Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Epl podelio irsku vladu i javnost
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.09.2016. |
|
|
|
|
|
|
I tako krhka irska manjinska vlada 2. septembra baviće se slučajem Epl (Apple) koji je podelio zemlju nakon što je Evropska komisija utvrdila da je ta kompanija u Irskoj uživala povoljan poreski tretman. Irska mora da odluči da li će se žaliti na odluku Evropske komisije da treba da traži od američke tehnološke kompanije 13 milijardi evra na ime poreza. U irskoj javnosti je sve veći pritisak da se taj novac uzme od Epla i iskoristi za ublažavanje posledica bolnih godina štednje.
Suma koju Epl duguje je oko 5% irskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2015. ili gotovo kao ukupan godišnji budžet za zdravstvo.
Ministar finansija Majkl Nunan (Michael Noonan) opisao je presudu Evropske komisije kao bizarnu i obećao da će osporiti zaključak Komisije da je Irska Eplu dala povoljan poreski tretman.
Međutim, na hitnoj sednici vlade 31. avgusta nije postignut konsenzus oko žalbe Irske Evropskom sudu pravde, što se očekivalo.
Nezazvisni ministri u koalicionoj vladi na to nisu pristali i zatražili su da se o tom pitanju izjasni parlament.
List Ajriš tajms (The Irish Times) napisao je da odluka Komisije predstavlja "mini zemljotres" i naveo da nemogućnost da se postigne saglasnost oko zajedničke strategije može da znači "kraj raspadanja koalicije" i ima za posledicu prevremene izbore.
Uraditi pravu stvar
Irska manjinska vlada, koju predvodi partija Fine Gael, uključuje veliki broj nezavisnih i zavisi od podrške glavne opozicione stranke Fijana Fojl (Fianna Fáil) koja će verovatno podržati žalbu na odluku Evropske unije.
Neki u vladi veruju da Irska ne može sebi da priušti da promeni poresku politiku, jedan od stubova uspešne strategije privlačenja investicija zahvaljujući kojoj su u zemlju u poslednje tri decenije stigle najveće tehnološke i farmaceutske multinacionalne kompanije.
Drugi pak misle da Irska treba da uzme novac od Epla, koji joj, kako je ocenila Komisija, ta kompanija duguje, i potroši ga na usluge ili izgradnju stanova po pristupačnim cenama kako bi izašla iz stambene krize.
Irska ima dva meseca da uloži žalbu na odluku Evropske komisije.
Vlada strahuje da će javno mnjenje pred odlučivanje o budžetu u oktobru, kada će morati da se razmatraju i ekonomske posledice odluke Britanije da izađe iz EU po Irsku, pojačati pritisak da se Irska ne žali.
Portparol stranke Fijana Fojl Džejms Loles (James Lawless) kaže da Irska mora da se žali ali priznaje da će to biti teško objasniti biračima koji računaju na taj novac "kao na poklon".
"Ja sam više zainteresovan za očuvanje irskog suverenog poreskog statusa", kazao je Loles optužujući Evropsku komisiju da se meša u irsku poresku politiku.
"Irska je na meti unakrsne vatre između SAD i Evrope", slikovito je rekao Loles.
Nemoralan stav
Prvi čovek grupe socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu Djani Pitela (Gianni Pittella) rekao je EurActiv.com da se negativna reakcija Dablina na odluku Komisije ne može opravdati.
"Ono što me stvarno uznemiruje je što irska vlada brani svoj nelegalni pristup i možda će čak odlučiti da se žali na odluku Komisije", rekao je Pitela i dodao da je stav irske vlade pogrešan iz dva razloga - jer nezakonito pogađa druge članice EU i principe fer konkurencije i zbog toga što pogađa evropske kompanije i građane koji plaćaju poreze kada prave profite.
Taj političar ističe da je u vreme krize irski pristup "nelojalan, neopravdan i nemoralan".
"Ne možemo da tražimo od naših građana da se još više žrtvuju dok multinacionalne kompanije plaćaju na svoje profite porez manji od 1%. Za domaćinsta u mnogim članicama EU porez dostiže više od 50% njihovih prihoda i ta nesumnjiva diskriminacija mora da se okonča. Ako nastavimo tako, kako može da nas iznenadi podrška populističkim partijama", zapitao se Pitela.
Italijanski evroposlanik pohvalio je Komisiju zbog "čvrstog pristupa" slučaju Epl i dodao da su evropska komesarka Margrete Vestager i predsednik Komisije Žan-Klod Junker dokazali da "menjaju pravila igre".
"Epl sada treba da plati sve što nije. Najmanje što može da uradi irska vlada jeste da se uzdrži od žalbe sudu i sredi svoje poreske propise", istakao je Pitela.
On smatra da bi trajno rešenje za to pitanje bilo uspostavljanje zajedničke konsolidovane baze poreskih osnovica (CCCTB).
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|