Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija dostavila spiskove i dokumentaciju za izručenje Purde
|
|
|
|
|
Objavljeno : 25.01.2011. | Ažurirano : 26.01.2011. |
|
|
|
|
|
|
Srbija je dostavila Sudu BiH dokumentaciju za izručenje državljanina Hrvatske Tihomira Purde, osumnjičenog za ratne zločine u Vukovaru 1991, a vlastima u Zagrebu spisak hrvatskih državljana protiv kojih su u bivšoj SFRJ i SRJ vođeni postupci za ratne zločine. To su konkretni koraci koji su preduzeti na osnovu dogovora pravosuđa Srbije i Hrvatske na rešavanju pitanja koja su početkom januara uzburkala odnose dve zemlje, pokazavši da su ti odnosi i dalje osetljivi i pored političke volje da se unaprede.
Hapšenje Purde početkom januara u Bosni i Hercegovini po poternici Srbije izazvalo je oštre reakcije u Hrvatskoj i otvorilo pitanje spiskova optuženih ili osumnjičenih za ratne zločine koje su Srbija i Hrvatska razmenile.
Usledile su špekulacije o tome da li će Purdin slučaj biti ustupljen Hrvatskoj, da li će to značiti da će biti slobodan ako se vrati u Hrvatsku, pošto u njoj još nije pokrenut postupak protiv njega, i da li će eventualno suđenje biti pravično. Takođe, u medijima su izneti različiti podaci o broju hrvatskih državljana protiv kojih se u Srbiji vodi postupak za ratne zločine. Buru je podstakla i činjenica da Purda nije bio na spisku koji je Srbija dostavila Hrvatskoj prošle godine.
Hrvatsko tužilaštvo je utvrdilo da nema osnova za pokretanje krivičnog postupka protiv Purde, zbog čega neće tražiti njegovo izručenje iz BiH.
Da bi se otklonili nepsorazumi, ministri prvosuđa Hrvatske i Srbije, Dražen Bošnjaković i Snežana Malović dogovorili su se 12. januara u Zagrebu da Srbija dostavi spisak Hrvatskoj, a Bošnjaković je u ponedeljak (24. januara) potvrdio da je iz Beograda stigao spisak 33 hrvatska državljanina protiv kojih su u bivšoj SFRJ i SRJ vođeni postupci za ratne zločine.
Background Tihomir Purda (42), hrvatski džavljanin iz Vukovara, uhapšen je 5. januara u BiH, na granicnom prelazu Županja-Orašje. On je uhapšen na osnovu poternice iz Srbije zbog ratnog zločina u Borovom selu 1991. godine. Purdi je 6. januara određen ekstradicioni pritvor u BiH, u trajanju od 18 dana, što je bio i rok za dostavljanje zahteva za izručenje. Sud u BiH je 20. januara prodružio Purdi pritvor na zahtev Srbije za još 22 dana.
Ministar je za Hrvatski radio rekao da to nije konačna verzija spiska jer pravosudne vlasti Srbije još rade na ažuriranju podataka koje Hrvatska takođe očekuje.
Prema njegovim rečima, spisak neće biti objavljen jer su to osobe protiv kojih su podignuti određeni optužni akti i protiv kojih se vodi istraga. Bošnjaković je dodao da je hrvatsko Ministarstvo pravosuđa utvrdilo proceduru po kojoj zainteresovani mogu da na internet stranici Ministarstva provere da li su na spisku.
Srbija traži izručenje Purde
U Sudu BiH potvrđeno je agenciji Beta u ponedeljak (24. januara) da je taj sud dobio u petak (21. januara) dokumentaciju iz Srbije za izručenje Tihomira Purde Srbiji, zbog optužbi da je počinio ratni zločin u Borovu selu 1991. godine nad Srbima.
Prema proceduri, sudija će na osnovu dokumentacije svoje mišljenje što pre dati Krivičnom veću koje će doneti konačnu odluku o ekstradiciji. Ukoliko to veće Suda BiH donese odluku o izručenju Purde Srbiji, odbrana će imati pravo žalbe.
Konačnu odluku o izručenju donosi Ministarstvo pravde BiH.
Sud Bosne i Hercegovine je 24. januara dobio i žalbu odbrane Tihomira Purde na odluku suda kojom mu je produžen ekstradicioni pritvor od 40 dana. O toj žalbi sudija će dati mišljenje i proslediti ga Krivičnom veću koje će se izjasniti u roku od tri dana.
Purda je u ekstradicionom pritvoru u Zenici, u BiH, od 5. januara ove godine.
Izvor: Beta
Stavovi
Hrvatski predsednik Ivo Josipović izjavio je u ponedeljak (24. januara) da treba još poboljšati saradnju tužilaštava Srbije i Hrvatske kako nevini s popisa osumnjičenih za ratne zločine u obe zemlje ne bi stalno bili pod sumnjom. Komentarišući novi srpski popis s imenima 33 hrvatska državljana protiv kojih su bivši vojni sudovi SFRJ i SRJ vodili postupke za ratni zločin, Josipović je za Hrvatski radio rekao da treba proveriti navode za svaku osobu kako nevine osobe ne bi bile držane u neizvesnosti.
Povodom slučaja hrvatskog veterana Tihomira Purde, koji je u BiH uhapšen po poternici Srbije zbog sumnje da je počinio ratni zločin, Josipović je rekao da ne postoje nikakvi pravni mehanizmi kojima bi Hrvatska sada mogla da ga zaštiti. "Ako pravosuđe BiH proceni da su ispunjeni uslovi, on će vrlo verovatno biti izručen Srbiji, a ako oceni da nema dokaza, očekujem da će biti oslobođen", dodao je hrvatski predsednik.
Povezani sadržaj
|
|
|