Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Liderke u žiži zbog cipela a ne politike
|
|
|
|
|
Objavljeno : 22.07.2016. |
|
|
|
|
|
|
Prva premijerka Velike Britanije Margaret Tačer bila je poznata i po svojim tašnama, a druga - Tereza Mej, pažnju zaokuplja cipelama. Nova britanska premijerka voli da nosi cipele sa štiklama i mediji su time fascinirani. Njena obuća se analizira, fotografiše i ismeva. Fotoreporteri se utrkuju da slikaju njene cipele sa štiklama uz obuću škotske premijerke Nikole Stardžon ili nemačke kancelarke Angele Merkel. Stručnjaci misle da će pojava i stil političarki izaći iz fokusa javnosti kada ih bude više u politici na svim nivoima, odnosno kada na njih prestane da se gleda kao na izuzetak.
Tabloid San pobedu Tereze Mej na izborima za vođstvo britanskih konzervativaca pozdravio je fotografijom na naslovnici na kojoj je Mej u cipelema sa šarom leoparda. Naslov je bio "Štikle momci".
Desetine zemalja u svetu na čelu imaju ženu, uključujući Indiju, Pakistan, Bangladeš, Australiju, Novi Zeland, Čile, Argentinu, Norvešku, Dansku, Liberiju i Kanadu. Međutim, žene lideri i dalje su na meti preispitivanja u javnosti, kako zbog njihovog stila, tako i zbog onoga što nude u politici, i neizbežno ih porede jednu s drugom, što je znak da ih smatraju izuzetkom a ne pravilom.
"Lako je smejati se tome ali to trvijalizuje žene", smatra istraživačica na Birkbeku (Birkbeck), Univerzitet London, Džesika Smit (Jessica Smith).
Ona kaže da je sastanak Tereze Mej sa Nikolom Stardžon posle britanskog referenduma o izlasku iz EU bio "krizna tačka škotsko-engleskih odnosa i izuzetno važna stvar a mi smo govorili samo o cipelama koje su obule, čime se podriva svaka poruka".
A Tereza Mej sigurno nije jedina političarka koja svojim izgledom izaziva komentare, piše agencija AP i podseća na priče o sklonosti Hilari Klinton prema pantalonama ili o blejzerima u jarkim bojama Angele Merkel.
U Britaniji se pak sve, pre ili kasnije, završava poređenjem za Margaret Tačer.
Prva britanska premijerka bila je poznata po svojoj politici slobodnog tržišta i odigrala je važnu globalnu ulogu u poslednjm godinama Hladnog rata. Britanski konzervativci i dalje su pod utiskom Margaret Tačer, 26 godina pošto je otišla sa mesta premijera i tri godine pošto je umrla.
Mej, drugu britansku premijerku, neminovno porede sa Tačer. Ona je u novinama "nova Megi" ili "Megi dva" ili "Megi Mej". Tajms ov London piše da je Tereza Mej u prvom pojavljivanju kao premijerka bila "prava, stara Megi". U stripu u tom listu Mej je prikazana kako udara lidera opozicije Džeremija Korbina crnom tašnom kakvu je nosila Margaret Tačer.
Efekat Tačer nije međutim ograničen na Britaniju. I nemačku kancelarku Angelu Merkel i kandidatkinju demokrata za američkog predsednika Hilari Klinton nazivaju "gvozdenom ledi", što je bio nadimak Margaret Tačer.
Lin Federstone (Lynne Featherstone), predstavnica liberalnih demokrata u Domu lodrova, misli da je poređenje razumljivo jer "žene koje stignu na vrh imaju slične kvalitete".
"Biti žena u politici ... moraš da budeš bolja od proseka. Ne stižeš tu jer si u školi bila sa nekim ljudima. Nema mreže poput onih koje su tokom istorije pomagale muškarcima. Žene koja su ušle u politiku i napredovale generalno su impresivne. A one koje su na samom vrhu su fenomenalna snaga", rekla je Federston.
Uspon moćnih političarki, poput Merkel i Mej, pokazuje šta žene mogu ali se one, čak i kada se popnu na vrh, i dalje suočavaju sa duplim standardima.
Mnoge feministkinje ističu da je na delu bio seksizm kada je poslanica konzervativaca Andrea Lidsom (Leadsom), rivalka Tereze Mej na partijskim izborima, rekla da bi zbog toga što je majka bila bolja liderka od Mej, koja nema decu, jer to što imaš decu znači da "imaš vrlo realan ulog u budućnosti zemlje".
Roditeljstvo političara muškaraca inače je retko tema izbornih kampanja.
Mnogi ukazuju na beskrajnu fasciniranost pojavom političarki. Modni urednik Sana prokomentarisao je da je Tereza Mej prvog dana u premijerskoj fotelji izgledala "pristupačno, ne dosadno" u mantilu bez kragne Amande Vakili (Wakeley), "neobičnim" cipelema i "iritirajuće upletenom ogrlicom". Njen prethodnik Dejvid Kameron u plavom odelu i crnim cipelama nije bio interesantan.
Istovremeno je list Metro opisao premijerkinog supruga jezikom koji se koristi za "prve dame": "Ulazeći u centar pažnje kao 'prvi gospodin', Filip Mej je prikazao seksi mornarsko plavo odelo na štrafte".
Mej je nedavno rekla za Dejli telegraf da je "navikla da fokus bude na njenoj obući i odeći", kao i da voli da se oblači "ozbiljno" i da "obućom doda nešto interesantno".
Rozi Kembel (Rosie Campbell), profesorka na Birkbeku, kaže da je Mej jedna od brojnih političarki koja odevanje koristi pametno, da pošalje suptilne signale vlasti.
"Mislimo da je pomalo negativno kada je odeća žene pod lupom. Ali ja takođe mislim da žene koriste svoju odeću - setite se bivše američke države sekretarke Madlen Olbrajt i svih njenih broševa. Ponekad je to način da se pošalje politička poruka", rekla je Kembel.
Ona kaže da je Mej obula smele cipele sa leopardovom šarom kada je prvi put kao premijerka zakoračila u Dauning strit 10 i dodaje da je pitanje da li ih je obula kako bi se pitali kakav signal time šalje.
Za razliku od Tačer, koja je jednom rekla da "ništa ne duguje ženskom pokretu" i koja je imala malo žena u vladi, Mej je fotografisana u majici sa natpisom "ovako izgleda feministkinja" i naporno je radila da se poveća broj žena u Konzervativnoj partiji. Postavila je žene na važna mesta u vladi, uključujući ministarku unutrašnjih poslova koja je zadužena za granice i bezbednost.
Žene čine oko 30% donjeg doma britanskog parlamenta i oko 20% američkog Senata i Predstavničkog doma.
Neki pobornici feminizma misle da će se fokus sa pojave izmestiti na "suštinu" tek kada na svim nivoima politike bude žena koliko i muškaraca.
"Reč je o brojevima", kaže Fransis Sonders (Frances Saunders), osnivač Parlamenta 50:50, grupe koja se bori za rodnu ravnotežu u britanskoj politici. "Što više žena imamo (u politici), one će biti manje primetne. Mislim da bi svima (kada bi ih bilo više) bilo dosadno da komenatrišu njihovu odeću", dodaje Sonders.
Izvor: AP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|