Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Sankcije Rusiji teške za Crnu Goru
|
|
|
|
|
Objavljeno : 17.12.2014. |
|
|
|
|
|
|
Za Crnu Goru je bio težak potez priključivanje sankcijama Evropske unije Rusiji, s kojom ima vekovne dobre odnose, ali je strateški cilj Crne Gore članstvo u EU i zato ne može sedeti na dve stolice, rekao je u Briselu šef crnogorske diplomatije Igor Lukšić posle konferencije na ministarskom nivou o pristupanju Crne Gore EU. Na toj konferenciji Crna Gora je otvorila još četiri poglavlja u pregovorima o članstvu sa EU - o statistici, zaštiti prava i zdravlja potrošača, carinskoj uniji i finansijskim i budžetskim pitanjima. Evropski ministri ocenili su da je nužno da Crna Gora dodatno osnaži napore u reformi zakonodavstva i da posebna pažnja treba da bude posvećena opipljivim rezultatima na polju vladavine prava, uključujući borbu protiv korupcije.
Italijanski državni sekretar za evropske poslove Sandro Goci je novinarima posle konferencije o pristupanju Crne Gore EU 16. decembra rekao da je usaglašavanja stavova zemalja na putu ka članstvu u EU sa spoljnom politikom Unije veoma važno pitanje.
Lukšić je stavio do znanja da je za Crnu Goru priključivanje sankcijama EU prema Rusiji bio težak potez, primetivši da "nijedna zemlja u Evropi nije srećna kad treba da zavede sankcije, posebno zato što Crna Gora ima dugu tradiciju dobrih odnosa s Rusijom i vekovnih tradicionalnih veza".
Kako je dodao, "to je bilo teško i zato što znamo kako je mukotrpno biti pod sankcijama, jer je Crna Gora veoma prepatila 1990-ih godina kad je praktično ceo svet zaveo sankcije onome što je ostalo od bivše Jugoslavije, zajedničkoj državi Srbije i Crne Gore, a to su bile sankcije UN".
"To je pogodilo privredu, mi smo uvek pozivali na miroljubivo rešenje, ali smo potpuno svesni toga da smo na evropskom putu i da želimo da postanemo punopravna članica EU", rekao je šef crnogorske diplomatije.
"Takođe smo svesni", dodao je on, "da moramo biti deo zajedničke spoljne i bezbednosne politike EU, a pre oko godinu dana smo i otvorili poglavlje 31 o spoljnim poslovima i stopostotno se usaglasili s EU".
"Dakle, to je bio težak poziv, ali je za nas takođe vrlo jasno da se ne može biti na dve strane, sedeti na dve stolice, budući da je naš strategijski prioritet članstvo u EU", zaključio je ministar inostranih poslova Crne Gore.
Podgorica napreduje ka EU, nužni rezultati
Šefovi diplomatija EU pozdravili su napredak Crne Gore u pregovorima o članstvu s EU, kao i napore vlade u Podgorici da ojača nezavisnost pravosuđa i osnovna prava, ali su predočili da je potrebna "snažna politička rešenost da bi se postigli dalji opipljivi i trajni rezultati".
"Savet ministara će nastaviti da pomno prati napredak u poglavljima 23 i 24 (o vladavini prava i osnovnim slobodama), što će odrediti sveukupni put u pregovorima", naveli su ministri inostranih poslova EU u završnom dokumentu zasedanja.
Oni su ukazali na dobru regionalnu saradnju Crne Gore i "potpuno usaglašavanje sa Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU", što se, pored ostalog, odnosi i na pridruživanje sankcija EU prema Rusiji.
"Savet ministara EU podvlači da odlučno i delotvorno mora da se otkloni niz manjkavosti na koje je ukazala Evropska komisija u oktobarskom izveštaju o napretku (Crne Gore), a posebno je neujednačen bio pomak u pravosuđu i osnovnim pravima", dodaje se u zaključcima zasedanja.
"Nužno je da Crna Gora dodatno osnaži napore u reformi zakonodavstva i njenom efikasnom sprovođenju", navodi se uz opasku da "posebna pažnja mora biti posvećena otklanjanju zakašnjenja i dodatnom napretku i opipljivim rezultatima na polju vladavine prava, uključujući bitku protiv korupcije, posebno na visokom nivou".
Evropski ministri su "pozdravili političko opredeljenje crnogorske vlade za reforme", ali su naglasili da su "dalji napori nužni da se zajamči sloboda izražavanja i medija".
Takođe su naveli da je konstruktivan politički dijalog političkih stranaka u parlamentu važan takođe da se "obezbedi poverenje građana u izborni proces i državne ustanove".
Evropski ministri su mišljenja da "posebna pažnja mora biti posvećena većem profesionalizmu, transparentnosti i suzbijanju politizacije u državnoj upravi".
"Crna Gora mora nastaviti ekonomske reforme, naročito se uhvatiti u koštac s visokom nezaposlenošću i poboljšanjem uslova za poslovanje kompanija, uz primenu mera za konsolidaciju budžeta", ističe se u zaključcima ministara EU.
Izvor: Dragan Blagojević, dopisnik Agencije Beta
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|