija zemlje odgovorila njihovim potrebama da budu bezbedni. Iz tih razloga su bilo kakvi razgovori o rekonfiguraciji entiteta Bosne i Hercegovine potencijalno minsko polje.

 

Druga i još veća prepreka decentralizaciji BiH jeste Zapad. Zapadne sile, posebno Evropska unija, žele da BiH postane održiva država sa saveznom vladom. Ovo je posebno bilo naglašavano tokom pregovora o mogućem proširenju EU. Ali još važnije, za mnoge diplomate i političare iz EU i SAD koji su gradili karijeru devedesetih, BiH je bilo prvo međunarodno pitanje sa kojim se trebalo suočiti. Ideja savezne, ujedinjene i održive Bosne i Hercegovine je viđena kao normativni cilj. Za ove diplomate i donosioce političkih odluka, dozvoliti Hrvatima i Bošnjacima da koriste Dodikovu RS kao model za BiH bilo bi viđeno kao podržavanje nacionalista i u krajnjem smislu neuspeh zapadne politike u regionu. Za bošnjačke i hrvatske političare, međutim, to bi mogao da bude suviše privlačan model da ga ne bi sledili u budućnosti.

 

Ova analiza je objavljena uz odobrenje američke agencije STRATFOR

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA