Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Nemačka predlaže rezerve hrane, vode, vakcina
|
|
|
|
|
Objavljeno : 23.08.2016. |
|
|
|
|
|
|
Nemačka vlada će 24. avgusta usvojiti plan kojim će pozvati građane da naprave rezerve vode i hrane za više dana, preneli su nemački mediji. U ovom prvom planu civilne odbrane od Hladnog rata pominju se rizici poput hibridnog sukoba pomoću informatičkog virusa ili sabotaže, uz moguću upotrebu oružja za masovno uništenje. Opozicija tvrdi da je reč o bespotrebnom širenju straha, a tviteraši postavljaju slike hrčaka, oličenja skladištenja hrane.
Prema navodima lista Frankfurter algemajne cajtung (Allgemeine Zeitung), vlada bi 24. avgusta trebalo da usvoji ovaj plan od 69 strana, a portparol nemačkog Ministarstva unutrašnjih poslova potvrdio je za AFP da će ministri usvojiti strategiju civilne odbrane, ali nije dao više detalja.
"Treba podstaći stanovništvo da naprave rezerve hrane za 10 dana", navodi se u planu, dok se za vodu savetuju zalihe za pet dana, koliko bi trebalo da bude dovoljno da dođe pomoć. Savetovana količina je dva litra dnevno po osobi.
U dokumentu se navodi i potreba da država poveća rezerve goriva, vakcina, antibiotika i tableta kalijum jodida koji štiti štitnu žlezdu u slučaju povećanog nuklearnog ili radiološkog zračenja, kao i da poveća bezbednost zgrada i da postavi zone dekontaminacije ispred bolnica.
Ovaj plan nije povezan sa terorističkim napadima u Nemačkoj s kraja jula. Njegova izrada naložena je još 2012. godine, a vlasti su kao potencijalne opasnosti pre svega iamli u vidu napade u SAD 11. septembra 2001. i dramatičan porast vodostaja Elbe 2002. godine.
Čega se onda Nemačka plaši?
Ministarstvo odbrane odbacuje mogućnost konvencionalnog napada, ali ne i rizik od hibridnog virusa informatičkim virusom ili sabotažom, sa ili bez pribegavanja oružju za masovno uništenje.
U Beloj kjizi Minsitarstva odbrane objavljenoj sredinom jula, Nemačka je pre svega ukazivala na pretnju od Rusije, koja "otvoreno dovodi u pitanje mir u Evropi", pre svega nakon pripajanja Krima 2014. godine.
NATO je takođe u julu zatražio od članica da pojačaju strategiju civilne odbrane.
U Nemačkoj će ovo biti prvi plan civilne odbrane od Hladnog rata. Nemačka je dugo bila veoma udržaana po vojnim pitanjma, a sredinom jukla usvojila je nove propise koji bbi trebalo da omoguće Nemačkoj da preume značajniju vojnu ulogu na međunarodnoj sceni.
Ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer je u razgovoru sa grupom školske dece rekao da Nemačka mora biti spremna da reaguje u slučaju da rezerve vode i hrane budu zatrovane ili da se prekine snabdevanje naftom i gasom.
Širenje panike
Neki lideri opozicije naveli su da novi koncept odbrane predstavlja širenje panike.
Britanski javni servis Bi-Bi-Si (BBC) prenosi da je predsednik poslaničke grupe levičarske parije Di linke (Die Linke) Ditmar Barč (Dietmar Bartsch) kritikovao ovaj potez, navodeći da se ne može širiti nespokojstvo među ljudima sa novom rundom predloga poput pravljenja zaliha.
Poslanički lider Zelenih Konstantin fon Noc (von Notz) rekao je da bi bilo pametno ažurirati savete o civilnoj odbrani jer nisu menjani od 1995. godine, ali je upozorio da tu ne treba uplitati scenario terorističkog ili vojnog napada.
"Ne mogu da zamislim nijedan scenario koji zaslužuje skladištenje zaliha", naveo je on .
Kritike se šire i društvenim mrežama, na tviteru sa oznakom (hashtag) "hamster kaufe", što u bukvalnom prevodu znači "kupi hrčka" a u prenosnom napraviti rezerve.
Video snimci i slike hrčaka se šire tviterom, kao i šaljive slike ispražnjenih radnji i zaliha slatkiša i alkohola u frižideru.
A kako je bilo tokom Hladnog rata?
Kako podseća Bi-Bi-Si, tokom Hladnog rata je u Zapadnoj Nemačkoj podignuto oko 2.000 bunkera i skloništa, u najjrazličitijim okruženjima garažama školama, privatnim podrumima.
Specijalni vladin nuklearni bunker izgrađen je u mestu Bad Nojenar-Arvajler, 20 kilometara od Bona.
Prema zakonu, bunkeri iz Hladnog rata se ne smeju pretvarati u druge tipove zgrada.
Nemačka i dalje ima zalihe hrane, poput mleka u prahu i pasulja, na tajnim mestima, za slučaj vanrednih situacija, a zalihe se redovno proveravaju i obnavljaju.
U Nemačkoj je planirano i prvo povećanje broja zaposlenih u vojsci od 1990. godine i povećana ulaganja, čime će se okončati četvrt veka smanjivanja budžeta.
Izvor: AFP, BBC i S.V.
Foto: Freeimages
Povezani sadržaj
|
|
|