Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Alarmantna kriza u stočarstvu u Evropi
|
|
|
|
|
Objavljeno : 31.01.2011. |
|
|
|
|
|
|
Kriza u stočarstvu u Evropi predstavlja znak upozorenja da postoji opasnost da Evropa postane zavisna od sve većeg uvoza hrane, pošto su poljoprivrednici, u nemogućnosti da vrlo velike troškove naplate kupcima u supermarketima, primorani da se povuku iz posla. Stočari širom EU kažu da su mnogi od njih duboko u minusu nakon naglog skoka cena stočne hrane, podstaknutog lošim vremenskim uslovima i poskupljenjem hrane. Oni strahuju da će se mnoga stada smanjivati i mnoga gazdinstva postati neupotrebljiva u predstojećim mesecima.
U Španiji, sindikat poljoprivrednika COAG procenjuje da bi polovina od 700.000 španskih stočara mogla da do kraja 2011. godine ostane bez posla, podsetivši da je ta oblast sa najvećom stopom nezaposlenosti u EU.
Francuski predsednik Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy) ukazao je na značaj sigurnosti snabdevanja hranom tokom haotične nedelje u severnoj Africi. Protesti protiv vlade u Egiptu i nemiri u Tunisu su delom izazvani visokim cenama hrane. Vlasti Alžira, u kome su, takođe, izbili nemiri zbog cena hrane, prionule su na nabavku semena, kupujući gotovo tonu semena žita kako bi obezbedile zalihe, što je dodatni podsticaj rastu cena žita.
COAG je saopštio da je kriza zbog cena stočne hrane, koje su skočile pošto su cene žita dostigle najviši nivo u proteklih 29 meseci, pokazala da je reforma Zajedničke poljoprivredne politike (CAP) EU, koja treba da počne 2014. godine, najvažnija kako bi se obezbedilo snabdevanje hranom 500 miliona potrošača.
Mnogi poljoprivrednici strahuju da bi EU mogla da uvede velika smanjenja u CAP, koji raspolaže sa 55 milijardi evra, i da ukine instrumente za intervenciju na poljoprivrednim tržištima.
"Izuzetno je važno da sledeća reforma CAP-a potvrdi postojeće mehanizme EU za upravljanje tržištima i da veći budžet učini dostupnim kako bi se izašlo u susret novima potrebama i rizicima sa kojima se suočavaju evropski poljoprivrednici, posebno u oblasti stočarstva", navodi se u izveštaju COAG o uticaju cena stočne hrane.
"U slučaju raspuštanja našeg proizvodnog sistema u Evropi i Španiji dolazimo u opasnost da postanemo zavisni od uvoza", rekao je zvaničnik COAG Migel Blanko (Miguel Blanco). "Zavisnost u strateškom sektoru poput energije i pre svega hrane jednostavno predstavlja samoubistvo u srednjoročnom i dugoročnom periodu", upozorio je on.
Slično smatra i Sarkozi koji je prošle nedelje, predstavljajući program francuskog predsedavanja G20, rekao: "Kako možete objasniti da mi regulišemo tržišta novca ali ne i roba?"
Kriza u svinjogojstvu
Uzgajivači svinja u Evropi najviše su pogođeni krizom zbog stočne hrane. Oni imaju najveći udeo u proizvodnji mesa u EU a 60% njihovih troškova odnosi se na stočnu hranu.
Generalni direktor britanskog Nacionalnog svinjarskog udruženja Barni Kej (Barney Kay) rekao je da stočari u Engleskoj trenutno gube oko 20 funti po svinji zbog visokih cena stočne hrane. "Mi smo u velikoj nevolji", rekao je Kej i dodao da stočari razmišljanju da napuste ovu proizvodnu granu, ako se pitanje cena ne poboljšava.
Francuski uzgajivači svinja su 26. januara protestovali u Parizu zbog povećanja cena stočne hrane i pritiska cena koji preti sa nemačkog tržišta, uzdrmanog skandalom zbog zagađenja hrane dioksinom. "Postoji pravi talas panike, to smo želeli da ukažemo", rekao je predsednik grupe uzgajivača svinja FNP Žan-Mišel Sere (Jean-Mishael Serres) uoči protesta.
U Nemačkoj, otkriće otrovne hemijske supstance dioksin u stočnoj hrani pogoršalo je stvari, pošto su usledila zdravstvena upozorenja širom sveta. Sve je to dovelo do pada cena u Nemačkoj, koja je najveći proizvođač svinja u Evropi.
Pomoć stočarima
Nemačke vlasti su najavile da će zajmovi sa niskim kamatama biti na raspolaganju pogođenim stočarima.
"Mislim da postoji prilično uverenje da će izvozna tržišta biti povraćena, pošto se uzbuna zbog dioksina postepeno stiša", rekao je jedan trgovac stokom.
Evropska komisija je 24. januara saopštila da će obezbediti kratkoročnu pomoć evropskim stočarima tako što će pokriti cene skladištenja svinjetine na između tri i pet meseci, u nadi da će manje snabdevanje tržišta povećati cene.
Ta mera bi trebalo da poboljša priliv novca stočatima, rekao je direktor udruženja proizvođača stočne hrane CESFAC u Španiji Horhe de Saha (Jorge de Saja). Španija je jedan od najvećih proizvođača stočne hrane u Evropi. "To je dobro, pošto pokazuje da su oni (Komisija) zaista razumeli da imamo problem", rekao je on i dodao da je to dobro i zato što dolazi u trenutku kada se razmatra pitanje kakva se industrija stočarstva želi.
Proizvođači, takođe, primećuju da višak svinja koji se iz EU može izvesti u zemlje van Unije, iznosi tanušnih 7% zaklanih životinja.
"Oblast svinjogojstva je u teškoj situaciji u ovom trenutku, cene su loše i konkurencija širom sveta raste kako se (kao proizvođači) pojavljuju Južna Amerika/Argentina", rekao je vođa sindikata holandskih poljoprivrednika Albert Jan Mat (Maat).
Kod kuće, pritom, stočari ne nailaze na razumevanje jer maloprodajni sektor neće dozvoliti povećanje cena mesa.
"Očigledno je da postoji velika neravnotežna u pregovaračkim snagama tako da poljoprivrednici ne učestvuju u utvrđivanju cena niti mogu da smanje troškove u lancu proizvodnje hrane", navodi se u izveštaju COAG o krizi u stočarstvu.
Izvor: EurActiv.com
Povezani sadržaj
|
|
|