Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Hrvatska zabrana za vozove iz BiH
|
|
|
|
|
Objavljeno : 25.06.2012. | Ažurirano : 29.06.2012. |
|
|
|
|
|
|
Uprkos brojnim projektima regionalne saradnje i napretku koji je postignut u toj oblasti, proteći će još vremena dok prostor bivše Jugoslavije ne postane pouzdana i stabilna zona. Novi primer za to je plan Hrvatske železnice (HŽ) za ukidanje 46 međunarodnih linija, čime bi se Bosni i Hercegovini u potpunosti uskratili međunarodni vozovi za EU. Navedeni razlog je neisplativost, a u hrvatskim železnicama preporučuju kolegama iz BiH da se obrate preduzeću HŽ infrastruktura i zakupe železničke kapacitete. U Bosni se, međutim, na ovu odluku gleda i kroz političku prizmu. U toj zemlji je veliku reakciju izazvala i vest o problemu pokretanja linije do luke Ploče novim vozom koji je BiH kupila od Hrvatske za pet miliona evra.
Ministar saobraćaja i komunikacija Federacije BiH Enver Bijedić najavio je da će o ove dve teme 26. juna u Zagrebu razgovarati delegacija Železnica BiH sa hrvatskim kolegama.
Železnice Hrvatske su za 2012/2013. predvidele ukidanje 46 međunarodnih vozova, među kojima i svih pet međunarodnih vozova koji polaze iz BiH i idu za EU. Hrvatska je to zatražila na redonvnim godišnjim sastancima za planiranje međunarodnog putničkog reda vožnje za evropske železnice. Ukoliko ova odluka bude doneta, prema pisanju portala SEE biz, odnosiće se na linije BiH, Slovenije i Hrvatske.
Kao razlog za ukidanje saobraćanja voza kroz Hrvatsku navedena je nerentabilnost putničkog saobraćaja.
Kako je preneo Radio Slobodna Evropa, zamenik predsednika Samostalnog sindikata izvršnog osoblja podružne infrastrukture Železnica Federacije BiH Mehmed Bešić naveo je da time Hrvatska zatvara granice za građane BiH. "Ako je već BiH smogla snage da daje koridor cestovnim putem radi povezivanja na jugu, zašto ne bi predstavnici Hrvatske železnice i Vlade i ministarstava omogućili građanima BiH da imaju izlaz ka zapadu. Štete mogu biti velike jer to što vam neko stavlja rampu ispred i uslovljava vas sa nečim već ima mnoge konotacije, koje mogu biti i političke i ekonomske", naveo je Bečić.
Prema informacijama medija, Železnice Hrvatske su Železnicama Federacije BiH preporučile da se za rešenje problema obrate preduzeću HŽ Infrastruktura, zakupe trasu i nastave da rade. Kako je navela Lejla Sokolović iz Železnica Federacije BiH, nudi se zakup trase po ceni od 10 do 15 evra po kilometru. Kako je prenela Slobodna Evropa, ocena Sokolovićeve je da su realne cene 20% od toga.
Hrvati zabranili hrvatski voz
Osim vozova koji idu ka EU, problem je i zabrana prolaska voza koji iz BiH ide ka moru.
U medijima u BiH posebno se ističe da je reč o elektromagnetnom niskopodnom "Končarovom vozu", koji je Hrvatska prodala železnicama Federacije BiH po ceni od oko pet miliona evra i koji je tek nedavno pušten u rad. Prema pisanju Dnevnog avaza, reč je o savremenom vozu kapaciteta 186 putnika, sa maksimalnom brzinom od 160 kilometara na čas.
"Informaciju da je tom vozu zabranjen prolaz do Ploča, potvrdio je federalni ministar saobraćaja i komunikacija Enver Bijedić", piše danas sarajevski Dnevni avaz. "Mislim da je šteta, i za BiH i za Hrvatsku, da se ne dozvoli saobraćanje voza do Ploča. Ljudima iz BiH bilo bi veoma pogodno da ovim modernim vozom idu na more, tako da bi on mogao dovoziti turiste iz raznih delova BiH na Hrvatsko primorje", kazao je Bijedić.
On je najavio da će taj voz takođe biti tema razgovora u Zagrebu. Prema Bijedićevim rečima, "Končarovim" vozom bi svakog dana u luku Ploče dolazilo između 100 i 150 turista.
Železnice FBiH planirale su da "Končarov" voz, koji je prvu promotivnu vožnju imao 13. juna, uvrste u vozni red već ovog leta, za početak na liniji Sarajevo - luka Ploče. Prema pisanju Hine, međutim, još nisu pribavljene potrebne dozvole. Prema pisanju te agencije to će biti i glavna tema sastanka u Zagrebu.
Hina navodi i da sz Železnice Federacije BiH nabavile su i nekoliko kompleta vagona vozova "Talgo" španske proizvodnje, ali da ni oni još nisu stavljeni u promet jer je i dalje u toku postupak pribavljanja potrebnih inostranih dozvola.
Zamenik predsednika Sindikata prometnika vozova Hrvatske Srećo Stepić, kako je prenela Slobodna Evrope, smatra da je glavni problem što uprave železnica zemalja regiona nisu mogle da se dogovore oko podele troškova za održavanje železničkih linija.
Sa druge strane, predstavnik Samostalnog sindikata saobraćanjo-transportne delatnosti Železnica Republike Srpske Mladen Katanič smatra da je reč o nameri "lobija sa Zapada" da unište lokalne operatere.
Izvor: Beta i EurActiv.rs
Foto: Wikimedia
Povezani sadržaj
|
|
|